Chybějí firmy, jež investují do vědy

14. května 2007, 00:00 - admin
14. května 2007, 00:00

Karlovarskému kraji chybějí firmy, které investují do vědy a výzkumu, a zvyšují tak produktivitu hospodářství v regionu. Spolu s nedostatkem kvalifikované pracovní síly je to jedna z hlavních bariér rozvoje kraje. Vyplývá to z průzkumu, který pro kraj zpracovala poradenská firma Berman Group.

„Hlavním problémem kraje je velice nízká aktivita firem z hlediska výzkumných a vývojových aktivit. To je klíčová věc jak dosahovat inovativních řešení na stále flexibilnějších trzích. Pokud se toto nezmění, tak ztráta kraje se bude dále prohlubovat,“ uvedl Pavel Csank z Berman Group.

Zatímco ještě v roce 1995 bylo v Karlovarském kraji HDP na obyvatele na úrovni 94 procent průměru republiky, v roce 2005 to bylo už jen 77 procent, nejméně ze všech krajů. Velkou měrou se na tom podílí právě zaostávání v oblasti výzkumu a vývoje. Podíl výdajů do této oblasti na HDP kraje byl v roce 2005 jen 0,11. V celé zemi byl podíl těchto výdajů k HDP 1,42. V kraji je 25krát nižší koncentrace vědecko-výzkumných pracovníků oproti průměru republiky.

V Karlovarském kraji je už zažitá představa, že zaostávání v oblasti vývoje a nových technologií je způsobeno chybějící technickou vysokou školou. Tento názor ale autoři průzkumu nesdílejí. Vznik nové vysoké školy v regionu by podle nich zřejmě neměl očekávaný výsledek, protože absolventi by stejně odcházeli jinam, neboť pro ně není v kraji perspektivní uplatnění.

Z průzkumu vyplynulo, že ani firmy nejsou jednoznačně přesvědčeny o tom, že by vysoká škola kraji pomohla. Podle nejmenovaného ředitele jedné z firem, kterého studie cituje, by to byla „…lokální sešlost neúspěšných pedagogů technických oborů, kteří budou učit studenty, kteří se nikam jinam nedostali, přičemž přínos takových absolventů pro místní firmy bude minimální“.

Autoři studie nabízejí jako vhodnější nástroje například rozvoj technologického centra, podporu existující spolupráce místních firem s univerzitami v Praze, Plzni a Německu.

Podle Csanka by kraji mohlo pomoci získání silného investora, který by v kraji vybudoval podnik s vlastním vývojem, tedy nikoli jen montovnu. Druhou cestou je podpořit místní podniky, které mají šanci expandovat a využívají vlastní pokročilé technologie.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít