Chuť burgundské půdy

31. května 2012, 15:47 - Milan Ballík
31. května 2012, 15:47

Kanaďan Patrick Piuze se oddal chablis a umí je jako málokdo

Před lety se vyzul z přezkáčů, závodní lyže kamsi dobře uložil a odejel do Burgundska. Někdejšího kanadského reprezentanta ve sjezdovém lyžování Patricka Piuzeho možná zmámilo provozování vlastního vinného baru v Quebeku, možná mu učarovalo setkání s Marcem Chapoutierem, spolumajitelem známého vinařství z jihovýchodní Francie. Jedno je však jisté: pro milovníky živého autentického chablis byl tento přerod velkým darem.

Osm let učedníkem

Současný věhlas vín se jménem Patrick Piuze má pevné základy. Cesta ze zasněženého svahu mezi zelené keře réví v malebné burgundské krajině byla totiž pozvolná a promyšlená. Učil se v Puligny-Montrachet ve sklepě Olivier Leflaive, absolvoval institut v Beaune, působil jako sklepmistr u Jean-Marca Brocarda.
Doba příprav skončila 1. července 2008. Po osmi letech práce ve vyhlášených sklepích získal Piuze takové renomé, že se rozhodl založit vinařství vlastní. Muž, který nerad prohrává, se zaměřil od počátku nejvyšší dosažitelnou kvalitu. Spolupracuje s malopěstiteli v nevelké oblasti Chablis, ležící nějakých dvě stě kilometrů jihovýchodně od Paříže. Přísně kontroluje kvalitu hroznů, které zpracovává.
Piuzeho révy se nacházejí na nevelkých parcelách. Každá z nich je však jakýmsi „mikroterroirem v terroiru“, každá vtiskuje výslednému vínu svůj nepřehlédnutelně originální charakter. Ač je odrůda rozšířena po celém vinařském světě a patří u konzumentů k nejpopulárnějším, jedině v oblasti Chablis a v rukou mimořádných vinařů dává chardonnay neopakovatelné výsledky.
Patrick Piuze ví, že víno potřebuje čas. Nespěchá proto, dopřává svým chablis po spontánním prokvašení dlouhé ležení na kalech, mimořádně vnímavě s ním nakládá i během filtrace a lahvování. Odměnou jsou mu autentická, neuvěřitelně živá vína, z nichž každé může být považováno za pravověrného reprezentanta oblasti. Vína plná chuti půdy. Vína bez useknutého konce, jak se odrůdě často stává. A zároveň vína bez předlouhého cukrkandlového doběhu – až bonbonově namazleného, kterému chybí kyseliny. Ať jde o Village de Terroir, Premiér Cru nebo Grand Cru, každé z vín poskytuje pravověrný obraz o jedinečnosti oblasti Chablis i citlivém přístupu vinaře a správné volbě jeho cesty.

Něco rozpustilosti, něco noblesy

Coby ukázka práce malého burgundského vinařství poslouží víno 2010 Chablis „Terroir de Fyé“, Patrick Piuze, Chablis Bourgogne A. O. C. Odstín světlého zlata, dokonalá čirost a brilantní jiskra, v takovém „šatě“ je oděno tohle mimořádné víno. Stejně intenzivně zaujme obsažná kytka s převládajícími ovocnými projevy, mezi něž občas pronikne dřevito-kořenitý závan.
Chuti kraluje živoucí nepřehnaná kyselinka s minerálním podkresem, jenž zazní jako křísnutí křemene. Plnoštíhlé tělo je dostatečně obsažné, aby obstaralo dlouhé a svěží odeznívání. Tam se vedle valérů exotického ovoce objeví i doteky hrušky a lehýnký, jakoby máslem uhlazený důraz dřeva. V síle chuti se projevují i známky starých rév, vnášející do zprvu rozpustilé hry něco vážnosti a noblesy.
Líbivé, přívětivé, ani zbla však konfekční víno, kterému Parkerův průvodce udělil devadesát bodů. Jedinou nevýhodou Piuzeho vín je jejich omezené množství. Suma sumárum činí celková produkce sklepa nějakých 100 tisíc lahví.

2010 Chablis „Terroir de Fyé“, Patrick Piuze, Chablis Bourgogne A. O. C.

Použité odrůdy: 100% Chardonnay
Školení: dílem v tancích, dílem ve starších barikových sudech, zčásti také na kalech – poměr a délka zrání se mění podle kvality hroznů a průběhu dokvášení
Alkohol: 12 %
Vývojový potenciál: nejméně dalších šest let
Distributor pro ČR: www.boutiquewines.cz

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít