Chaos před reformou, chaos po ní

03. září 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
03. září 2007, 00:00

Přechod od přímého k nepřímému zdanění není českým experimentem, trendem většiny zemí. Důvod je zřejmý - vlády si chtějí zajistit stálé výnosy a přesouvat náklady na dodržování daňové legislativy ze státních úřadů na samotné poplatníky. Z tohoto pohledu je nárůst nižší sazby DPH z pěti na devět procent v rámci reformy veřejných financí pochopitelný.

Přechod od přímého k nepřímému zdanění není českým experimentem, trendem většiny zemí. Důvod je zřejmý - vlády si chtějí zajistit stálé výnosy a přesouvat náklady na dodržování daňové legislativy ze státních úřadů na samotné poplatníky.

Z tohoto pohledu je nárůst nižší sazby DPH z pěti na devět procent v rámci reformy veřejných financí pochopitelný.

Rovněž rostoucí schodek státního rozpočtu takový krok nesporně považuje za rozumný. Sazby nepřímých daní zvýšili v nedávné době i někteří naši sousedé. Například Slovensko zrušilo sníženou sazbu a zavedlo jedinou. V Německu základní sazbu zvedli z 16 na 19 procent v lednu.

Česká vláda ale nerozhodla o zvýšení DPH proto, abychom byli „in“, ale spíš v duchu přísloví „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. Předvolební sliby politiků hovořily o snižování daně z příjmu. Tak jsme se ho v jakési kocourkovské verzi dočkali, zpestřené o vyšší sazbu DPH, o které se před volbami příliš nehovořilo.

Lidé, kteří žijí sami nebo bez dětí, budou na přímých daních odvádět stejně nebo více než dosud. A kdo chodí na koncerty, do muzeí, kupuje knihy, lyžuje a v neposlední řadě touží po vlastním bytě či domu, si rovněž připlatí.

Kolik různých informací o změně DPH za poslední dobu bylo zveřejněno? Naprosto markantním příkladem jsou stavební práce. „Změny daně z přidané hodnoty spolu s otazníkem kolem platnosti a definice sociálního bydlení jsou nesmysly. Trvale a soustavně deformují trh a ceny, komplikují firemní strategii i nákupní rozhodnutí,“ kritizuje oprávněně například Aleš Michl z Raiffeisenbanky.

Bylo to jako na houpačce. Nejprve zvýšení daně s ohledem na končící výjimku České republiky ze strany Evropské unie možná až na 19 procent. Pak setrvání v nižší DPH u výstavby menších bytů a domů podle definice sociálního bydlení schválené vládou, poté možná setrvání ve snížené sazbě. Nakonec ovšem zase parlamentem odhlasované zvýšení snížené sazby daně na devět procent.

Jak to skutečně bude, se dozvíme na podzim po jednání ministrů financí zemí Evropské unie. Ale jaká je dlouhodobá strategie naší vlády v léčení schodku státního rozpočtu, to se asi nedozvíme nikdy. Zatím zažíváme spíš chaos.

Vláda rozhodla o DPH spíš v duchu přísloví „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít