ČeSU: Vysokoškoláci mají v době krize reálné platové představy

21. června 2012, 13:47 - PROFIT, TZ
21. června 2012, 13:47

Česká studentská unie (ČeSU), největší síť studentských organizací v České republice, zveřejnila závěry ze série průzkumů o představách studentů o budoucím zaměstnání.  

 

Foto: Profimedia

Průzkum se uskutečnil mezi 7955 studenty vysokých škol a ukázal, že studenti vysokých škol by byli ochotni nastoupit v průměru za 22 500 korun.

Kdyby nebyla krize, řekli by si vysokoškoláci o průměrný nástupní plat ve výši 28 600 korun. Nyní v době krize se však spokojí s platem ve výši 22 500 korun. Naopak hranice, pod kterou by studenti nebyli ochotni nastoupit do práce ani v době krize, je 17 100 korun.

Studenti krizi pocítili poměrně výrazně. Ubylo pro ně pracovních příležitostí, stáží a brigád. Proto museli na zvýšenou konkurenci na pracovním trhu nějak reagovat. Reakce přichází ve dvou rovinách. V úpravě požadavků na nástupní plat a v rovině získání co největší praxe. Studenti se nechtějí dostat do situace řeckých či španělských vysokoškoláků, kteří po studiu na vysoké škole nenajdou zaměstnání,“ řekl k průzkumu Jiří Kohout, mluvčí České studentské unie.

Při studiu na vysoké škole se studenti snaží získávat pracovní zkušenosti ze všech sil. Ti nejaktivnější se snaží získat zkušenosti v různých oblastech. Zkušenost mimo obor svého studia uvedlo 57 procent respondentů. Stejná skupina respondentů uvádí i zkušenost v oboru svého studia (42 procent). Když studenti nenajdou vhodnou pracovní příležitost, snaží se zkušenosti získat formou dobrovolné činnosti v neziskovém sektoru (26 procent) nebo se snaží nastartovat vlastní podnikání (24 procent). Zkušenosti ve svém oboru ze zahraničí uvádí pouze 5 procent studentů.

Osobně jsem velmi rád, že studenti nečekají, co jim spadne do klína a snaží se pro svoji budoucnost něco dělat. Jsem také rád, že když nenajdou práci svých představ jako zaměstnanci, snaží se podnikat,“ dodává Jiří Kohout.

Plány vysokoškoláků do budoucna

Studenti vysokých škol nejčastěji plánují zůstat u svého budoucího zaměstnavatele po ukončení vysoké školy 2 roky (14%), 3 roky (25%) nebo 5 let (21%). Chtějí nasbírat zkušenosti a pak se rozvíjet v jiné firmě. Přestěhovat se v rámci České republiky je ochotno 45 procent studentů. Dvě pětiny studentů by tuto možnost zvážily.

Studenti sledují pracovní trh nejen v Čechách, ale i v zahraničí. V případě zajímavé pracovní nabídky jsou studenti ochotni přestěhovat se do zahraničí natrvalo (35%). Více než čtvrtina studentů (27%) by chtěla strávit v zahraničí alespoň několik měsíců své budoucí kariéry. O roce nebo dvou v zahraničí uvažuje 22 procent studentů.  Shodně 15 procent studentů odmítá stěhování za prací kamkoliv ať již v rámci České republiky, nebo zahraničí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít