Chuť burgundské půdy

31. května 2012, 15:47 - Milan Ballík
31. května 2012, 15:47

Kanaďan Patrick Piuze se oddal chablis a umí je jako málokdo

Před lety se vyzul z přezkáčů, závodní lyže kamsi dobře uložil a odejel do Burgundska. Někdejšího kanadského reprezentanta ve sjezdovém lyžování Patricka Piuzeho možná zmámilo provozování vlastního vinného baru v Quebeku, možná mu učarovalo setkání s Marcem Chapoutierem, spolumajitelem známého vinařství z jihovýchodní Francie. Jedno je však jisté: pro milovníky živého autentického chablis byl tento přerod velkým darem.

Osm let učedníkem

Současný věhlas vín se jménem Patrick Piuze má pevné základy. Cesta ze zasněženého svahu mezi zelené keře réví v malebné burgundské krajině byla totiž pozvolná a promyšlená. Učil se v Puligny-Montrachet ve sklepě Olivier Leflaive, absolvoval institut v Beaune, působil jako sklepmistr u Jean-Marca Brocarda.
Doba příprav skončila 1. července 2008. Po osmi letech práce ve vyhlášených sklepích získal Piuze takové renomé, že se rozhodl založit vinařství vlastní. Muž, který nerad prohrává, se zaměřil od počátku nejvyšší dosažitelnou kvalitu. Spolupracuje s malopěstiteli v nevelké oblasti Chablis, ležící nějakých dvě stě kilometrů jihovýchodně od Paříže. Přísně kontroluje kvalitu hroznů, které zpracovává.
Piuzeho révy se nacházejí na nevelkých parcelách. Každá z nich je však jakýmsi „mikroterroirem v terroiru“, každá vtiskuje výslednému vínu svůj nepřehlédnutelně originální charakter. Ač je odrůda rozšířena po celém vinařském světě a patří u konzumentů k nejpopulárnějším, jedině v oblasti Chablis a v rukou mimořádných vinařů dává chardonnay neopakovatelné výsledky.
Patrick Piuze ví, že víno potřebuje čas. Nespěchá proto, dopřává svým chablis po spontánním prokvašení dlouhé ležení na kalech, mimořádně vnímavě s ním nakládá i během filtrace a lahvování. Odměnou jsou mu autentická, neuvěřitelně živá vína, z nichž každé může být považováno za pravověrného reprezentanta oblasti. Vína plná chuti půdy. Vína bez useknutého konce, jak se odrůdě často stává. A zároveň vína bez předlouhého cukrkandlového doběhu – až bonbonově namazleného, kterému chybí kyseliny. Ať jde o Village de Terroir, Premiér Cru nebo Grand Cru, každé z vín poskytuje pravověrný obraz o jedinečnosti oblasti Chablis i citlivém přístupu vinaře a správné volbě jeho cesty.

Něco rozpustilosti, něco noblesy

Coby ukázka práce malého burgundského vinařství poslouží víno 2010 Chablis „Terroir de Fyé“, Patrick Piuze, Chablis Bourgogne A. O. C. Odstín světlého zlata, dokonalá čirost a brilantní jiskra, v takovém „šatě“ je oděno tohle mimořádné víno. Stejně intenzivně zaujme obsažná kytka s převládajícími ovocnými projevy, mezi něž občas pronikne dřevito-kořenitý závan.
Chuti kraluje živoucí nepřehnaná kyselinka s minerálním podkresem, jenž zazní jako křísnutí křemene. Plnoštíhlé tělo je dostatečně obsažné, aby obstaralo dlouhé a svěží odeznívání. Tam se vedle valérů exotického ovoce objeví i doteky hrušky a lehýnký, jakoby máslem uhlazený důraz dřeva. V síle chuti se projevují i známky starých rév, vnášející do zprvu rozpustilé hry něco vážnosti a noblesy.
Líbivé, přívětivé, ani zbla však konfekční víno, kterému Parkerův průvodce udělil devadesát bodů. Jedinou nevýhodou Piuzeho vín je jejich omezené množství. Suma sumárum činí celková produkce sklepa nějakých 100 tisíc lahví.

2010 Chablis „Terroir de Fyé“, Patrick Piuze, Chablis Bourgogne A. O. C.

Použité odrůdy: 100% Chardonnay
Školení: dílem v tancích, dílem ve starších barikových sudech, zčásti také na kalech – poměr a délka zrání se mění podle kvality hroznů a průběhu dokvášení
Alkohol: 12 %
Vývojový potenciál: nejméně dalších šest let
Distributor pro ČR: www.boutiquewines.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít