ČEZ dostane náhradu škod

13. února 2009, 12:38 - István Lékó
13. února 2009, 12:38

Bulharsko

Rozhodčí soud Mezinárodní obchodní komory v Paříži nařídil Bulharsku uhradit české elektrárenské společnosti ČEZ částku ve výši 4,3 milionu eur (asi 120 milionů korun), čímž byl uzavřen privatizační spor, který vyústil v položení otázky, zda vládní privatizační agentury mohou nést odpovědnost za jednání státu. Podle zpráv uveřejněných v bulharském tisku bude předmětná elektrárenská společnost ČEZ pravděpodobně moci čerpat náhradu za škody z vázaného účtu založeného bulharskou stranou v průběhu privatizace.
Společnost ČEZ dala v roce 2006 podnět k rozhodčímu řízení s tím, že bulharská privatizační agentura během prodeje tří státem vlastněných elektrorozvodných společností uvedla nepravdivé údaje. ČEZ odkoupil distribuční společnosti v roce 2004 za částku 280 milionů eur, přičemž 20 procent kupní ceny bylo uloženo na vázaný účet. Česká strana původně uváděla tři žalované strany: bulharskou vládu a privatizační a postprivatizační agentury jmenovaného státu. Rozhodčí soud však rozhodl, že k odpovědnosti by měla být pohnána pouze vláda, protože obě zmíněné agentury jednaly jménem státu.
Podle společnosti ČEZ privatizační smlouva obsahovala prohlášení, že předmětné společnosti splnily veškeré daňové povinnosti a že jejich účetnictví přesně vyjadřuje jejich finanční situaci. Firma ČEZ dále uvedla, že po privatizaci zjistila, že předmětné společnosti mají dosud neuspokojené daňové závazky a že čistá hodnota jejich aktiv je nižší než hodnota vykazovaná v účetnictví. Podle ČEZ uvedené společnosti rovněž porušily záruku v oblasti systémů IT, podle níž bylo veškeré programové vybavení jejich počítačů (software) používáno na základě platných licencí.
Hlavním právním poradcem společnosti ČEZ na této transakci byla advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges a další právní služby poskytli též přizvaní bulharští advokáti a experti z Právnické fakulty Sofijské univerzity. Právním poradcem Bulharska byla právní kancelář Simeonov & Dermendjiev se sídlem v Sofii.
Minulý měsíc soud akceptoval tvrzení, že ČEZ byl bulharskou stranou uveden v omyl, přičemž však rozhodl, že ČEZ má právo pouze na část nárokované částky, protože nenabyl celý podíl v uvedených společnostech. Při vyčíslení výše náhrady škody se vycházelo z obchodního podílu ve výši 67 procent ve vlastnictví ČEZ. Rozhodčí soud rovněž omezil výši úroků z prodlení nárokovanou ze strany společnosti ČEZ, když prohlásil, že ČEZ má nárok na úrok z prodlení podle bulharských právních předpisů. Složení rozhodčího soudu bylo následující: Benedikt Spiegelfeld (Rakousko, předseda), Alexander Mareš (Česká republika, jmenovaný společností ČEZ) a Nikolaj Natov (Bulharsko, jmenovaný bulharskou stranou). Právním poradcem společnosti ČEZ v oblasti bulharského práva byla společnost Djingov Gouginski Kyutchukov & Velichkov.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít