ČFPA: Za vypínání „zelených“ elektráren musí být náhrada

05. května 2011, 17:47 - Profit, TZ
05. května 2011, 17:47

Asociace sdružující výrobce obnovitelné energie souhlasí s takzvaným dispečerským řízením obnovitelných zdrojů energie pouze za předpokladu, že snižování výkonu elektráren bude finančně kompenzováno. Absence finanční náhrady by vedla ke korupci a zneužívání moci.

Zásadním nedostatkem vládního návrhu novely Energetického zákona je absence finanční kompenzace za regulaci výkonu obnovitelných zdrojů energie. Cílem regulace je zabránit teoretickým výpadkům sítě v letních měsících, kdy solární elektrárny budou dosahovat maximálního výkonu. Stabilitu elektrizační sítě má monitorovat a regulovat takzvané dispečerské řízení.

Snad se poučíme z chyb německých zákonodárců, kteří si v důsledku nezavedení náhrady prošli doslova martyriem. Z důvodu nejasných pravidel docházelo k častému zneužívání moci při odpojování elektráren a diskriminaci provozovatelů,“ říká Aleš Spáčil, ředitel pobočky německé společnosti Conergy, která vyrábí fotovoltaické komponenty, a prezident České fotovoltaické průmyslové asociace.

Nekalé obchodní praktiky spustily v Německu vlnu žalob, které byly u německých soudů úspěšné. Proto regulátor od této praxe upustil a byl přijat princip odpojování za náhradu. „Ukázalo se, že finanční kompenzace motivuje provozovatele přenosové soustavy k opatrnosti a odpovědnému přístupu při odpojování elektráren,“ dodává Aleš Spáčil. V případě zavedení kompenzace není regulace zneužívána a výkon elektráren je omezen jen v několika málo případech ročně.

Regulace musí podle asociací sloužit pouze k uvážlivému rozvoji přenosové soustavy a být v souladu s trendem začleňování dalších obnovitelných zdrojů do energetického systému. „Asociace si uvědomují, že zvládnutí fungování energetické sítě je náročné a dispečerské řízení je pro další rozvoj využití obnovitelných zdrojů potřebné,“ konstatuje Spáčil.

Česku snad krkolomná německá cesta nehrozí

Výbor pro životní prostředí Sněmovny přijal zmiňovaný pozměňovací návrh novely Energetického zákona, který zabraňuje možnému zneužívání dispečerského řízení. Návrh doporučuje regulovat výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů za plnou náhradu, vyjmout z dispečerského řízení malé vodní elektrárny a z povinnosti autorizace vyjmout výrobny elektrické energie z OZE s instalovaným výkonem do 10MWp. „Nejde o nic jiného než o stanovení a dodržování spravedlivých pravidel, která zabrání svévolnému a netransparentnímu zasahování do soukromého majetku podnikatelů,“ říká advokát Luděk šikola z advokátní kanceláře šikola a partneři.

Původní vládní návrh byl vágní a obsahoval řadu věcných nedostatků, umožňujících příliš volný výklad zejména v oblasti definice stavu ohrožení bezpečného a spolehlivého provozu. Novela zaváděla i velmi složitou povolovací proceduru nutnou k realizaci elektráren od 1MW výkonu. „Stanovené podmínky jsou vágní a některé jsou v praxi dokonce nesplnitelné. Navíc mají skrytě diskriminační charakter a otevírají prostor pro korupci,“ uzavírá Luděk šikola.

Klíčové asociace, působící v oblasti obnovitelných zdrojů energie, uvedené změny podporují a souhlasí s regulací výroby sluneční elektrické energie. Mezi tyto asociace patří Česká fotovoltaická průmyslová asociace, CZ BIOM, Svaz podnikatelů pro využití energetických zdrojů (SPVEZ), Centrum pro výzkum energetického využití litosféry a Česká společnost pro větrnou energii.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít