Chráněná území se měla na popud Evropy rozšířit

18. listopadu 2003, 00:00 - JAKUB TUREK, jakub.turek@horydoly.cz
18. listopadu 2003, 00:00

SNĚMOVNA MINULÝ TÝDEN ZAMÍTLA NOVELU ZÁKONA O PŘÍRODĚ, TZV. PROJEKT NATURA2000, KTERÝ BYL PODLE VLÁDY NUTNÝ K VYHLÁŠENÍ REZERVACÍ EVROPSKÉ SÍTĚ NATURA2000 NA ČESKÉM ÚZEMÍ. JEHO PROSTŘEDNICTVÍM CHYSTALO MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ NA PODNIKATELE V CESTOVNÍM RUCHU, ZEMĚDĚLSTVÍ A LESNICTVÍ DALŠÍ BIČ.

Natura2000 - česká vláda chtěla být přísnější než EU

SNĚMOVNA MINULÝ TÝDEN ZAMÍTLA NOVELU ZÁKONA O PŘÍRODĚ, TZV. PROJEKT NATURA2000, KTERÝ BYL PODLE VLÁDY NUTNÝ K VYHLÁŠENÍ REZERVACÍ EVROPSKÉ SÍTĚ NATURA2000 NA ČESKÉM ÚZEMÍ. JEHO PROSTŘEDNICTVÍM CHYSTALO MINISTERSTVO ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ NA PODNIKATELE V CESTOVNÍM RUCHU, ZEMĚDĚLSTVÍ A LESNICTVÍ DALŠÍ BIČ.

Evropská unie se rozhodla na území všech svých členských států zajistit ochranu jednak ptákům a jednak přírodním stanovištím (neboli uceleným ekosystémům). Právě tedy eviduje, kde se jaký druh nachází. Do šesti let každý stát vyhlásí svá vybraná území za chráněná. Celoevropská síť chráněných území Natura2000 by se při své tvorbě neměla ohlížet na dosavadní národní chráněná území, protože Evropská komise si uvědomuje dvě věci: chráněná území v celé Evropě byla dosud vyhlašována často na základě účelových a politických objednávek a zároveň bez ohledu na široký kontext. Například v Česku by Krkonoše z evropského hlediska zřejmě neobstály jako národní park, protože jejich přírodní hodnoty nejsou úplně nejvyšší a narušení civilizací je naopak velké. Některé malé rezervace a přírodní památky byly vyhlášeny jen proto, aby běžnou přírodu nezničili zemědělci. Mnoho druhů živočichů je v Česku chráněno, protože je jich u nás málo, ale v Evropě jich žije bez problémů mnoho. Stejné potíže mají samozřejmě i ostatní země.

ČESKO CHTĚLO BÝT ASI PŘÍSNĚJŠÍ NEŽ EVROPA

Zároveň je ovšem jasné, že většina nově navrhovaných chráněných území Natura2000 se bude krýt se současnými rezervacemi, krajinnými oblastmi a národními parky. Jsou to vybrané kousky cenné přírody. Ministerstvo životního prostředí vyslalo za majiteli pozemků takzvané předjednávače, aby je seznámili s faktem, že jejich pozemky mají být chráněné, a co to pro ně znamená. A právě v tomto bodě by čekaly na podnikatele potíže. Evropská komise sice chce pouze udržet na vybraných pozemcích hospodaření, jaké tam je dosud, a zavázat majitele, že to tak budou dělat i nadále, ale Česko zřejmě chtělo být papežštější než papež. Chráněná území Natura2000 se měla vyhlašovat stejným způsobem jako dosavadní rezervace, a ty mají ochranný režim daleko přísnější. Kupříkladu Evropě by stačilo jednou ročně normálně pokosit vybranou louku, ale v Česku by se louka stala rezervací a vztahovala by se na ni spousta úředních nařízení. Navíc by se do chráněných území dostaly další pozemky. Dosud je chráněno 15 % plochy státu. Teď je dokončeno mapování ptačích území a toto číslo stouplo na 18 %. Až bude na jaře dokončeno mapování stanovišť - ekosystémů, bylo by chráněno 21 % rozlohy České republiky! Celá pětina Česka by tedy byla podléhala regulovanému režimu nakládání s pozemky a hospodaření na nich. Jako ideální číslo se obvykle uvádí 10 % chráněných území v malých a hustě zalidněných státech, 5 % ve velkých zemích jako je Rusko, Kanada či USA.

TLAK OCHRANÁŘŮ VZRŮSTÁ

Podnikatelé v oblasti cestovního ruchu by se měli mít na pozoru nejen před vyjednávači ministerstva životního prostředí, kteří rozšiřují plochy chráněných území Natura, ale také před snahami jednotlivých ochranářských orgánů. Ty se snaží prosazovat zákazy vstupu do některých atraktivních oblastí nebo v nich aspoň omezit některé aktivity. To by samozřejmě snížilo atraktivitu oblastí pro návštěvníky. „Názor místních ochranářů je potřeba brát jako odborné stanovisko, a ne jako konečný verdikt,“ říká k tomu náměstek ministra životního prostředí Ladislav Miko. Uvidíme, jak budou ekobyrokraté postupovat dál po zamítnutí projektu Natura2000 Sněmovnou.

Podnikání není jediná činnost, se kterou je potřeba v krajině počítat. Je dobré a je potřeba ho podporovat, ale zachování krajinného rázu je kapitál, který může právě podnikání při špatném zacházení zničit.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít