Chlouba severu v troskách

31. března 2008, 00:00 - Robert Šimek
31. března 2008, 00:00

LÁZNĚ V KARLOVĚ ÚDOLÍ - Lázně v Karlově údolí u Šluknova bývaly jedním z nejkrásnějších letovisek severních Čech. Navštěvovali je čeští prominenti i bohatí Němci. Dnes však zajímavý areál chátrá a hrozí jeho zánik.

Někdejší honosné sanatorium, v dobách socialismu rekreační středisko pražských dopravních podniků, leží zhruba kilometr jihovýchodně od Šluknova. Vinou dlouholetého nezájmu je však v žalostném stavu. Přírodní divadlo a kouzelné rybníčky zcela mizí pod přemírou plevele, bývalý park splynul s okolním lesem a okrasné dřeviny, které tu kdysi rostly, uhynuly nebo byly ukradeny.

Hlavní budova drží pohromadě jen díky bytelné kostře, ale i ona už musela čelit nájezdům vandalů. Po fontáně před sanatoriem není ani památky, z altánu zbyly jen cihlové základy.

Dopravní podniky nabízejí areál k prodeji od roku 2000, zatím se však nenašel žádný zájemce. Cena je přitom velmi slušná, pouhých 1,3 milionu korun.

Lázně z ubikací

Lázně v Karlově údolí vznikly v souvislosti se stavbou železnice mezi Šluknovem a Rumburkem koncem 19. století. V jejich místě původně stály dřevěné ubikace italských dělníků. Po dokončení prací byly domky využívány k rekreačním účelům a postupně začaly fungovat jako sluneční a vzdušné lázně.

Vznikla zde lesní restaurace, pavilon „Modrá koule“, několik umělých jezírek, řada altánků, teras a dokonce i malé přírodní divadlo. Dominantou areálu se stala honosná lázeňská budova, postavená roku 1902 v zámeckém stylu.

Ve dvacátých a třicátých letech minulého století bylo v Karlově údolí pořádně živo. Kapacita lázní často nestačila obrovskému náporu hostů, mezi kterými byla řada českých i německých prominentů.

Konec rekreace

POPIS OBJEKTU

  • *název: Karlovo údolí místo: Šluknov kraj: Ústecký lokace: 1 km od města typ: lázně/zotavovna stav: chátrající využití: žádné kult. památka: ne nabízí: Naxos cena: 1,3 milionu Kč kontakt:** www.naxos.eu

Za druhé světové války bylo v Karlově údolí umístěno rekreační a léčebné středisko německé armády. Po válce se majitelem lázní stal zmíněný dopravní podnik, který zde roku 1950 zřídil rekreační středisko pro zaměstnance.

V hlavní budově, takzvaném Zámečku, bylo 30 pokojů, jídelna, divadelní sál a vinárna. Ještě v 60. letech byl součástí areálu upravený park s altánem a jezírkem. Roku 1963 byl ale hlavní objekt pronajat Správě Ústecké dráhy jako odborné učiliště a okolí začalo chátrat.

Až do roku 1990 nebyly prováděny téměř žádné opravy. Park zpustl a několik menších staveb zcela zaniklo. Rekonstrukce sice měla přijít alespoň v 90. letech, nakonec z ní ale sešlo. Zbylé objekty byly převedeny na ředitelství Dopravního podniku a od roku 2000 jsou nabízeny k prodeji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít