Čeští podnikatelé mají v EU své zástupce

30. září 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
30. září 2002, 00:00

CEBRE s předstihem zjistí, co se v bruselské kuchyni chystá Nároky na znalost evropské legislativy jsou už dnes poměrně vysoké. A což teprve až do EU vstoupíme? K tomu, aby se již dnes dokázali podnikatelé řádně orientovat ve změti nejrůznějších norem, chce dopomáhat i naše podnikatelské zastoupení v Bruselu.

CEBRE s předstihem zjistí, co se v bruselské kuchyni chystá

Nároky na znalost evropské legislativy jsou už dnes poměrně vysoké. A což teprve až do EU vstoupíme? K tomu, aby se již dnes dokázali podnikatelé řádně orientovat ve změti nejrůznějších norem, chce dopomáhat i naše podnikatelské zastoupení v Bruselu.

Českou podnikatelskou reprezentaci při Evropské unii - CEBRE - vytvořily společně Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR za podpory ministerstva průmyslu a obchodu a jeho agentury CzechTrade. Důvodem vzniku zastoupení je lepší ochrana a zastupování zájmů českých podnikatelů na trzích EU. Podnikatelům se tak dostává jednotného a společného zastoupení, ale zároveň i zastoupení jednotlivých podnikatelských a zaměstnavatelských organizací u jejich partnerských organizací v Bruselu. CEBRE (Czech Business Representation) rovněž prosazuje zájmy českých podnikatelů u evropských institucí a poskytuje podnikatelům a jejich organizacím informace a služby, které by jim měly usnadnit integraci do jednotného trhu EU.

Včasná varování

Mezi služby, které CEBRE nabízí, patří například cílený monitoring nové legislativy, rozhodnutí a iniciativ EU a zároveň přehled stanovisek evropských podnikatelských federací k těmto legislativně administrativním opatřením. Jelikož pro podnikatele je neméně důležité dozvědět se včas i o tom, co se v bruselské kuchyni chystá, zajišťuje CEBRE i „včasná varování“ zahrnující legislativní návrhy, ochranná opatření EU, ale také výběrová řízení, aby se mohly i naše podnikatelské subjekty zúčastnit nejrůznějších soutěží o veřejné zakázky. Vedle těchto spíše institucionálních úkolů si CEBRE klade za úkol poskytovat i řadu individuálních služeb. Mezi ně patří například vyhledávání kontaktů v institucích EU a jejich využití pro firemní prezentace a projekty, individuální vzdělávací stáže v Bruselu pro české manažery a podnikatele, informační podpora financování firemních projektů z programů a fondů EU a rovněž prezentace a zastupování zájmů individuálních členů před institucemi EU a evropskými podnikatelskými federacemi. Rozsáhlost služeb, které CEBRE poskytuje, nejlépe dokumentuje monitoring oborových aktualit, který obsahuje celkem patnáct témat. Jsou to: daně, ochrana životního prostředí, pracovní právo a bezpečnost práce, ochrana hospodářské soutěže, podpora podnikání a státní pomoc v EU, zahraniční obchod EU, podpůrné programy EU, věda a výzkum, těžba, hutnictví, energetika, zpracovatelský průmysl, doprava, stavebnictví, vnitřní obchod EU, malé a střední podniky a řemesla, ochrana spotřebitele.

Příklady konkrétní pomoci

A na závěr dva příklady toho, jak se podařilo CEBRE pomoci našim podnikatelům. V květnu zahájila Evropská komise konzultace s veřejností o zpřísnění systému registrace chemikálií. Komise pod tlakem ekologů navrhuje, aby v budoucnu nepodléhaly režimu povinné registrace a autorizace pouze chemikálie vyráběné v objemu nižším než jedna tuna za rok. Chemický průmysl nynějších států EU by musel do nového systému registrace a autorizace investovat možná až 210 miliard korun, další miliardy by byly utraceny průmyslem kandidátských zemí, včetně České republiky. Pouze díky včasnému zachycení této novinky je možné reagovat a ve spojení s příslušným odvětvovým svazem na národní a posléze evropské úrovni přimět Evropskou komisi k pozměnění návrhu tak, aby nebyl pro menší chemické firmy likvidační. Příklad druhý: V pracovní skupině Evropského normalizačního výboru (CEN) pověřeného vypracováním norem pro náplně do chladicích a klimatizačních zařízení převládli výrobci pracující s HFC plyny. Nyní reálně hrozí, že nová úprava bude v podstatě likvidační pro výrobce propanu a butanu. Opět pouze díky včasnému zachycení této informace a následné akci přes národní a celoevropský odvětvový svaz je šance na zvrácení fatálního rozhodnutí normalizačního výboru.

Jak mi CEBRE pomůže vyřešit konkrétní podnikatelský problém?

Užitečnost služeb Czech Business Representation pro podnikatele vám ukáže následující minitest:

Víte, jak se vstup ČR do EU promítne do technických, pracovně-právních, daňových, ekologických a dalších podnikatelských předpisů, jimiž se musí vaše firma řídit?

Víte, jak bude moci vaše firma využívat práva Evropské unie k obraně proti škodlivým rozhodnutím domácích nebo zahraničních orgánů státní a veřejné správy?

Víte, jaké možnosti se vstupem ČR do EU před vaší firmou otevřou v oblasti vývozu, přeshraniční spolupráce, čerpání úvěrů, získávání prostředků z podpůrných fondů EU?

Máte ve firmě manažera, který umí tyto eurošance vyhledávat a využívat?

Víte, jaké nové předpisy nyní Evropská unie chystá pro váš obor či pro podnikání obecně?

Pokud jste na některou otázku odpověděli záporně, CEBRE má pro vás odpověď.

Mohlo by vás zajímat

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

  • Rekola mění dopravu v českých městech

  • Roman Šmucler: Češky jsou posedlé zvětšováním prsou

  • Vinař Pavel Chrást: Víno se v Česku předražuje

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Adam Hazdra: Třetina lidí je v práci nespokojených

Hry pro příležitostné hráče