Chceme zlepšit infrastrukturu

13. června 2005, 00:00 - (red)
13. června 2005, 00:00

HEJTMAN STŘEDOČESKÉHO KRAJE PETR BENDL: Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) připouští, že hlavním problémem kraje je absence klíčových dopravních staveb. Není však jediný. Kraj například v současnosti hledá investory do dokončených průmyslových zón.

HEJTMAN STŘEDOČESKÉHO KRAJE PETR BENDL: Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) připouští, že hlavním problémem kraje je absence klíčových dopravních staveb. Není však jediný. Kraj například v současnosti hledá investory do dokončených průmyslových zón. * Co podle vás podnikatelům ve vašem kraji nejvíce vadí?

Dlouhodobě patří mezi aktuální témata a naše starosti špatný stav silnic. Zmínil jsem oblast, kterou můžeme alespoň částečně ovlivnit a také se o to snažíme. Potřebovali bychom ale daleko více peněz, než kolik máme k dispozici.

* Častým problémem řady regionů je nedostatečné rychlostní spojení s Prahou - jak je na tom právě váš kraj? Středočeský kraj je navíc ještě ve svízelnější situaci než jiné kraje, protože je tranzitním územím pro všechny, kteří do Prahy směřují nebo ji naopak opouštějí. Potýkáme se proto s velkou dopravní zátěží a intenzivně pociťujeme, že dosud scházejí klíčové dopravní stavby, jakými jsou například pražský okruh a dálnice D 3. Letos se konečně začalo se stavbou úseku rychlostní komunikace R 6 mezi Prahou a Pavlovem. Nekončící proudy aut komplikovaly a bohužel stále ještě komplikují život lidem v Hostivích a v dalších místech na tomto frekventovaném tahu. * Jak spolupracujete s Hospodářskou komorou? Spolupráce je velmi úzká. Pravidelně se setkávám se zástupci komory a v širším kruhu také s jednotlivými podnikateli. Velký potenciál je v oblasti zahraničních vztahů. Spolu s komorou se v současné době pokoušíme navázat užší vazby s Čínou a chystáme také společně podnikatelskou misi do této země. Ukázalo se již na několika konkrétních případech, že právě v oblasti zahraničních kontaktů mohou kraj a komora pomáhat podnikatelům velmi účinně. Nabídli jsme komoře také možnost využívat naše zastoupení v Bruselu. V rovině spolupráce na domácí půdě se snažíme na základě zpětných vazeb podnikatelů a samotné komory přizpůsobovat nabídku středoškolských oborů aktuálním potřebám trhu. * Myslíte, že se podnikatelé v kraji dokáží organizovat a vystupovat v případě potřeby jednotně? V tom vidím důležitou roli komory. Podnikatelé sami to mají často složité. Bojují s konkurenčními tlaky a často se stačí soustředit jen na krátkodobé finanční ukazatele. * V čem vidíte hlavní přednost vašeho kraje z hlediska podnikání? Klíčová je bezpochyby blízkost přirozeného centra státu - Prahy. Středočeský kraj přitom může nabídnout lepší ceny nemovitostí. Jak se proměňuje styl života, stoupá i počet Pražanů, kteří hledají bydlení v klidnějším prostředí našeho kraje. Přibližujeme se tak trendům západní Evropy, kde zejména skupiny obyvatel s vyššími příjmy upřednostňují vlastní bydlení mimo ruch metropole. Kolem Prahy rostou nové rezidenční čtvrti. Předpokládám, že brzy v těchto oblastech vznikne poptávka po dalších službách a otevřou se další možnosti malému a střednímu podnikání. * Jak jste na tom nyní s pracovní silou? Zmínil jsem se o tom, že se snažíme ovlivňovat nabídku středoškolských oborů. Je to cesta, jak do budoucna zajistit kvalitní personální zázemí pro rozvoj ekonomiky. Toto propojení pokládám osobně za velmi důležité. Nejhorší statistiky nezaměstnanosti zaznamenáváme v oblasti Kutné Hory a Rakovníka. Jinde jsme na tom velmi dobře - zejména v okolí Prahy. * Které části kraje jsou z hlediska podnikání nejúspěšnější a které méně? Velký rozvoj zažívá celá oblast Mladoboleslavska, zejména díky automobilové výrobě. Nejhůře je na tom zatím Rakovnicko. * Jaké úkoly ve vztahu k podpoře podnikání a ekonomickému rozvoji regionu vás čekají v nejbližším roce?

Budeme se snažit především o rozvoj infrastruktury - silnic a kanalizací. V loňském roce jsme sehnali na první dva velké projekty peníze z Evropské unie. Budeme hledat možnosti financování z prostředků Unie pro řadu dalších významných záměrů. V předchozích letech se nám podařilo vytvořit několik kvalitních projektů průmyslových zón. V současné době pro tyto zóny získáváme investory na domácích i zahraničních veletrzích.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít