Chávez útočí na těžaře

13. května 2009, 14:04 - Peter Wilson
13. května 2009, 14:04

Nízké ceny ropy...

Celý podtitul: Nízké ceny ropy jsou pro Venezuelu bolestné. Proto se snaží, aby zahraniční servisní firmy tuto bolest zčásti pocítily na sobě.

Venezuelský prezident Hugo Chávez neustále hledá obětní beránky. A nyní bryskně ukazuje do zámoří. El Comandante tentokrát objevil novou skupinu cizinců, kterou může obviňovat. Teď nebrojí proti velkým ropným společnostem, ale proti servisním ropným firmám, které zajišťují vrty, průzkum a další důležité činnosti pro státní firmu Petróleos de Venezuela (PDVSA). „Nezaplatíme dodavatelům, kteří se pokoušeli spekulovat a neohlížejí se na naši firmu,“ vzkázal 24. dubna prostřednictvím televize šéf PDVSA Rafael Ramírez zaměstnancům. „Musíme znovu projednat cenové tarify (které jim platíme).“
PDVSA již nyní dluží smluvním partnerům a dodavatelům zhruba tři miliardy dolarů. Firma Williams Cos. se sídlem v Tulse ve státě Oklahoma, zabývající se zpracováním zemního plynu, odepsala 241 milionů dolarů na pokrytí opožděné venezuelské platby. Williams Cos. varuje, že pokud nedostane peníze, zastaví ve Venezuele veškeré práce. Společnost Ensco International provádějící vrty v moři přerušila v lednu veškeré práce. Zareagovala tím na to, že jí Venezuela zkonfiskovala vrtnou soupravu v rámci sporu o zaplacení. Přesto obě strany 6. května uzavřely novou smlouvu.
Další smluvní partner zajišťující vrty, firma Helmerich & Payne, eviduje vůči PDVSA pohledávku 116 milionů dolarů po splatnosti. Výkonný ředitel firmy Hans Helmerich je poměrně optimistický a domnívá se, že Venezuela nakonec zaplatí. Přesto uvádí, že nebude danit příjmy z Venezuely, dokud nedostane zaplaceno. Společnost Helmerich & Paynem, jež také sídlí v Tulse, odstavila po dobu jednání o zaplacení sedm z jedenácti vrtných souprav, které na venezuelském území provozuje. „Bylo to obtížné a frustrující období,“ sdělil Helmerich analytikům 30. dubna v telekonferenci.
Situace se může pro zahraniční firmy ještě víc zkomplikovat. Národní shromáždění 5. května předběžně schválilo návrh zákona, který umožní PDVSA samostatně vykonávat služby, jako jsou vodní injektáž ropných ložisek či stlačování zemního plynu. Tyto práce nyní provádějí soukromé firmy. V návrhu zákona se uvádí, že by v případě převzetí jejich činnosti byly odškodněny. Přijetí zmíněné zákonné úpravy sice dosud brání mnoho překážek, nicméně atmosféra v Caracasu již nyní působí jako studená sprcha na soukromé investice do ropného průmyslu. Dle Venezuelské uhlovodíkové asociace (Asociación Venezolana de los Hidrocarburos), sdružující soukromé zahraniční společnosti podnikající v ropném průmyslu, klesly v loňském roce soukromé investice na 500 milionů dolarů, na polovinu oproti roku 2007. Nezávislý ropný analytik Roger Tissot uvádí, že „pokud to bude pokračovat, PDVSA těžko najde nové servisní firmy, které by s ní chtěly dělat byznys“.
Když naposledy Chávez brojil proti zahraničním ropným společnostem, byly ceny venezuelské ropy rekordně vysoké. Poté, co Chávez v roce 2007 znárodnil čtyři ropné společné podniky, opustily venezuelský trh ExxonMobil a ConocoPhillips. Nehledě na to, že ceny ropy v poslední době prudce klesají, chce Chávez tahat z cizinců stále víc peněz.
Příčinu je třeba hledat v tom, že PDVSA, která generuje přibližně polovinu státních příjmů, má problémy. PDVSA loni sice dosáhla příjmů přesahujících 120 miliard dolarů, pro letošek se však odhaduje propad až na 50 miliard dolarů. PDVSA v dubnu snížila platy manažerům o dvacet procent a zmrazila platy řadovým zaměstnancům – toto opatření by mohlo negativně ovlivnit blížící se vyjednávání o smluvních podmínkách s odboráři. Tato společnost také citelně snížila objem investic o deset miliard dolarů, zrušila tři projekty na nové rafinerie ve Venezuele a dvě v zahraničí. „PDVSA musí investovat do byznysu,“ říká James L. Williams, šéf poradenské firmy WTRG Economics, jež se specializuje na ropný průmysl. „Pokud chcete, aby kráva dávala mléko, musíte ji krmit.“

Popisek s. 25: El Comandante chce přezkoumat smluvní podmínky se zahraničními partnery.

Graf s. 25:
Procitnutí ze snu o ropě

Cena venezuelské ropy*

0 30 60 90 120 150 dolarů
4. leden 2008 24. duben 2009
*Koš tvoří ze 70 procent ropa a z 30 procent ostatní produkty z ropy a zemního plynu.

Pramen: Bloomberg

Copyrighted 2009 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Přeložila: Edita Jiráková

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít