Chcete hubnout? Počítač vás ohlídá.

11. března 2008, 12:42 - Karel Zaoral
11. března 2008, 12:42

Software pomáhá snižovat váhu a organizovat aktivní odpočinek

Představa dlouhé práce u počítače se často spojuje s hromadou koblih a litry espresa. Alarmující fotografie stokilových desetiletých Američánků občas pouští jedna komerční TV místo zvířátek na konci a jde pravidelně o děsivý zážitek. Počítač ale také může pomoci se váhy naopak zbavit, a to velmi sofistikovaným způsobem.
Různé formy tréninkových deníků v digitální podobě vznikly snad den poté, co světlo monitoru spatřil první tabulkový procesor. Šlo a jde ale o poměrně nedokonalá udělátka, schopná primitivně zaznamenávat informace o aktivitě a stravě, které do nich uživatel vloží, a pořídit jen několik málo primitivních výpočtů. Program Crosstrainer je ovšem něco jiného. Patří do kategorie takzvaného fitness software, což je nový způsob, jak udržet tělesnou váhu na uzdě a neplatit přitom externí pevnou vůli, tedy osobního trenéra. Program po jednoduché instalaci nabídne založení nového uživatele. Po vyplnění kontaktních údajů je na řadě medicínský dotazník. Software zjišťuje, v jakém je uživatel stavu zchátralosti a kterými chorobami už trpí nebo trpěl. Možných deviací od zdravého člověka je několik desítek a zahrnují dotazy na typicky civilizační choroby typu cukrovka, vysoký tlak, nadváha … Pro tvorbu profilu je vhodné mít po ruce váhu, metr a pevné nervy, neboť na dotaz „kolik vážíte“ by bez váhy většina lidí uvedla tak o třetinu méně, než je krutá pravda. Změřit je nutné větší svalové skupiny jako paže, stehna, prsa, dále si program vezme míry kolem krku, boků, pasu a podobně. Po měření je čas na stanovení cílů. Software dává na výběr hubnutí, přibírání a udržení váhy a metodu, jak k cíli dospět. Je možné nastavit nižší příjem energie v potravě nebo naopak vyšší podíl cvičení. Dle zadaných údajů program instantně vypočítává doplňující hodnotu a dobu, kdy cíle bude dosaženo. Vidíte-li však na displeji například květen roku 2009, je to frustrující.
Po nastavení cíle a způsobu jeho dosažení přichází na řadu denní rutina. Hlavní okno programu obsahuje šest záložek – Fitness, Wellness, Nutrition, Cardio, Strength a Log Book. Fitness je nejdůležitější. Má podobu kalendáře, do něhož se vkládá denní váha, vytváří se v něm nákupní seznam potravin pro udržení energetického příjmu, doplňky stravy a poznámky.
Záložka Wellness slouží k zadávání doplňků výživy, užívaných léků a také k zadávání biometrických údajů, jako je krevní tlak, hladina cukru, cholesterolu a podobně. Všechny takto získané údaje program používá k úpravě stravy a fyzických aktivit tak, aby progres snižování váhy byl optimální a nezatěžoval organismus více, než je nutné.
Záložka Nutrition slouží k plánování stravy. Do políček s jednotlivými jídly je možné vkládat přímo konkrétní potraviny v konkrétním množství z databáze programu a software vypočítá jejich energetickou hodnotu. V každém okamžiku má uživatel přehled, kolik kalorií ještě smí přijmout, aby nepřekročil plán. Bohužel, značky potravin jsou americké, takže našinec bude muset přeci jen mrknout i na štítek na obalu, ne jen vložit název oblíbeného ležáku a klobásy k večeři.
Cardio a Strenght slouží k plánování fyzických aktivit, přičemž doporučují při zvolené tepové frekvenci délku provádění cvičení, ať už jde o běh, jízdu na kole nebo aktivity v posilovně. Log Book vytváří celková shrnutí za celý den. Crosstrainer bohužel není zdarma, stojí 35 dolarů pro jednotlivce, 70 za profil celé rodiny (což usnadňuje například vaření více druhů diet) a 500 dolarů za software pro osobního trenéra. Rozhodně ale stojí alespoň za šestidenní vyzkoušení, po něž je možné program užívat zdarma.

Klady
komplexní hodnocení stavu
vždy je jasné, jak daleko má uživatel ke svému cíli
řeší i složitější diety

zápory
databáze pouze amerických potravin

tabulka: Crostrainer 6.25
cena 35 – 500 USD
adresa: http://www.crosstrainer.ca/

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít