Chorvatští partneři jsou slušnější než Němci

27. února 2006, 00:00 - admin
27. února 2006, 00:00

ZBYŠEK KRETZ, JEDNATEL FIRMY HAKR: Jednou z firem, které uspěly na chorvatském trhu, je společnost Hakr. „Chorvatsko je brána do dalších bývalých jugoslávských republik,“ říká šéf firmy Zbyšek Kretz.

ZBYŠEK KRETZ, JEDNATEL FIRMY HAKR: Jednou z firem, které uspěly na chorvatském trhu, je společnost Hakr. „Chorvatsko je brána do dalších bývalých jugoslávských republik,“ říká šéf firmy Zbyšek Kretz. * Do Chorvatska dodáváte stavebnice krbů a krbové vložky. Jak jste zakázku získali? CzechTrade pro nás udělal analýzu chorvatského trhu a vytipoval vhodné obchodní partnery. S některými z nich jsme se poté sešli a vypadalo to velmi dobře. Chorvati toho však sice hodně naslibovali, ale nebylo z toho nakonec nic. Po roce jsme tyto partnery kontaktovali znovu a s jedním z nich nakonec uzavřeli i smlouvu. Chce to tedy trpělivost a vytrvalost. * Čím je Chorvatsko atraktivní? Díky působení na chorvatském trhu se přes naše partnery dostaneme do kontaktu také s firmami z Bosny a Hercegoviny či Makedonie, se kterými se jinak navazuje kontakt velmi těžce. Chorvatsko je brána do dalších bývalých jugoslávských republik. * S jakými problémy se v Chorvatsku potýkáte? U supermarketů máme například problémy s dlouhou splatností faktur, která přesahuje 100 dní. Problémem jsou také vratky. Když partner zboží neprodá, tak nám ho vrátí a my z toho nemáme nic. * Jaké je jednání s chorvatským obchodním partnerem?

Liší se to podle toho, zda jednáte s malou či velkou firmou. Velké firmy na vás nemají tolik času, ale musím říci, že jsou vstřícnější a slušnější než naši partneři v Německu. Jsou na jednání také více připraveni a pokládají konkrétní otázky.

Co se týká malých firem, tak ty si po vlastním jednání najdou čas i na neformální setkání například v podobě oběda. Na začátku jednání s partnerem v Chorvatsku je dobré osobní setkání. Jelikož oni za vámi nepojedou, musíte vy za nimi. V další fázi však chtějí Česko navštívit a zjistit, jak a kde výrobky vznikají.

* Stačí při jednání angličtina, nebo je chorvatština velkou výhodou?

Z osobních zkušeností bych řekl, že angličtina plně postačuje.

*** Jaká další specifika má tento trh?

Do Chorvatska dodáváme hlavně levnější výrobky, protože kupní síla tamních obyvatel není zatím vysoká. Ale i když pro nás nejsou podmínky vyjednané například se supermarkety příliš výhodné, jsme rádi, že se nám na tento trh podařilo proniknout.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít