Chudé země se mohou těšit

05. února 2009, 16:36 - Ingeborg Radok Žádná
05. února 2009, 16:36

Evropská komise uvolní 58 milionů eur pro Palestinu

Na konci ledna se v pražském Kongresovém centru uskutečnilo neformální zasedání ministrů Evropské unie pro rozvojovou spolupráci. Dvoudenní zasedání řídil náměstek ministra zahraničí Jan Kohout a zúčastnili se jej ministři pro rozvojovou spolupráci členských států EU, evropský komisař pro rozvojovou a humanitární pomoc Louis Michel a zástupce Evropského parlamentu Thijs Berman. Hlavním tématem zasedání byla diskuse o pomoci rozvojovým zemím v době finanční a ekonomické krize.

Závazky

Eurokomisař Michel zdůraznil, že Evropská unie je největším dárcem rozvojové pomoci na světě. Mnoho jejích členských států však nyní může mít problémy s dodržením svých závazků. EU se jako celek zavázala do roku 2010 věnovat na pomoc chudým zemím 0,56 procenta ze svého hrubého národního důchodu – v současné době je to zhruba 0,4 procenta. Dalšími diskutovanými tématy bylo zajištění přístupu chudých zemí k udržitelným zdrojům energie na místní úrovni nebo zastoupení těchto států v mezinárodních finančních institucích. Rozvojoví ministři se také věnovali aktuální situaci v pásmu Gazy a podpořili dárcovskou konferenci, která se má uskutečnit počátkem března v Egyptě.

Rozhodnutí

Na konci ledna se Evropská komise rozhodla uvolnit 58 milionů eur na humanitární pomoc Palestincům. Během návštěvy v postižených oblastech pásma Gazy to oznámil eurokomisař Louis Michel. Globální plán 2009 má sloužit k okamžité nezbytné pomoci Palestincům v pásmu Gazy a v oblasti Západního břehu Jordánu a palestinským uprchlíkům v Libanonu. Z celkové částky bude 32 milionů eur použito na obnovení zdrojů pitné vody, zásobování, sanaci, rekonstrukci přístřeší, oběh hotových peněz, zdravotnictví a psychologickou pomoc v pásmu Gazy. Palestinci v oblasti Západního břehu Jordánu obdrží dvacet milionů eur a šest milionů dostanou palestinští uprchlíci v Libanonu. Od roku 2000 poskytuje EU Palestinské národní správě ročně částku přes 600 milionů eur. Finanční prostředky jsou uvolňované prostřednictvím Úřadu Evropského společenství pro humanitární pomoc (ECHO). Jejich konkrétní využití zprostředkovávají agentury Organizace spojených národů, nevládní organizace, Červený kříž a Červený půlměsíc. Nejdůležitějším aktuálním problémem je zajištění přístupu humanitární pomoci do Gazy. Evropská unie vyzvala Izrael k okamžitému otevření hraničních přechodů do Gazy. Pro rekonstrukční projekty je důležité, aby je Izrael neschvaloval jeden po druhém, ale jako celek. Je také třeba rozšířit počet komodit povolených k dovozu do Gazy – bez stavebního materiálu ji totiž nelze obnovit. Místopředseda výboru pro rozvojovou pomoc Evropského parlamentu Thijs Berman kritizoval to, že Izrael neumožňuje dodávky některých zdravotnických zařízení. V Gaze proto nelze provádět například dialýzu. Po ministerské schůzce na tiskové konferenci v Praze pak prohlásil: „Izrael se domnívá, že nejde o humanitární komodity, protože těmi jsou pouze léky. To je nepřijatelné. Proto musíme rozšířit definici humanitárních komodit.“

Zdroje energie

Přístup k energetickým zdrojům je základním předpokladem zahájení ekonomických aktivit a snížení chudoby v rozvojových zemích. Česká republika si zvolila toto téma jako jednu z rozvojových priorit svého předsednictví – vedle demokratické správy (Democratic Governance) a podpory zemím jihovýchodní a východní Evropy (Východní dimenze). Důležitým rozvojovým projektem, jejž podpořila česká vládá a který bude proveden v Betlémě, je zjištění využitelnosti solární energie na Palestinském autonomním území a vytvoření podmínek pro zahájení výroby solárních panelů. Pro Palestince to bude znamenat, že budou moci vytvořit pracovní příležitost, získat vlastní ekologické zdroje energie a zvýšit potenciál pro export.

Koláčový diagram (dělá Pepa)
Humanitární pomoc EU v roce 2007 (v %)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Razer Atheris je bezdrátová myš s údajně nejdelší výdrží na světě
Co čeká Radeony: GPU Navi má prý zvláštní jednotky pro AI, vynořil se další čip Vega
Google spustil nový webový chat. Nic neumí a bez mobilu stejně nefunguje
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít