Chtěli byste mít byt podle svých představ?

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Při zařizování nové domácnosti můžete využít služeb bytového architekta! Využít při zařizování svého bytu služeb bytového architekta se v České republice považuje stále za něco tak trochu nadstandardního, co si mohou dovolit jen lidé s vyššími příjmy.

Při zařizování nové domácnosti můžete využít služeb bytového architekta!

Využít při zařizování svého bytu služeb bytového architekta se v České republice považuje stále za něco tak trochu nadstandardního, co si mohou dovolit jen lidé s vyššími příjmy. Přitom vytvořit z bytu či rodinného domu opravdu útulný a účelně zařízený domov není rozhodně nijak jednoduché a vypořádat se s tímto problémem pomůže právě bytový architekt. „Bytový architekt by měl klientovi pomoci s tvorbou bytového prostoru v jakékoliv fázi přípravy či realizace výstavby či rekonstrukce domu nebo bytu,“ říká architekt Karel Piskáček, který se zabývá právě navrhováním interiérů bytů či rodinných domů. Znamená to tedy, že bytového architekta může vyhledat každý, kdo teprve nějakou výstavbu či rekonstrukci plánuje a rád by už samotné hrubé stavební práce přizpůsobil svým představám o tom, jaké by mělo být vnitřní uspořádání místností. Stejně tak bytový architekt poradí v situaci, kdy stojíme v prázdném bytě a chceme si z něj udělat útulný domov. Podle Piskáčka je nejlepší, když spolupráce majitele domu či bytu a bytového architekta začne již ve fázi přípravy stavby či v období koupi nového bytu nebo při úvahách o rekonstrukci. Architekt totiž může už aktivně zasáhnout do dispozičního uspořádání prostoru, aby se pak nemuselo nic bourat či naopak dodatečně přistavovat.

Práci architekta ovlivňuje řada faktorů

Pokud se tedy majitel bytu či domu rozhodne využít služeb bytového architekta, čekají ho nejprve vzájemné konzultace, kdy architekt naslouchá klientovým představám o novém interiéru. Na základě těchto informací vytvoří varianty možného řešení, ze kterých si potom klient vybírá. „Postupuje se vždy od prostorového koncepčního řešení celého prostoru až po řešení těch posledních detailů, tedy například od rozestavění nábytku až po bytovou dekoraci,“ vysvětluje dále Piskáček. Architekt rovněž většinou nabízí možnosti materiálů, které se dají použít. Měl by proto mít přehled o tom, co se momentálně nabízí na trhu. To základní, co ke své práci potřebuje od klienta znát, je, komu a pro jaké účely budou navrhované prostory sloužit. Je důležité například vědět, zda se jedná o rodinu či nikoliv, zda budou v bytě děti, jaké mají jednotliví členové rodiny záliby, zda mají nějaká zvířata a podobně. Důležité je samozřejmě také znát, jaké jsou finanční možnosti klienta. Podle toho se například volí použité materiály. Tvorba návrhu a jeho následná realizace je v zásadě závislá na ochotě klienta spolupracovat s architektem. V případě konzultací jednou za týden je možné kompletní návrh vytvořit zhruba za dva měsíce a za další dva až tři měsíce vše zrealizovat.

Architekti jsou cenově dostupní

Piskáček rovněž vyvrací poněkud vžitý názor, že služby architektů jsou příliš drahé a většina lidí si je nemůže dovolit. „Cena služeb bytového architekta se odvozuje od dispozice celého prostoru, nelze tedy předem říci nějakou paušální částku,“ říká. Podle jeho slov se však výše projektu standardního bytu 3+1 pohybuje někde na úrovni přibližně 50 až 60 tisíc korun. V rámci této ceny má však klient kompletní servis včetně spolupráce s vybranými řemeslníky (zedníky, podlaháři, obkladači, truhláři a dalšími) i dodavateli materiálu. V ětšina bytových architektů rovněž spolupracuje s realizačními firmami, proto architekt může zajistit i řemeslníky. Práce bytového architekta tedy rozhodně není v tom, že nutí klientovi své představy o dispozičním řešení prostoru, nebo se ho snaží přesvědčit, že právě jeho návrhy jsou těmi nejlepšími a vycházejí z poslední módy. „Opak je pravdou - architekt musí umět naslouchat požadavkům svých klientů, vžít se tak trochu do jejich duší a jejich myšlení a navrhnout takový interiér, který bude klientům maximálně vyhovovat jak z prostorového hlediska, tak i z hlediska použitých barev a materiálů,“ domnívá se Piskáček. On sám by se rád dožil období, kdy se služby architekta stanou téměř samozřejmostí pro každého, kdo chce dobře a kvalitně bydlet.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít