Chateau Nováková aneb Obdarovávejte obchodní partnery s fantazií

15. prosince 2003, 00:00 - Připravil ZDENĚK KUBÍN
15. prosince 2003, 00:00

HOVOŘÍME-LI O VÍNU V PŘEDVÁNOČNÍM ČASE, NEMĚLI BYCHOM ZAPOMÍNAT, ŽE VÍNO MŮŽE BÝT I VHODNÝM DÁRKEM - ZNÁMÝM, OBCHODNÍM PARTNERŮM, SPOLUPRACOVNÍKŮM.

Ne každý chce dát vánoční dárek svým obchodním partnerům v hodnotě několika tisíc korun. Na druhou stranu dlouhodobým, seriózním partnerům - obchodním manažerům, ředitelům a dalším představitelům partnerské firmy - by jen samotná novoročenka stačit neměla. A právě víno je vhodným dárkem, kterým se určitě nic nezkazí.

ORIGINALITA A ZÁKON Víno pro tyto účely by mělo být něčím výjimečné. Tuto odlišnost může dodat například netypický tvar lahve, ale také třeba speciální firemní etiketa na lahvi, která bude v dárkovém balení. Příkladem může být firma, která nechala pro své obchodní partnery zhotovit etikety s názvem obsahujícím jméno obdarovaného (může to být také název firmy). Když paní Nováková, členka vrcholového managementu partnerské firmy, obdrží s vánočním a novoročním blahopřáním kvalitní víno v lahvi neobvyklých tvarů a na etiketě nalezne název Chateu Nováková, jistě ji originalita takovéhoto dárku zaujme. Je ale vůbec možné takovýmito etiketami láhve vína označovat? Zákon tomu v podstatě nebrání, ale některé předpisy je třeba dodržet. „Na etiketě s tímto jménem musí být uveden druh vína - například červené známkové víno,“ říká Jitka Kružíková z Českých vinařských závodů. „Menší etiketa na zadní straně lahve pak uvádí obvyklé údaje, jež požaduje zákon - adresa výrobce, obsah a název vína, odrůda, oblast, obsah alkoholu apod.“ LZE VÍNO ODEČÍST Z DANÍ?**

Začátkem prosince se v jedněch novinách objevil povzdech moravského vinaře, že v souvislosti se zákonem o spotřebních daních nemohou firmy nakupovat víno jako dárky svým partnerům a dávat tyto výdaje do nákladů, tedy odečíst je z daní. Což je podle něho škoda a poškozuje to i vinaře v době, kdy budou muset čelit zvýšené evropské konkurenci. Jitka Kružíková uvádí, že se o novinku v zákoně nejedná. Již v předchozích letech nebylo možné si víno dávat do nákladů, i když spotřební daň byla nulová. Ale firmy samozřejmě víno jako dárek dávat mohou - musí ho ale zaplatit ze zisku. A protože se nejedná o kamiony vína, ale nejčastěji spíše o desítky odebrané jednou do roka, firmy tuto možnost využívají i nadále. Odpadly především menší firmy a ti podnikatelé, které tyto nákupy nevyužívali pro prezentaci firmy a pozornost svým partnerům, ale především pro svoji spotřebu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít