Chlouba severu v troskách

31. března 2008, 00:00 - Robert Šimek
31. března 2008, 00:00

LÁZNĚ V KARLOVĚ ÚDOLÍ - Lázně v Karlově údolí u Šluknova bývaly jedním z nejkrásnějších letovisek severních Čech. Navštěvovali je čeští prominenti i bohatí Němci. Dnes však zajímavý areál chátrá a hrozí jeho zánik.

Někdejší honosné sanatorium, v dobách socialismu rekreační středisko pražských dopravních podniků, leží zhruba kilometr jihovýchodně od Šluknova. Vinou dlouholetého nezájmu je však v žalostném stavu. Přírodní divadlo a kouzelné rybníčky zcela mizí pod přemírou plevele, bývalý park splynul s okolním lesem a okrasné dřeviny, které tu kdysi rostly, uhynuly nebo byly ukradeny.

Hlavní budova drží pohromadě jen díky bytelné kostře, ale i ona už musela čelit nájezdům vandalů. Po fontáně před sanatoriem není ani památky, z altánu zbyly jen cihlové základy.

Dopravní podniky nabízejí areál k prodeji od roku 2000, zatím se však nenašel žádný zájemce. Cena je přitom velmi slušná, pouhých 1,3 milionu korun.

Lázně z ubikací

Lázně v Karlově údolí vznikly v souvislosti se stavbou železnice mezi Šluknovem a Rumburkem koncem 19. století. V jejich místě původně stály dřevěné ubikace italských dělníků. Po dokončení prací byly domky využívány k rekreačním účelům a postupně začaly fungovat jako sluneční a vzdušné lázně.

Vznikla zde lesní restaurace, pavilon „Modrá koule“, několik umělých jezírek, řada altánků, teras a dokonce i malé přírodní divadlo. Dominantou areálu se stala honosná lázeňská budova, postavená roku 1902 v zámeckém stylu.

Ve dvacátých a třicátých letech minulého století bylo v Karlově údolí pořádně živo. Kapacita lázní často nestačila obrovskému náporu hostů, mezi kterými byla řada českých i německých prominentů.

Konec rekreace

POPIS OBJEKTU

  • *název: Karlovo údolí místo: Šluknov kraj: Ústecký lokace: 1 km od města typ: lázně/zotavovna stav: chátrající využití: žádné kult. památka: ne nabízí: Naxos cena: 1,3 milionu Kč kontakt:** www.naxos.eu

Za druhé světové války bylo v Karlově údolí umístěno rekreační a léčebné středisko německé armády. Po válce se majitelem lázní stal zmíněný dopravní podnik, který zde roku 1950 zřídil rekreační středisko pro zaměstnance.

V hlavní budově, takzvaném Zámečku, bylo 30 pokojů, jídelna, divadelní sál a vinárna. Ještě v 60. letech byl součástí areálu upravený park s altánem a jezírkem. Roku 1963 byl ale hlavní objekt pronajat Správě Ústecké dráhy jako odborné učiliště a okolí začalo chátrat.

Až do roku 1990 nebyly prováděny téměř žádné opravy. Park zpustl a několik menších staveb zcela zaniklo. Rekonstrukce sice měla přijít alespoň v 90. letech, nakonec z ní ale sešlo. Zbylé objekty byly převedeny na ředitelství Dopravního podniku a od roku 2000 jsou nabízeny k prodeji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít