Chceme zjednodušení podnikání

25. září 2006, 00:00 - Eva Svobodová
25. září 2006, 00:00

HLASY ČTENÁŘŮ (návrhy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ke zlepšení podnikatelského prostředí v ČR) Všichni představitelé státu neustále skloňují malé a střední podnikatele a pomoc jim. Tato slovní virtuozita má však malý vliv na podnikatelské prostředí, které by bylo pro podnikatele příznivé, stálé a umožňující rozvoj.

HLASY ČTENÁŘŮ

(návrhy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ke zlepšení podnikatelského prostředí v ČR)

Všichni představitelé státu neustále skloňují malé a střední podnikatele a pomoc jim. Tato slovní virtuozita má však malý vliv na podnikatelské prostředí, které by bylo pro podnikatele příznivé, stálé a umožňující rozvoj.

Vzhledem k tomu, že segment malých a středních podniků představuje 99,85 procent podniků v České republice se 61,5 procenty zaměstnanců, jde o významnou součást našeho hospodářství. Asociace malých a středních podniků ČR zpracovala své návrhy na urychlení rozvoje malých a středních podniků a chce je předložit a projednat v nejbližších dnech s představiteli nově ustanovené vlády.

Pro další rozvoj a zvyšování konkurenceschopnosti malých a středních podniků navrhujeme:

I. Odstranit byrokratické prostředí Zde je nutné se zaměřit hlavně na:

a) posuzování dopadů navrhovaných legislativních změn pro malé a střední podniky jako nedílnou součást legislativního procesu,

b) zkrácení a zprůhlednění vymahatelnosti práva,

c) odstranění administrativní náročnosti projevující se zejména množstvím potvrzení, výkazů a hlášení, které musejí malé a střední podniky zpracovávat, a o jejichž účelnosti lze vážně pochybovat, a špatnou nebo žádnou komunikací jednotlivých státních orgánů mezi sebou,

d) zajistit odpovědnost státních úředníků za přijatá rozhodnutí.

II. Doplnit investiční pobídky Co je potřeba:

a) zpřístupnit investiční pobídky státu i malým a středním podnikatelům, b) umožnit jim odpis daně z příjmu na základě investování do nových technologií, inovací nebo vědy a výzkumu, c) snížit administrativní náročnost získávání podpory z prostředků strukturálních fondů, zprůhlednit systém kritérií pro získání dotačních forem podpory a odstranit neúčelnou tvrdost podmínek pro zachování vyplacené podpory. Rovněž voláme po veřejné kontrole.

III. Zjednodušit daně Hlavním cílem daňové politiky musí být maximalizace ekonomického růstu, nikoliv maximalizace daňových příjmů státu. K tomu je nutné:

a) zavést úplnou editační povinnost státu v oblasti daňových zákonů -definice zákonů musí být jasná s menším množstvím prováděcích vyhlášek a s tím, že nebude možné, aby si jednotliví státní úředníci vykládali zákon po svém,

b) rozdělit daňové zákony samostatně pro fyzické osoby, právnické osoby, samosprávu a nadace a tak dále,

c) srovnat rozdíly mezi účetnictvím a daňovým účetnictvím.

IV. Zajistit finanční zdroje pro malé a střední podniky Jako naléhavé se nám jeví:

a) zajistit stabilní zdroj financování záruk a „měkkých“ úvěrů a nově dofinancování projektů EU Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou, a to na základě skutečné poptávky,

b) doplnit rozsah výkaznictví bank stanovovaný Českou národní bankou o údaje o rozsahu a struktuře úvěrování pro segment malých a středních podniků.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít