Chrání Evropa mocné, nebo slabé?

17. března 2008, 00:00 - Libuše Frantová
17. března 2008, 00:00

Ne vždy politici na malé a střední podniky myslí tak, jak proklamují.

Myslet hlavně na malé – to je dnešní ekonomické heslo Evropské komise. V praxi to znamená vytvářet co nejlepší podmínky pro malé a střední firmy. Důvod je prostý. Právě tyto podniky zůstávají v Evropě a vytvářejí nejvíce pracovních míst. A to západní Evropa, zmítaná nezaměstnaností kvůli přesouvání výrob velkých společností do zemí s levnější pracovní silou a nižšími daněmi, potřebuje především.

Jak se promítá priorita Bruselu do praxe v Česku? I u nás se začíná pojem „malé a střední podniky“ skloňovat ve všech pádech. Ministerstvo průmyslu a obchodu pro ně na vytváří dotační programy. Nový živnostenský zákon významně zjednodušil podnikání. Pomalu se ustupuje od investičních pobídek, které měly velké společnosti do Česka přilákat za každou cenu. To, co si museli čeští podnikatelé tvrdě zaplatit, dostávaly bohaté zahraniční firmy od státu a obcí za hubičku. Levné pozemky, daňové prázdniny, dotace na pracovní místa.

Ale ne vždy politici na malé a střední podniky myslí tak, jak proklamují. Jedním z takových příkladů je záměr zrušit daňové zvýhodnění stravenek, které by postihlo právě malé firmy. Velkým podnikům, které mají možnost poskytovat závodní stravování, by však výhody zůstaly.

Čeští zemědělci a potravináři zase úpí pod tlakem velkých obchodních řetězců, které mají dominantní postavení na maloobchodním trhu. Nemají na výběr. Pokud chtějí své výrobky prodat, musejí přistoupit na diktát řetězců. Pokusy o zákon, který by nějakým způsobem často až nezákonné počínání velkých obchodníků postihoval, označuje ministr průmyslu a obchodu za pitomost.

Velkou brzdou rozvoje menších podniků je také problém s platbami od velkých firem. Například malé stavební podniky, které pro ně pracují, musí uhradit materiál nebo práci většinou hned. Samy však musí o každou korunu dlouho žebrat. Velcí investoři totiž požadují od svých subdodavatelů ve smlouvě schválení 65 až 140 dní splatnosti faktury. Ale finanční úřad se malých podnikatelů neptá, kde vezmou na daň z přidané hodnoty, když sami ještě nedostali za svou práci zaplaceno. Kvůli přežití si proto musí brát úvěry a zabředávají do dluhů. Větší pomoci od státu se zatím nedočkali. A tak člověka napadá, nad kým doopravdy politici drží ochrannou ruku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít