Chrám textilu je na prodej

16. února 2009, 00:00 - Robert Šimek
16. února 2009, 00:00

Severočeská Smržovka, ležící mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem, byla v minulosti významným textilním centrem.

Fungovalo zde několik velkých továren, z nichž jednou byla i Priebschova přádelna, pozdější Seba.

Mohutný komplex budov bývalé Priebschovy přádelny stojí ve východní části Smržovky při silnici na Tanvald. Hlavní část má tři nadzemní a tři podzemní podlaží propojená čtyřmi schodišti. Základem nadzemních podlaží o celkové výměře 9600 metrů čtverečních je obdélný sál 6 krát 8 polí o rozměrech 5,35 krát 7 metrů. Konstrukci jeho stropů tvoří betonové desky na ocelových traverzách, nesených litinovými sloupy. Sál je z rohů obsluhován čtveřicí věží, které na jižní straně obsahují schodiště a na severní pomocné místnosti a toalety. V největší, jihozápadní věži, jsou při schodišti situovány kanceláře mistrů a na vrcholu je umístěn vodojem. K východní straně sálu přiléhá strojovna.

Továrna byla funkční až do poloviny 90. let a dodnes je v provozuschopném stavu. Majitelem je tanvaldská společnost Seba T, která v minulých letech část areálu pronajímala a nyní se snaží celý komplex prodat. Cena je 14,9 milionu korun.

Fénix z popela

POPIS OBJEKTU

  • *název - Priebschova přádelna kraj - Liberecký adresa - č. p. 453, 837 kult. památka - ne vlastník - Seba T cena - 14,9 milionu Kč výhody nákupu - přijatelná cena, zachovalý stav, provozuschopnost možné problémy - velikost objektu, náklady na revitalizaci První zmínka o Smržovce, původně nazývané Morgenstern (Jitřenka), pochází z roku 1528. Koncem 16. století patřilo zdejší panství Smiřickým, za účast na stavovském povstání jim ale bylo roku 1621 zkonfiskováno a připadlo Albrechtovi z Valdštejna. Za jeho působení se obec stala střediskem lnářského a plátenického průmyslu a již v 16. století také kolébkou severočeského sklářství. Rozmach pokračoval i v dalších stoletích a s nástupem průmyslové revoluce se z původních manufaktur a plátenických dílen staly moderní podniky. Jeden z nich patřil v 19. století firmě Johanna Priebsche dědicové (Johann Priebsch Erben). Roku 1908 však vyhořel a společnost se na jeho místě rozhodla postavit zcela novou mechanickou přádelnu. Projekt zadala drážďanské architektonické kanceláři Lossow & Kühne, která továrně vtiskla moderní saský styl. Samotnou stavbu do konce roku 1912 realizovala tanvaldská firma Karla Pekárka. Závod 06**

Roku 1913 při severní straně přádelny vyprojektoval architekt Karl Randak ze Šumburku ve spolupráci s technickou kanceláří Augusta Eichenauera z Vrch­labí vodní dílo s turbínami Voith. Generátory poháněly motory strojů a vytápění bylo na­po­jeno na kotelnu sousední přá­delny Maka, která také patřila Priebschům.

Za druhé světové války přešla továrna na zbrojní výrobu, hned roku 1945 byla proto znárodněna a roku 1948 se stala součástí nově vzniklé společnosti Seba. Ta sdružovala všechny textilní podniky na Tanvaldsku a bývalá přádelna Johanna Priebsche dědicové se stala jejím závodem 06.

Po roce 1989 prošla firma Seba privatizací a změnila se v akciovou společnost Seba T, která pokračovala v textilní výrobě. Kvůli úbytku zakázek a následné restrukturalizaci ale musela uzavřít některé provozy – mezi nimi i závod ve Smržovce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít