Chceme zlepšit infrastrukturu

13. června 2005, 00:00 - (red)
13. června 2005, 00:00

HEJTMAN STŘEDOČESKÉHO KRAJE PETR BENDL: Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) připouští, že hlavním problémem kraje je absence klíčových dopravních staveb. Není však jediný. Kraj například v současnosti hledá investory do dokončených průmyslových zón.

HEJTMAN STŘEDOČESKÉHO KRAJE PETR BENDL: Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) připouští, že hlavním problémem kraje je absence klíčových dopravních staveb. Není však jediný. Kraj například v současnosti hledá investory do dokončených průmyslových zón. * Co podle vás podnikatelům ve vašem kraji nejvíce vadí?

Dlouhodobě patří mezi aktuální témata a naše starosti špatný stav silnic. Zmínil jsem oblast, kterou můžeme alespoň částečně ovlivnit a také se o to snažíme. Potřebovali bychom ale daleko více peněz, než kolik máme k dispozici.

* Častým problémem řady regionů je nedostatečné rychlostní spojení s Prahou - jak je na tom právě váš kraj? Středočeský kraj je navíc ještě ve svízelnější situaci než jiné kraje, protože je tranzitním územím pro všechny, kteří do Prahy směřují nebo ji naopak opouštějí. Potýkáme se proto s velkou dopravní zátěží a intenzivně pociťujeme, že dosud scházejí klíčové dopravní stavby, jakými jsou například pražský okruh a dálnice D 3. Letos se konečně začalo se stavbou úseku rychlostní komunikace R 6 mezi Prahou a Pavlovem. Nekončící proudy aut komplikovaly a bohužel stále ještě komplikují život lidem v Hostivích a v dalších místech na tomto frekventovaném tahu. * Jak spolupracujete s Hospodářskou komorou? Spolupráce je velmi úzká. Pravidelně se setkávám se zástupci komory a v širším kruhu také s jednotlivými podnikateli. Velký potenciál je v oblasti zahraničních vztahů. Spolu s komorou se v současné době pokoušíme navázat užší vazby s Čínou a chystáme také společně podnikatelskou misi do této země. Ukázalo se již na několika konkrétních případech, že právě v oblasti zahraničních kontaktů mohou kraj a komora pomáhat podnikatelům velmi účinně. Nabídli jsme komoře také možnost využívat naše zastoupení v Bruselu. V rovině spolupráce na domácí půdě se snažíme na základě zpětných vazeb podnikatelů a samotné komory přizpůsobovat nabídku středoškolských oborů aktuálním potřebám trhu. * Myslíte, že se podnikatelé v kraji dokáží organizovat a vystupovat v případě potřeby jednotně? V tom vidím důležitou roli komory. Podnikatelé sami to mají často složité. Bojují s konkurenčními tlaky a často se stačí soustředit jen na krátkodobé finanční ukazatele. * V čem vidíte hlavní přednost vašeho kraje z hlediska podnikání? Klíčová je bezpochyby blízkost přirozeného centra státu - Prahy. Středočeský kraj přitom může nabídnout lepší ceny nemovitostí. Jak se proměňuje styl života, stoupá i počet Pražanů, kteří hledají bydlení v klidnějším prostředí našeho kraje. Přibližujeme se tak trendům západní Evropy, kde zejména skupiny obyvatel s vyššími příjmy upřednostňují vlastní bydlení mimo ruch metropole. Kolem Prahy rostou nové rezidenční čtvrti. Předpokládám, že brzy v těchto oblastech vznikne poptávka po dalších službách a otevřou se další možnosti malému a střednímu podnikání. * Jak jste na tom nyní s pracovní silou? Zmínil jsem se o tom, že se snažíme ovlivňovat nabídku středoškolských oborů. Je to cesta, jak do budoucna zajistit kvalitní personální zázemí pro rozvoj ekonomiky. Toto propojení pokládám osobně za velmi důležité. Nejhorší statistiky nezaměstnanosti zaznamenáváme v oblasti Kutné Hory a Rakovníka. Jinde jsme na tom velmi dobře - zejména v okolí Prahy. * Které části kraje jsou z hlediska podnikání nejúspěšnější a které méně? Velký rozvoj zažívá celá oblast Mladoboleslavska, zejména díky automobilové výrobě. Nejhůře je na tom zatím Rakovnicko. * Jaké úkoly ve vztahu k podpoře podnikání a ekonomickému rozvoji regionu vás čekají v nejbližším roce?

Budeme se snažit především o rozvoj infrastruktury - silnic a kanalizací. V loňském roce jsme sehnali na první dva velké projekty peníze z Evropské unie. Budeme hledat možnosti financování z prostředků Unie pro řadu dalších významných záměrů. V předchozích letech se nám podařilo vytvořit několik kvalitních projektů průmyslových zón. V současné době pro tyto zóny získáváme investory na domácích i zahraničních veletrzích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít