Chybný prodej dluhopisů obyvatelstvu

20. dubna 2010, 11:46 - redakce
20. dubna 2010, 11:46

(EURO 15/2010)

Čtu týdeník EURO pravidelně a vždy se dozvím nové věci či mě donutíte, abych si je vyhledal. Chápu, že se každý článek nepovede na sto procent, ale Chybný prodej dluhopisů obyvatelstvu od Pavla Makovce a Jiřího Schwarze (EURO 15/2010) mě nemile překvapil.
Píší v něm: „Státní dluhopisy budou mít podobu zaknihovaných cenných papírů a evidenci povede Středisko cenných papírů (SCP) disponující nejlevnějším, nejspolehlivějším a nejdůvěryhodnějším systémem. V současné době má obyvatelstvo zřízeno 1,8 milionu majetkových účtů. Zřízení účtu v SCP je jednoduchá operace, kterou prakticky bezplatně jako službu nabízejí téměř všechny banky, investiční společnosti a obchodníci s cennými papíry.“ Za prvé si nejsem jistý, zda SCP skutečně povede tuto evidenci, nebo přejde pod Centrální depozitář cenných papírů (CDCP). Možná, že než budou dluhopisy emitovány, CDCP již bude fungovat, jelikož se na začátku července údajně chystá překlopení evidence cenných papírů (CP). Za druhé dosud jsem se nesetkal s bankou, která by uměla zřídit SCP. U investiční společností si nejsem jistý – domnívám se, že umí zřídit účet v pomocné evidenci SCP. Co se týká obchodníků s CP, vím pouze o dvou, kteří tuto službu pro své klienty provádějí. Trochu mě proto zaskočilo, že si autoři tyto informace nezjistili a napsali takový omyl. Je však malý a byl bych ochotný jim jej prominout.
To, co však také napsali, považuji za klamání: „Úroková míra ze státních obligací – v roce 2009 v průměru pět procent – téměř pětinásobně převýšila průměrnou úrokovou míru z bankovních vkladů.“ To je trochu zavádějící. Autoři úplně opomněli základní ekonomické pravidlo „magického trojúhelníku“ – výnos, riziko, likvidita. Jinak si neumím jejich výpočet vysvětlit. V roce 2009 se běžné účty pohybovaly okolo 0,2 až 0,5 procenta, ale peníze máte kdykoli k dispozici. Proto je likvidita peněžních prostředků okamžitá. Dluhopisy však většinou kupujete na delší období a investoři většinou do maturity. Proto i údaj průměr pět procent z dluhopisů je zavádějící. Skrývá v sobě totiž dluhopisy s dlouhou splatností. Pak by však autoři měli srovnávat dluhopis s termínovaným vkladem. Pokud vezmu jen roční termínovaný vklad, mohlo by se v bankách dosáhnout na úrok okolo 2,5 až tři procenta – opomíjím družstevní záložny, v nichž by byl o něco vyšší.
Zajímalo by mě, kde autoři vzali, že úroková míra téměř pětinásobně převýšila tu na bankovních vkladech, jelikož by se výnos dluhopisu při srovnání s termínovaným vkladem musel pohybovat okolo dvanácti až patnácti procent. A to opomíjím spořicí účty, které dnes již mnoho peněžních ústavů nabízí a u nichž se úroková sazba pohybuje mezi dvěma až 2,5 procenty, a peníze máte okamžitě k dispozici.

Zdeněk Kulhánek, zkulhanek@centrum.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku…
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít