Chudé země se mohou těšit

05. února 2009, 16:36 - Ingeborg Radok Žádná
05. února 2009, 16:36

Evropská komise uvolní 58 milionů eur pro Palestinu

Na konci ledna se v pražském Kongresovém centru uskutečnilo neformální zasedání ministrů Evropské unie pro rozvojovou spolupráci. Dvoudenní zasedání řídil náměstek ministra zahraničí Jan Kohout a zúčastnili se jej ministři pro rozvojovou spolupráci členských států EU, evropský komisař pro rozvojovou a humanitární pomoc Louis Michel a zástupce Evropského parlamentu Thijs Berman. Hlavním tématem zasedání byla diskuse o pomoci rozvojovým zemím v době finanční a ekonomické krize.

Závazky

Eurokomisař Michel zdůraznil, že Evropská unie je největším dárcem rozvojové pomoci na světě. Mnoho jejích členských států však nyní může mít problémy s dodržením svých závazků. EU se jako celek zavázala do roku 2010 věnovat na pomoc chudým zemím 0,56 procenta ze svého hrubého národního důchodu – v současné době je to zhruba 0,4 procenta. Dalšími diskutovanými tématy bylo zajištění přístupu chudých zemí k udržitelným zdrojům energie na místní úrovni nebo zastoupení těchto států v mezinárodních finančních institucích. Rozvojoví ministři se také věnovali aktuální situaci v pásmu Gazy a podpořili dárcovskou konferenci, která se má uskutečnit počátkem března v Egyptě.

Rozhodnutí

Na konci ledna se Evropská komise rozhodla uvolnit 58 milionů eur na humanitární pomoc Palestincům. Během návštěvy v postižených oblastech pásma Gazy to oznámil eurokomisař Louis Michel. Globální plán 2009 má sloužit k okamžité nezbytné pomoci Palestincům v pásmu Gazy a v oblasti Západního břehu Jordánu a palestinským uprchlíkům v Libanonu. Z celkové částky bude 32 milionů eur použito na obnovení zdrojů pitné vody, zásobování, sanaci, rekonstrukci přístřeší, oběh hotových peněz, zdravotnictví a psychologickou pomoc v pásmu Gazy. Palestinci v oblasti Západního břehu Jordánu obdrží dvacet milionů eur a šest milionů dostanou palestinští uprchlíci v Libanonu. Od roku 2000 poskytuje EU Palestinské národní správě ročně částku přes 600 milionů eur. Finanční prostředky jsou uvolňované prostřednictvím Úřadu Evropského společenství pro humanitární pomoc (ECHO). Jejich konkrétní využití zprostředkovávají agentury Organizace spojených národů, nevládní organizace, Červený kříž a Červený půlměsíc. Nejdůležitějším aktuálním problémem je zajištění přístupu humanitární pomoci do Gazy. Evropská unie vyzvala Izrael k okamžitému otevření hraničních přechodů do Gazy. Pro rekonstrukční projekty je důležité, aby je Izrael neschvaloval jeden po druhém, ale jako celek. Je také třeba rozšířit počet komodit povolených k dovozu do Gazy – bez stavebního materiálu ji totiž nelze obnovit. Místopředseda výboru pro rozvojovou pomoc Evropského parlamentu Thijs Berman kritizoval to, že Izrael neumožňuje dodávky některých zdravotnických zařízení. V Gaze proto nelze provádět například dialýzu. Po ministerské schůzce na tiskové konferenci v Praze pak prohlásil: „Izrael se domnívá, že nejde o humanitární komodity, protože těmi jsou pouze léky. To je nepřijatelné. Proto musíme rozšířit definici humanitárních komodit.“

Zdroje energie

Přístup k energetickým zdrojům je základním předpokladem zahájení ekonomických aktivit a snížení chudoby v rozvojových zemích. Česká republika si zvolila toto téma jako jednu z rozvojových priorit svého předsednictví – vedle demokratické správy (Democratic Governance) a podpory zemím jihovýchodní a východní Evropy (Východní dimenze). Důležitým rozvojovým projektem, jejž podpořila česká vládá a který bude proveden v Betlémě, je zjištění využitelnosti solární energie na Palestinském autonomním území a vytvoření podmínek pro zahájení výroby solárních panelů. Pro Palestince to bude znamenat, že budou moci vytvořit pracovní příležitost, získat vlastní ekologické zdroje energie a zvýšit potenciál pro export.

Koláčový diagram (dělá Pepa)
Humanitární pomoc EU v roce 2007 (v %)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na prvního ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít