Čeští turisté v Hurghadě plavali v ropě

28. června 2004, 00:00 - ERICH HANDL, GABRIELA ŘÍHOVÁ, ROBERT ŠIMEK
28. června 2004, 00:00

PEKLO V PRÁZDNINOVÉM LETOVISKU Šok zažili v minulých týdnech čeští turisté v Egyptské Hurghadě. Přímo z hotelové pláže skočili, někteří i s dětmi, do modrého moře. Ve vodě ale plavala, aniž by je kdokoli předem varoval, z břehu neviditelná ropa.

 

PEKLO V PRÁZDNINOVÉM LETOVISKU

Šok zažili v minulých týdnech čeští turisté v Egyptské Hurghadě. Přímo z hotelové pláže skočili, někteří i s dětmi, do modrého moře. Ve vodě ale plavala, aniž by je kdokoli předem varoval, z břehu neviditelná ropa. Lidé vyšli zpět na pláž pokryti černými skvrnami a bylo jim jasné: z dovolené v zemi pyramid se stalo peklo.

CO SE VLASTNĚ V HURGHADĚ STALO? Podle kusých informací navrátivších se turistů pochází ropa buďto z havárie lodi nebo z protržených přístavních tanků. Zasaženy jsou údajně severní pláže letoviska. Zda se skvrny dostaly i na jih, není známo. „Lidé chodí z vody pokryti ropnými skvrnami, koupat se prakticky nelze,“ řekla Profitu Eva Hýsková-Hánová, která se z Hurghady vrátila minulý čtvrtek. Cestovní kanceláře, které vozí do Hurghady své klienty, existenci havárie potvrdily. Podle jejich zástupců ale není situace vážná. „Jsme o záležitosti informováni, v moři je možné se koupat bez omezení. Egyptská vláda již přijala opatření, následky nehody již byly odstraněny,“ řekl ředitel marketingu Čedoku Tomáš Brejcha. „V ylučujeme ohrožení našich klientů, nejsou vystaveni žádným rizikům,“ sdělila Profitu přes svého mediálního zástupce CK Fischer. Také podle vedoucí společnosti Sunny Days Šárky Holakovské je vše v pořádku: „Nehoda se dotkla jen velmi malého úseku, de facto byla poškozena pláž u jednoho z hotelů.“ Egyptská ambasáda v P raze o případu nic neví: „Nemáme žádné informace, v našich novinách se o havárii nepsalo,“ sdělila. BYLA TO HRŮZA Něco jiného ale říkají turisté, kteří se minulý týden z Hurghady vrátili. „Ještě v úterý byla v moři ropa, týkalo se to prý celé severní části letoviska. Na plážích jsou vidět Egypťané, jak se snaží z vody síťkami ropu vylovit,“ říká Eva Hýsková-Hánová, kterou k Rudému moři dovezla cestovní kancelář Sunny Days. Právě klienty této firmy a kanceláře Blue Style zřejmě havárie postihla nejvíce. „Koupili jsme si desetidenní zájezd, k moři jsme se s dětmi moc těšili. Když jsme se poprvé vrátili od vody na hotel Palma de Mirette, cítili jsme zápach benzinu. Podívala jsem se na čtyřletého Honzíka a byl celý špinavý od ropy. To byla naše první a poslední návštěva moře za celý pobyt. Někteří odvážlivci skočili do vody ještě minulé úterý, ale pořád si přinášeli na těle tmavé skvrny. Bylo to k pláči,“ popisuje kritickou situaci Hýsková-Hánová. To, že ropa skutečně znepříjemnila turistům v Hurghadě život, dokazuje fakt, že Čedok začal svým zákazníkům nabízet možnost přestěhování: „Byli jsme připraveni klientům nabídnout alternativní ubytovací kapacity s plážemi nezasaženými nehodou. Některým klientům jsme nabídli ubytování v jiném hotelu stejné nebo vyšší kategorie,“ řekl Profitu Tomáš Brejcha. A Sunny Days výslovně připustila, že ropa v Hurghadě ještě stále je: „Poškozený hotel až do úplného odstranění následků havárie nenabízíme,“ uvedla její vedoucí. PRAŽSKÁ DOHRA

Ne všichni měli to štěstí se stěhováním jako klienti Čedoku. „Manažer hotelu nás odmítl přestěhovat s tím, že nemůže zaručit žádnou čistou pláž ve městě,“ říká Hýsková-Hánová. „Přestože jinak byly služby hotelu skvělé, nemožnost koupání nám dovolenou zkazila.“ Pražská centrála kanceláře ale tato slova popírá: „V šichni klienti ubytovaní v poškozeném hotelu byli přestěhováni,“ říká vedoucí Holakovská. Každopádně záležitost pro obě strany neskončila. Poškození klienti Sunny Days sepsali protestní petici a žádají kancelář o finanční odškodnění. Nezapomněli si s sebou vzít vzorek vody nabrané v Hurghadě. „Za dovolenou u bazénu chceme satisfakci,“ píší v petici, kterou podepsalo šestnáct lidí. Bude se letos jezdit do poškozeného letoviska dále? Žádná z velkých cestovních kanceláří zatím neuvažuje o stornování letů. „Zrušení zájezdů do oblasti neplánujeme,“ říká Šárka Holakovská. Přes Středozemní moře bude létat nadále také Fischer s tím, že jeho delegáti situaci každý den monitorují. „Ani my o zrušení cest neuvažujeme,“ řekl Tomáš Brejcha z Čedoku.

Eva Hýsková-Hánová se v Hurghadě koupala za deset dní jen jednou. foto: Martin Siebert foto: ČTK

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít