ČEZ má novou dozorčí radu. Vládne jí ODS a TOP 09

22. listopadu 2010, 12:56 - ČTK, stu
22. listopadu 2010, 12:56

Mimořádná valná hromada energetické společnosti ČEZ dnes rozhodla o novém personálním složení dozorčí rady. Rada bude mít tři členy za ODS a tři za TOP 09. Věci veřejné a ČSSD budou mít po jednom zástupci.

Foto: Martin Siebert

Energetický gigant ČEZ má novou dozorčí radu. Její složení schválila pondělní mimořádná valná hromada. Kromě osmi zástupců politických stran v ní zasednou i čtyři zástupci zaměstnanců. Obsazení těchto postů se měnit nebude. Předsedou dozorčí rady zůstává Martin Říman (ODS).

Říman pro pondělní vydání deníku E15 uvedl, že pro ČEZ by bylo velmi nešťastné, kdyby opravdu začalo platit pravidlo, podle něhož by si elektrárenská společnost musela od roku 2013 kupovat veškeré emisní povolenky. Počítá s tím plán vlády na snížení cen elektřiny kvůli tzv. boomu solárních elektráren. Ohrozit by to mohli i rating ČEZu, což by snížilo jeho úvěrovou kapacitu, dodal Říman.

Novými členy dozorčí rady jsou za ODS předseda jihomoravské stranické organizace Jiří Kadrnka a ekonom Lubomír Lízal. TOP 09 bude zastupovat Zdeněk Hrubý, který je členem dozorčí rady ČEZ od roku 2003, a Ivo Foltýn, poradce pro penzijní reformu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Věci veřejné bude zastupovat vrchní ředitel pro ekonomiku na ministerstvu dopravy Lukáš Hampl. Opoziční sociální demokraté si za svého zástupce zvolili Jana Kohouta, bývalého ministra zahraničí ve vládě Jana Fischera.

Dozorčí rada také schválila nedávnou kooptaci předsedy dozorčí rady a šéfa premiérových poradců Martina Římana (v radě za ODS) a místopředsedy Eduarda Janoty (za TOP 09). Říman s Janotou jsou členy dozorčí rady ČEZ od srpna.

Valná hromada z dozorčí rady odvolala Jana Demjanoviče, Zdeňka Trojana, Miloše Kebrdleho a Petra Kalaše.

Podle analytika Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities lze obsazení dozorčí rady vnímat hlavně jako politický krok. “Patrně prvním hmatatelným projevem fungování nové dozorčí rady by mohlo být pravděpodobně schvalování programu Nová vize v orgánech společnosti,“ uvedl. Program Nová vize představuje v příštích čtyřech letech snížení investic ČEZ o téměř 80 miliard korun v rámci úsporných opatření.

Na novou dozorčí radu se už obrátila nevládní organizace Ekologický právní servis (EPS). V otevřeném dopisu radu vyzvala, aby přezkoumala postup managementu ČEZ ohledně nákladů na projekty rekonstrukce hnědouhelných elektráren. Podle EPS jsou projekty obnovy elektráren Ledvice, Tušimice a Prunéřov II mnohem dražší než srovnatelné projekty v okolních zemích.

Podle serveru Týden.cz bude odměna pro Římana 105 000 korun za měsíc plus životní kapitálové pojištění. Janota má ve smlouvě zveřejněné na stránkách ČEZ měsíční odměnu 84 000 korun a rovněž pojištění. Členům dozorčí rady přísluší i podíly na tantiémách, pokud jsou odsouhlaseny valnou hromadou.

Stát v ČEZ drží zhruba 70 procent. Za loňský rok inkasoval z rekordního zisku 51,9 miliardy Kč dividendu téměř 20 miliard korun. Letos ČEZ předpokládá kvůli nižším cenám elektřiny zisk kolem 47 miliard Kč.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít