Chtěli byste mít byt podle svých představ?

24. února 2003, 00:00 - Tomáš Johánek, publicista
24. února 2003, 00:00

Při zařizování nové domácnosti můžete využít služeb bytového architekta! Využít při zařizování svého bytu služeb bytového architekta se v České republice považuje stále za něco tak trochu nadstandardního, co si mohou dovolit jen lidé s vyššími příjmy.

Při zařizování nové domácnosti můžete využít služeb bytového architekta!

Využít při zařizování svého bytu služeb bytového architekta se v České republice považuje stále za něco tak trochu nadstandardního, co si mohou dovolit jen lidé s vyššími příjmy. Přitom vytvořit z bytu či rodinného domu opravdu útulný a účelně zařízený domov není rozhodně nijak jednoduché a vypořádat se s tímto problémem pomůže právě bytový architekt. „Bytový architekt by měl klientovi pomoci s tvorbou bytového prostoru v jakékoliv fázi přípravy či realizace výstavby či rekonstrukce domu nebo bytu,“ říká architekt Karel Piskáček, který se zabývá právě navrhováním interiérů bytů či rodinných domů. Znamená to tedy, že bytového architekta může vyhledat každý, kdo teprve nějakou výstavbu či rekonstrukci plánuje a rád by už samotné hrubé stavební práce přizpůsobil svým představám o tom, jaké by mělo být vnitřní uspořádání místností. Stejně tak bytový architekt poradí v situaci, kdy stojíme v prázdném bytě a chceme si z něj udělat útulný domov. Podle Piskáčka je nejlepší, když spolupráce majitele domu či bytu a bytového architekta začne již ve fázi přípravy stavby či v období koupi nového bytu nebo při úvahách o rekonstrukci. Architekt totiž může už aktivně zasáhnout do dispozičního uspořádání prostoru, aby se pak nemuselo nic bourat či naopak dodatečně přistavovat.

Práci architekta ovlivňuje řada faktorů

Pokud se tedy majitel bytu či domu rozhodne využít služeb bytového architekta, čekají ho nejprve vzájemné konzultace, kdy architekt naslouchá klientovým představám o novém interiéru. Na základě těchto informací vytvoří varianty možného řešení, ze kterých si potom klient vybírá. „Postupuje se vždy od prostorového koncepčního řešení celého prostoru až po řešení těch posledních detailů, tedy například od rozestavění nábytku až po bytovou dekoraci,“ vysvětluje dále Piskáček. Architekt rovněž většinou nabízí možnosti materiálů, které se dají použít. Měl by proto mít přehled o tom, co se momentálně nabízí na trhu. To základní, co ke své práci potřebuje od klienta znát, je, komu a pro jaké účely budou navrhované prostory sloužit. Je důležité například vědět, zda se jedná o rodinu či nikoliv, zda budou v bytě děti, jaké mají jednotliví členové rodiny záliby, zda mají nějaká zvířata a podobně. Důležité je samozřejmě také znát, jaké jsou finanční možnosti klienta. Podle toho se například volí použité materiály. Tvorba návrhu a jeho následná realizace je v zásadě závislá na ochotě klienta spolupracovat s architektem. V případě konzultací jednou za týden je možné kompletní návrh vytvořit zhruba za dva měsíce a za další dva až tři měsíce vše zrealizovat.

Architekti jsou cenově dostupní

Piskáček rovněž vyvrací poněkud vžitý názor, že služby architektů jsou příliš drahé a většina lidí si je nemůže dovolit. „Cena služeb bytového architekta se odvozuje od dispozice celého prostoru, nelze tedy předem říci nějakou paušální částku,“ říká. Podle jeho slov se však výše projektu standardního bytu 3+1 pohybuje někde na úrovni přibližně 50 až 60 tisíc korun. V rámci této ceny má však klient kompletní servis včetně spolupráce s vybranými řemeslníky (zedníky, podlaháři, obkladači, truhláři a dalšími) i dodavateli materiálu. V ětšina bytových architektů rovněž spolupracuje s realizačními firmami, proto architekt může zajistit i řemeslníky. Práce bytového architekta tedy rozhodně není v tom, že nutí klientovi své představy o dispozičním řešení prostoru, nebo se ho snaží přesvědčit, že právě jeho návrhy jsou těmi nejlepšími a vycházejí z poslední módy. „Opak je pravdou - architekt musí umět naslouchat požadavkům svých klientů, vžít se tak trochu do jejich duší a jejich myšlení a navrhnout takový interiér, který bude klientům maximálně vyhovovat jak z prostorového hlediska, tak i z hlediska použitých barev a materiálů,“ domnívá se Piskáček. On sám by se rád dožil období, kdy se služby architekta stanou téměř samozřejmostí pro každého, kdo chce dobře a kvalitně bydlet.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy. Zejména s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
„Nejnebezpečnější“ celebritou je Avril Lavigne, tvrdí experti z McAfee
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít