Chateau Nováková aneb Obdarovávejte obchodní partnery s fantazií

15. prosince 2003, 00:00 - Připravil ZDENĚK KUBÍN
15. prosince 2003, 00:00

HOVOŘÍME-LI O VÍNU V PŘEDVÁNOČNÍM ČASE, NEMĚLI BYCHOM ZAPOMÍNAT, ŽE VÍNO MŮŽE BÝT I VHODNÝM DÁRKEM - ZNÁMÝM, OBCHODNÍM PARTNERŮM, SPOLUPRACOVNÍKŮM.

Ne každý chce dát vánoční dárek svým obchodním partnerům v hodnotě několika tisíc korun. Na druhou stranu dlouhodobým, seriózním partnerům - obchodním manažerům, ředitelům a dalším představitelům partnerské firmy - by jen samotná novoročenka stačit neměla. A právě víno je vhodným dárkem, kterým se určitě nic nezkazí.

ORIGINALITA A ZÁKON Víno pro tyto účely by mělo být něčím výjimečné. Tuto odlišnost může dodat například netypický tvar lahve, ale také třeba speciální firemní etiketa na lahvi, která bude v dárkovém balení. Příkladem může být firma, která nechala pro své obchodní partnery zhotovit etikety s názvem obsahujícím jméno obdarovaného (může to být také název firmy). Když paní Nováková, členka vrcholového managementu partnerské firmy, obdrží s vánočním a novoročním blahopřáním kvalitní víno v lahvi neobvyklých tvarů a na etiketě nalezne název Chateu Nováková, jistě ji originalita takovéhoto dárku zaujme. Je ale vůbec možné takovýmito etiketami láhve vína označovat? Zákon tomu v podstatě nebrání, ale některé předpisy je třeba dodržet. „Na etiketě s tímto jménem musí být uveden druh vína - například červené známkové víno,“ říká Jitka Kružíková z Českých vinařských závodů. „Menší etiketa na zadní straně lahve pak uvádí obvyklé údaje, jež požaduje zákon - adresa výrobce, obsah a název vína, odrůda, oblast, obsah alkoholu apod.“ LZE VÍNO ODEČÍST Z DANÍ?**

Začátkem prosince se v jedněch novinách objevil povzdech moravského vinaře, že v souvislosti se zákonem o spotřebních daních nemohou firmy nakupovat víno jako dárky svým partnerům a dávat tyto výdaje do nákladů, tedy odečíst je z daní. Což je podle něho škoda a poškozuje to i vinaře v době, kdy budou muset čelit zvýšené evropské konkurenci. Jitka Kružíková uvádí, že se o novinku v zákoně nejedná. Již v předchozích letech nebylo možné si víno dávat do nákladů, i když spotřební daň byla nulová. Ale firmy samozřejmě víno jako dárek dávat mohou - musí ho ale zaplatit ze zisku. A protože se nejedná o kamiony vína, ale nejčastěji spíše o desítky odebrané jednou do roka, firmy tuto možnost využívají i nadále. Odpadly především menší firmy a ti podnikatelé, které tyto nákupy nevyužívali pro prezentaci firmy a pozornost svým partnerům, ale především pro svoji spotřebu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu…
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
BMW dnes odpoledne ukáže novou X3. Na první fotky se můžete podívat už teď
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín, ne na elektřinu
Technologie
Českem se šíří další vlna phishingu. Podvodný e-mail se vydává za zprávu KB
Microsoft reaguje na Kasperskyho. Většinu obvinění smetl ze stolu
Asus Lyra je Wi-Fi, které pokryje celý dům. Má tři routery spojené mesh sítí
Spotify se více integruje. Seznamy skladeb můžete s přáteli tvořit i v Messengeru
Evleaks: Galaxy Note 8 posune cenovou laťku ještě výš, bude stát 1000 eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít