ČFPA: Za vypínání „zelených“ elektráren musí být náhrada

05. května 2011, 17:47 - Profit, TZ
05. května 2011, 17:47

Asociace sdružující výrobce obnovitelné energie souhlasí s takzvaným dispečerským řízením obnovitelných zdrojů energie pouze za předpokladu, že snižování výkonu elektráren bude finančně kompenzováno. Absence finanční náhrady by vedla ke korupci a zneužívání moci.

Zásadním nedostatkem vládního návrhu novely Energetického zákona je absence finanční kompenzace za regulaci výkonu obnovitelných zdrojů energie. Cílem regulace je zabránit teoretickým výpadkům sítě v letních měsících, kdy solární elektrárny budou dosahovat maximálního výkonu. Stabilitu elektrizační sítě má monitorovat a regulovat takzvané dispečerské řízení.

Snad se poučíme z chyb německých zákonodárců, kteří si v důsledku nezavedení náhrady prošli doslova martyriem. Z důvodu nejasných pravidel docházelo k častému zneužívání moci při odpojování elektráren a diskriminaci provozovatelů,“ říká Aleš Spáčil, ředitel pobočky německé společnosti Conergy, která vyrábí fotovoltaické komponenty, a prezident České fotovoltaické průmyslové asociace.

Nekalé obchodní praktiky spustily v Německu vlnu žalob, které byly u německých soudů úspěšné. Proto regulátor od této praxe upustil a byl přijat princip odpojování za náhradu. „Ukázalo se, že finanční kompenzace motivuje provozovatele přenosové soustavy k opatrnosti a odpovědnému přístupu při odpojování elektráren,“ dodává Aleš Spáčil. V případě zavedení kompenzace není regulace zneužívána a výkon elektráren je omezen jen v několika málo případech ročně.

Regulace musí podle asociací sloužit pouze k uvážlivému rozvoji přenosové soustavy a být v souladu s trendem začleňování dalších obnovitelných zdrojů do energetického systému. „Asociace si uvědomují, že zvládnutí fungování energetické sítě je náročné a dispečerské řízení je pro další rozvoj využití obnovitelných zdrojů potřebné,“ konstatuje Spáčil.

Česku snad krkolomná německá cesta nehrozí

Výbor pro životní prostředí Sněmovny přijal zmiňovaný pozměňovací návrh novely Energetického zákona, který zabraňuje možnému zneužívání dispečerského řízení. Návrh doporučuje regulovat výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů za plnou náhradu, vyjmout z dispečerského řízení malé vodní elektrárny a z povinnosti autorizace vyjmout výrobny elektrické energie z OZE s instalovaným výkonem do 10MWp. „Nejde o nic jiného než o stanovení a dodržování spravedlivých pravidel, která zabrání svévolnému a netransparentnímu zasahování do soukromého majetku podnikatelů,“ říká advokát Luděk šikola z advokátní kanceláře šikola a partneři.

Původní vládní návrh byl vágní a obsahoval řadu věcných nedostatků, umožňujících příliš volný výklad zejména v oblasti definice stavu ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu. Novela zaváděla i velmi složitou povolovací proceduru nutnou k realizaci elektráren od 1MW výkonu. „Stanovené podmínky jsou vágní a některé jsou v praxi dokonce nesplnitelné. Navíc mají skrytě diskriminační charakter a otevírají prostor pro korupci,“ uzavírá Luděk šikola.

Klíčové asociace, působící v oblasti obnovitelných zdrojů energie, uvedené změny podporují a souhlasí s regulací výroby sluneční elektrické energie. Mezi tyto asociace patří Česká fotovoltaická průmyslová asociace, CZ BIOM, Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů (SPVEZ), Centrum pro výzkum energetického využití litosféry a Česká společnost pro větrnou energii.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít