ČEZ dostane náhradu škod

13. února 2009, 12:38 - István Lékó
13. února 2009, 12:38

Bulharsko

Rozhodčí soud Mezinárodní obchodní komory v Paříži nařídil Bulharsku uhradit české elektrárenské společnosti ČEZ částku ve výši 4,3 milionu eur (asi 120 milionů korun), čímž byl uzavřen privatizační spor, který vyústil v položení otázky, zda vládní privatizační agentury mohou nést odpovědnost za jednání státu. Podle zpráv uveřejněných v bulharském tisku bude předmětná elektrárenská společnost ČEZ pravděpodobně moci čerpat náhradu za škody z vázaného účtu založeného bulharskou stranou v průběhu privatizace.
Společnost ČEZ dala v roce 2006 podnět k rozhodčímu řízení s tím, že bulharská privatizační agentura během prodeje tří státem vlastněných elektrorozvodných společností uvedla nepravdivé údaje. ČEZ odkoupil distribuční společnosti v roce 2004 za částku 280 milionů eur, přičemž 20 procent kupní ceny bylo uloženo na vázaný účet. Česká strana původně uváděla tři žalované strany: bulharskou vládu a privatizační a postprivatizační agentury jmenovaného státu. Rozhodčí soud však rozhodl, že k odpovědnosti by měla být pohnána pouze vláda, protože obě zmíněné agentury jednaly jménem státu.
Podle společnosti ČEZ privatizační smlouva obsahovala prohlášení, že předmětné společnosti splnily veškeré daňové povinnosti a že jejich účetnictví přesně vyjadřuje jejich finanční situaci. Firma ČEZ dále uvedla, že po privatizaci zjistila, že předmětné společnosti mají dosud neuspokojené daňové závazky a že čistá hodnota jejich aktiv je nižší než hodnota vykazovaná v účetnictví. Podle ČEZ uvedené společnosti rovněž porušily záruku v oblasti systémů IT, podle níž bylo veškeré programové vybavení jejich počítačů (software) používáno na základě platných licencí.
Hlavním právním poradcem společnosti ČEZ na této transakci byla advokátní kancelář Weil, Gotshal & Manges a další právní služby poskytli též přizvaní bulharští advokáti a experti z Právnické fakulty Sofijské univerzity. Právním poradcem Bulharska byla právní kancelář Simeonov & Dermendjiev se sídlem v Sofii.
Minulý měsíc soud akceptoval tvrzení, že ČEZ byl bulharskou stranou uveden v omyl, přičemž však rozhodl, že ČEZ má právo pouze na část nárokované částky, protože nenabyl celý podíl v uvedených společnostech. Při vyčíslení výše náhrady škody se vycházelo z obchodního podílu ve výši 67 procent ve vlastnictví ČEZ. Rozhodčí soud rovněž omezil výši úroků z prodlení nárokovanou ze strany společnosti ČEZ, když prohlásil, že ČEZ má nárok na úrok z prodlení podle bulharských právních předpisů. Složení rozhodčího soudu bylo následující: Benedikt Spiegelfeld (Rakousko, předseda), Alexander Mareš (Česká republika, jmenovaný společností ČEZ) a Nikolaj Natov (Bulharsko, jmenovaný bulharskou stranou). Právním poradcem společnosti ČEZ v oblasti bulharského práva byla společnost Djingov Gouginski Kyutchukov & Velichkov.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít