Chřipka by mohla zlikvidovat firmu

17. února 2003, 00:00 - Dana Rybáková, rybakova@profit.cz
17. února 2003, 00:00

Předseda Hospodářské komory Praha Petr Kužel o vyplácení nemocenské firmou Placení nemocenské se chce stát zbavit, protože neumí zkontrolovat vynakládání prostředků. Kromě finanční zátěže podnikatelské sféry může podobné opatření vést ik projevům nekalé konkurence.

Předseda Hospodářské komory Praha Petr Kužel o vyplácení nemocenské firmou

Placení nemocenské se chce stát zbavit, protože neumí zkontrolovat vynakládání prostředků. Kromě finanční zátěže podnikatelské sféry může podobné opatření vést ik projevům nekalé konkurence.

Zaměstnavatelé připustili, že by mohli převzít výplatu nemocenských dávek, napřed ale chtějí analýzu dopadu této změny. Podle tiskové agentury to uvedl po jednání tripartity generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška. Domnívám se, že je to jen novinářský šotek a že nic takového zaměstnavatelé ani na vteřinu v této chvíli nepřipouštějí. Pokud mám informace, na tripartitě se hovořilo o tom, že by první tři dny nemoci nebyly vůbec hrazeny. Tomu rozumím. Jsem přesvědčen o tom, že placení třítýdenní nemocenské je hazard s podnikatelskou sférou této země. Na tripartitě se také dohodli, že bude zřízena komise. Bohužel se to stalo zase jen pod nátlakem. Postrádám seriózní přístup příslušného ministerstva.

Co to může udělat třeba s malou firmou při chřipkové epidemii?

Pro tuto firmu by to byla likvidační záležitost. Nemá vytvořeny zdroje na to, aby v chřipkovém období vyplácela nemocenskou. Firma nebude vydělávat a ještě má svým zaměstnancům platit. Mohla by se začít projevovat i nekalá konkurence. Ta by mohla mít likvidační charakter zejména pro střední firmy.

Můžete to upřesnit?

Několik zaměstnanců, kteří budou chtít svého šéfa poškodit, párkrát prostě onemocní. Nebo jim to někdo poradí.

Manažeři z větších firem si stěžují na to, že začnou prázdniny a jim onemocní spousta zaměstnanců.

Začnu od toho, že zákonodárci odsouhlasili čtyři týdny dovolené. Vloni bylo devět dnů svátků. To je dohromady přes pět a půl týdne pracovního volna, které platí podnikatel ze své kapsy. Přesto někteří lidé ještě zneužívají nemocenské, aby si dovolenou ušetřili a mohli ji mít proplacenou. Potom je třeba podívat se na to, jak vysoké jsou nemocenské dávky. A dostáváme se také k lékařům. Ti podnikají na bodovém systému, který jim přináší finanční prostředky. Tomu rozumím. Ale kdo má zkontrolovat, zda zaměstnanec opravdu je, či není nemocen? To je, bohužel, podle mne pouze na svědomí příslušného lékaře.

Kontrola je problém léta. A stát ji může tímto způsobem elegantně hodit na podnikatele. Budou to vaše peníze, tak se starejte.

Stát má svým způsobem páku na kontrolu nemocných a dělá to špatně. Snaží se přenášet na podnikatele své problémy a určitým způsobem je zadlužovat. Domnívám se, stát sám o sobě není schopen účelně hlídat své vynaložené prostředky na zdravotní a sociální péči. Jestliže toto podnikatel převezme, tak ať mi někdo dokáže, že na něj předá větší kompetence, než má stát sám. To je nejspíš nesmyslná představa. Asi by to bylo dobré pro soudnictví. A troufám si odhadnout, že podnikatel bude muset nejdříve zaměstnanci zaplatit a teprve potom se s ním soudit a dokazovat mu, že nemocný nebyl. Místo toho, abychom nastartovali podnikatelskou sféru, aby vytvářela víc a víc pracovních míst, na stůl se dostávají opatření s opačnými účinky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít