Chybí sponzor s tahem na branku

22. května 2006, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
22. května 2006, 00:00

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - ZÁMEK LITVÍNOV Město Litvínov má ve svém středu zajímavou památku - Valdštejnský zámek. Místní magistrát ho letos bezplatně získá od Ústeckého kraje, na rekonstrukci ale peníze nemá. Hledá proto silného investora, který by stavbu pomohl opravit.

Dotace od ministerstva kultury pokryjí jen nejnutnější opravy.

CHÁTRAJÍCÍ POKLADY - ZÁMEK LITVÍNOV Město Litvínov má ve svém středu zajímavou památku - Valdštejnský zámek. Místní magistrát ho letos bezplatně získá od Ústeckého kraje, na rekonstrukci ale peníze nemá. Hledá proto silného investora, který by stavbu pomohl opravit.

Nedaleko litvínovského nádraží, v městské části Horní Litvínov, stojí čtyřkřídlý barokní zámek. Jednopatrová budova sice nemá zvláštní architektonickou hodnotu, zvýšené zahradní průčelí jí však dodává majestátný ráz. V zadním průjezdu jsou navíc osazeny čtyři náhrobní kameny pánů z Jahnu, patřící mezi nejstarší doklady o historii Litvínova.

Ačkoliv v minulosti proběhlo již několik dílčích oprav, je zámek, jehož majitelem je v současnosti Ústecký kraj, ve značně zanedbaném stavu. Zlepšení ale nepřinese ani plánovaný převod na město - na kompletní rekonstrukci je totiž potřeba zhruba 50 milionů korun, které Litvínov nemá. Dotace od ministerstva kultury pokryjí pouze nejnutnější opravy, o zbytek by se podle místostarosty Milana Šťovíčka měl postarat silný investor. „Doufáme, že strategického partnera najdeme,“ říká. „Je to totiž jedna z možností, jak zámek co nejdříve otevřít a zpřístupnit veřejnosti,“ vysvětluje.

OBRÁCENÝ ZÁMEK

Nejstarší zmínky o vsi Litvínově pocházejí ze 14. století, kdy ji vlastnili bratři Heřman a Jetřich Gablencové. Tvrz se zde poprvé připomíná kolem roku 1505, kdy ji Kašpar z Jahnu prodal Zikmundovi z Duban. Rytíři z Jahnu se však později do Litvínova vrátili a jejich další působení v obci dokládají již zmíněné náhrobky z let 1542 až 1571.

Při spojení s Duchcovským panstvím roku 1608 přestala litvínovská tvrz plnit obrannou funkci a začala upadat. Nový panský dům vznikl na jejím místě teprve kolem roku 1714 za Jana Josefa z Valdštejna, zakladatele litvínovské textilní manufaktury. Podoba tohoto sídla, sestávajícího ze tří podélných budov a stájí, se výrazně změnila teprve po přestavbě z let 1732 až 1743. Známý architekt František Maxmilián Kaňka objekty rozšířil a na místě koníren nechal postavit nové hlavní křídlo, čímž orientaci zámku zcela obrátil.

Místo pak sloužilo Valdštejnům především k občasnému pobytu při lovech a stavební práce zde probíhaly pouze minimálně. Zlomovým se stal až rok 1878, kdy bylo rozhodnuto o využití areálu pouze pro hospodářské účely. Při této příležitosti bylo prakticky vše z původní výzdoby odstraněno a zrušena byla i zámecká zahrada, na jejímž místě vznikl rozsáhlý anglický park.

HRABĚCÍ VRTOCH

Po druhé světové válce přešel objekt do vlastnictví státu a krátce zde sídlila hospodářská správa velkostatku. Následně byl užíván Správou státních lesů v Litvínově a roku 1960 byl částečně adaptován na městské muzeum. O čtyři roky později se jeho majitelem stalo Okresní muzeum v Mostě, které sem umístilo stálou expozici Hornické Mostecko a revoluční tradice. Příležitostně se zde konaly i výstavy výtvarného umění.

Již počátkem osmdesátých let minulého století začaly objekty viditelně chátrat a roku 1987 bylo rozhodnuto o jejich rekonstrukci. Opravy probíhaly v několika etapách téměř po celá devadesátá léta, kompletní výměny se však dočkaly pouze krovy. O zámek, který se mezitím ocitl v majetku kraje, projevilo brzy zájem město Litvínov. Vedle muzea zde chtělo otevřít knihovnu, uměleckou školu či restauraci, plány mu ale zkomplikoval hrabě Ernst Waldstein-Wartenberg, který požádal o navrácení nemovitosti. V daném termínu však nezaplatil soudní poplatky a jeho nárok propadl.

Zámek tedy nakonec přece jen připadne městu. Současnou muzejní expozici s názvem Rozpravy s historií Litvínovska chce radnice v objektu zachovat a uvažuje i o zřízení obřadní síně, turistického centra či galerie. Strategický partner ale stále chybí.

POPIS OBJEKTU

Název zámek Litvínov

Místo Litvínov

Kraj Ústecký

Adresa Mostecká 1

Typ zámek

Stav zchátralý

Využití částečné

Kult. památka od roku 1963

Vlastník Ústecký kraj

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít