Chalupu ano, ale se slevou

18. března 2011, 08:03 - Renata Lichtenegerová
18. března 2011, 08:03

Za sedmero horami, sedmero řekami a nějakou tou dálnicí stávají chaloupky. Čím menší mají kouzlo, tím obtížněji se prodávají. Národ chatařů a chalupářů sice stále stojí o své „samoty u lesů“, nároky jednotlivých kupců ale rostou a prodejci často musejí jít s cenami dolů.

Foto: Profimedia.cz

Už od roku 2008 je v nabídce realitní kanceláře M&M reality holding stará chalupa v obci Horní Střítež na Táborsku. Objekt vyžadující celkovou rekonstrukci stál ze začátku 550 tisíc korun. Dnes ho majitel nabízí za 354 tisíc. Slevit musel i vlastník rekreační chaty v Seči nedaleko Chrudimi. Před třemi lety si za ni představoval 1,5 milionu korun. Dnes, i po půlmilionové slevě, marně čeká na kupce. A takto by bylo možné pokračovat.

Ekonomická krize, která od roku 2008 „režíruje“ tuzemský realitní trh, se dotkla i českého fenoménu v podobě rekreačních chalup a chat. V některých ohledech dokonce výrazněji než trhu s byty a rodinnými domy. Podle Jana Zachystala, realitního experta kanceláře RE/MAX Alfa, se na trhu objevují rekreační objekty, jejichž majitelé se během ekonomické recese dostali do finančních potíží a logicky se zbavují nemovitosti, kterou nezbytně nepotřebují. Potenciální zájemci zároveň koupi chaty či chalupy velmi pečlivě zvažují. Ani pro ně totiž rekreační bydlení není v současné době prioritou. Se stejnou skutečností operují banky. Obávají se, že úvěry na rekreační bydlení by lidé nemuseli splácet, když pro ně není „životně důležité“. „Pro kupující je proto velmi obtížné získat na koupi chaty či chalupy půjčku,“ upozorňuje Zachystal.

Dobrá lokalita prodává

Na trhu s chatami a chalupami tedy obecně převládá nabídka nad poptávkou. „Lukrativní nemovitosti jsou ale i v současné době pryč okamžitě. Často se ani nedostanou do veřejné nabídky, protože máme v interní databázi tisíce zájemců o hezké chaty a chalupy,“ konstatuje Miroslav Jonáš, obchodní ředitel společnosti M&M reality holding.

Co se týče rekreačního bydlení, nejatraktivnějšími lokalitami v tuzemsku jsou podle Jonáše Krkonoše, Vysočina a Šumava, následují Beskydy a Jeseníky. Stálé oblibě se těší také okolí přehrad a řek a historické rekreační oblasti v blízkosti větších měst. „Lokalita je to, co klienti preferují. Záleží jim na tom, aby v místě nebylo moc novostaveb a naopak nechyběly inženýrské sítě, les, často rybník. Důležitou roli hraje dobrá dopravní dostupnost,“ přibližuje situaci Jonáš. Chaty a chalupy v lukrativních lokalitách podle něho ani v období ekonomické recese nijak závratně nezlevňují. U nemovitostí, o které ani před krizí převratný zájem nebyl, ale ceny od roku 2008 klesly minimálně o 30 procent. „Většina z nich se nyní prodává za cenu, která dle mého názoru odpovídá realitě a je adekvátní stavu a povaze nemovitosti,“ konstatuje Jonáš. Kdo chce skutečně prodat, musí být ochoten s cenou pracovat. Kupující chodí s hotovostí a žádají slevu. Pokud ji nedostanou, neváhají se poohlédnout jinde. Ani odpovídající cena ale rychlý prodej stoprocentně nezaručí.

Až po bytech

Mezi kupci rekreačních chalup a chat podle Jonáše převládají páry mezi 30 a 45 lety, které mají děti a své vlastní bydlení. To potvrzuje i obchodní ředitel Realitní společnosti České spořitelny Miloš Červenka. „Přesně takové klienty jsme nedávno měli. Vlastnili nemovitost ve větším městě a měli volné prostředky i chuť využívat rekreační objekt. Byli pevně rozhodnuti, že nechtějí rodinný dům, protože styl městského bydlení jim naprosto vyhovuje, a mají tak dostatek času a chuti na koníček jménem chalupa,“ přibližuje. Češi podle Červenky sice rádi cestují za odpočinkem do zahraničí, v daleko větší míře ale k rekreaci využívají právě vlastní venkovská stavení.

Jak se bude trh s chatami a chalupami dále vyvíjet, závisí podle realitních kanceláří na trhu rezidenčních nemovitostí. Tomu odborníci v letošním roce předpovídají oživení. Pokles cen by se mohl zastavit, poptávka růst, bankám by se mohla začít vracet chuť opět půjčovat, a to i za velmi lákavých podmínek. „Pokud se tato předpověď pro rezidenční bydlení vyplní už v letošním roce, rekreační objekty budou v této fázi v roce 2012,“ říká Červenka. Nejdříve je důležité, aby se rozhýbal trh s byty. Teprve pak začnou kupující opět pošilhávat i po možnostech rekreace.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít