ČEZ? Anebo zaopatřovací ústav?

09. května 2005, 00:00 - LUKÁŠ HAVLAS
09. května 2005, 00:00

ODMĚNY PRO DOZORČÍ RADU Na desítky milionů korun si přišli členové dozorčí rady polostátní energetické společnosti ČEZ. Patří k nim politici, odboráři a státní úředníci. A to i ti, kteří v dozorčí radě dávno nepůsobí.

ODMĚNY PRO DOZORČÍ RADU Na desítky milionů korun si přišli členové dozorčí rady polostátní energetické společnosti ČEZ. Patří k nim politici, odboráři a státní úředníci. A to i ti, kteří v dozorčí radě dávno nepůsobí.

Deset, dvacet, ale i mnohem více milionů korun. Tak nebývale velkorysé odměny umožňuje motivační program, který společnost ČEZ spustila v roce 2001. Díky němu mohou členové vedení výhodně nakoupit od firmy její akcie a následně je prodat na burze za několikanásobně vyšší tržní cenu. Program platí nejen pro zástupce představenstva, ale nestandardně i pro členy dozorčí rady, kteří se na přímém vedení podniku nepodílejí.

Z informací, které kvůli novému zákonu musela nyní společnost zveřejnit, vyšlo najevo, že ČEZ takto v loňském roce umožnil členům dozorčí rady vydělat přes 200 milionů korun. Ještě loni přitom z motivačního programu profitovali lidé, kteří tento orgán před několika lety opustili.

Mezi potenciálními milionáři zařazenými do motivačního programu jsou například poslanec za ODS Oldřich Vojíř, bývalý náměstek ministra průmyslu Václav Srba, lidovecký poslanec Pavel Šafařík či odborový předák Jan Ševr. Kromě posledního jmenovaného nikdo v dozorčí radě dnes nepůsobí.

Kdo a kolik přesně získal peněz, ČEZ úzkostlivě tají. Lobby velkých podniků se totiž podařilo na poslední chvíli zákon zmírnit tak, že konkrétní částky nemusí zveřejňovat adresně, ale jen v souhrnném vyjádření.

Elektrárenská společnost se ústy svého generálního ředitele Martina Romana odvolává na dobré výsledky hospodaření a německý model odměn, který ČEZ převzal. Výsledky vedení bezesporu má - letos jen v prvním čtvrtletí vydělala 4,6 miliardy korun. Jenže: i v Německu je nemyslitelné, aby odměny z prodeje akcií mohli požívat členové dozorčí rady. Nejen ministr financí Bohuslav Sobotka považuje systém v ČEZ za nemravný. Myslí si to i řada dalších ekonomů a analytiků.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít