Chraňte mladé životy, tolerujte motorky, ty kluky na silných strojích stejně nic nezastaví

21. července 2003, 00:00 - Karel Nový, auta@profit.cz
21. července 2003, 00:00

Pohled závodníkaS létem nastoupily na silnice silné stroje na dvou kolech, které umí na stovku akcelerovat za čtyři vteřiny. Každý rok se na motorkách také až smutně moc lidí zabije. Všeobecně se říká, že to "těm bláznům patří"! Automobilový závodník Emil Triner ale vyzývá: Tolerujte je, chraňte mladé životy.

Pohled závodníka

S létem nastoupily na silnice silné stroje na dvou kolech, které umí na stovku akcelerovat za čtyři vteřiny. Každý rok se na motorkách také až smutně moc lidí zabije. Všeobecně se říká, že to „těm bláznům patří“! Automobilový závodník Emil Triner ale vyzývá: Tolerujte je, chraňte mladé životy.

* Výzva k ochraně životů mladých řítících se dvoustovkou přes dvojitou plnou čáru zní trochu naivně.

Jsou to většinou mladí kluci a šijou s nimi čerti. Ať si každý sám v duchu upřímně řekne, jestli by si s chutí nepřidal plyn a nezkusil dravost a adrenalin za řídítky.

* Ale nesmí to přerůst ve vyslovený hazard!

Uvědomme si, že s autem jsou možné podstatně větší úhybné manévry, motorka se kvůli zatočení musí naklonit. A podstatně dřív jde do smyku. A když už se má něco stát, tak šofér v autě má kolem sebe pořád plechovou krabici. Ale ten kluk na motorce má každou ránu tak říkajíc z první ruky.

* Ale na to snad měli myslet, než na motocykl sedli.

V ČR je každodenně několik desítek nehod, mrtví se rok co rok počítají v tisících. Řekněte mi, proč u smrtelných automobilových nehod nikdo neříká, že si to měl nebožtík rozmyslel, než si auto koupil. A co chodci? Měli by se rozmýšlet, než si koupí boty? Pořád jsou to jenom lidé, kteří udělali v dopravě chybu nebo na cizí chybu doplatili.

* Takže?

Takže já tvrdím, že na motorkáře je třeba dávat pozor a tolerovat je.

* Co konkrétně je třeba mít podle vás na paměti?

Sledovat zpětné zrcátko. Nejčastěji nás překvapí odzadu vysokým rozdílem rychlosti. Když totiž my pojedeme autem opravdu rychle, bude to možná nějakou zakázanou stopadesátkou, možná o chlup víc. I v takové chvíli na nás může vyrukovat motorka o stovku rychlejší.

* Ale jak jim vštípit alespoň nějaké ponaučení?

Jediný zdroj ponaučení pro tyhle lidi je bohužel až okamžik havárie. Věřte, že ani šofér z auta, který měl pro motorkáře vždycky jenom zlá slova, když uvidí rozbitého kluka v pangejtu, nebude z toho mít radost.

FOTO: ARCHIV

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít