Article, show

Četrans je v insolvenci

28. srpna 2009, 11:27 - ČTK, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
28. srpna 2009, 11:27

Ústecký krajský soud dnes zahájil insolvenční řízení se společností Četrans. Vyhověl žádosti firmy Kongresové centrum ILF, které dluží několik desítek milionů korun. Četrans patří k největším nákladním silničním dopravcům v Česku.

Autor: Jakub Stadler

Celková ztráta Četrans v polovině letošního roku podle návrhu dosáhla 1,4 miliardy korun. Vyplývá to z údajů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Četrans se zatím k situaci nevyjádřil.

Krátkodobé závazky Četransu dosahují ke konci června podle návrhu téměř 378 milionů korun. Pohledávka Kongresového centra ILF činí 43 milionů korun, dalších 13 milionů korun jsou úroky a 32 milionů korun smluvní pokuty.

Pohledávku získalo Kongresové centrum ILF letos v květnu od ČSOB. Kvůli dluhu již prý byla zahájena i exekuce, ale firma v návrhu tvrdí, že se při ní podařilo vymoci jen část dlužné částky, asi 18 milionů korun.

Hospodaření ústecké dopravní společnosti Četrans skončilo v loňském roce ztrátou 70,2 milionu korun. Společnost loni zahájila revitalizaci a zbavuje se všeho majetku, který nepotřebuje přímo pro své podnikání a další rozvoj. Hodlá se kromě jiných nemovitostí zbavit i administrativní budovy v centru Ústí nad Labem a přesunout vedení společnosti do Lovosic.

Kvůli dluhům vůči leasingovým společnostem vrací v současnosti 70 vozidel. Průměrný počet provozovaných motorových vozidel byl loni 385, nadále firma plánuje provozovat 195 kamionů. Loni pracovalo ve firmě v průměru 705 zaměstnanců, zhruba stovka řidičů i dalšího personálu by měla v budoucnu odejít.

Četrans v minulosti patřil k nejvýznamnějším přepravním společnostem v Česku. Vznikl v roce 1993 spojením nákladních přeprav společností ČSAD Ústí nad Labem a Plzeň, disponoval zhruba tisícovkou vozidel a měl 3500 zaměstnanců. Letos v dubnu brněnský krajský soud nepravomocně uložil šestici obžalovaných tresty tři roky až 10,5 roku vězení, mezi nimi byli i někdejší manažeři společnosti Ivan Domecký a Miloslav Havlík. Každý z nich podle soudu způsobil škodu přesahující 1,2 miliardy korun. Oba se podle soudce podíleli na opakovaném vytunelování Četransu v řádu stovek milionů korun.

Podle zástupce spediční společnosti, který si nepřál být jmenován, se v podobných problémech jako Četrans nachází i několik dalších velkých tuzemských silničních dopravců. Důvodem je ekonomické krize, která letos snížila dopravní výkony o pětinu. Od začátku roku ukončilo činnost přes 100 menších silničních dopravců.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít