Čeští podnikatelé mají v EU své zástupce

30. září 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
30. září 2002, 00:00

CEBRE s předstihem zjistí, co se v bruselské kuchyni chystá Nároky na znalost evropské legislativy jsou už dnes poměrně vysoké. A což teprve až do EU vstoupíme? K tomu, aby se již dnes dokázali podnikatelé řádně orientovat ve změti nejrůznějších norem, chce dopomáhat i naše podnikatelské zastoupení v Bruselu.

CEBRE s předstihem zjistí, co se v bruselské kuchyni chystá

Nároky na znalost evropské legislativy jsou už dnes poměrně vysoké. A což teprve až do EU vstoupíme? K tomu, aby se již dnes dokázali podnikatelé řádně orientovat ve změti nejrůznějších norem, chce dopomáhat i naše podnikatelské zastoupení v Bruselu.

Českou podnikatelskou reprezentaci při Evropské unii - CEBRE - vytvořily společně Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR za podpory ministerstva průmyslu a obchodu a jeho agentury CzechTrade. Důvodem vzniku zastoupení je lepší ochrana a zastupování zájmů českých podnikatelů na trzích EU. Podnikatelům se tak dostává jednotného a společného zastoupení, ale zároveň i zastoupení jednotlivých podnikatelských a zaměstnavatelských organizací u jejich partnerských organizací v Bruselu. CEBRE (Czech Business Representation) rovněž prosazuje zájmy českých podnikatelů u evropských institucí a poskytuje podnikatelům a jejich organizacím informace a služby, které by jim měly usnadnit integraci do jednotného trhu EU.

Včasná varování

Mezi služby, které CEBRE nabízí, patří například cílený monitoring nové legislativy, rozhodnutí a iniciativ EU a zároveň přehled stanovisek evropských podnikatelských federací k těmto legislativně administrativním opatřením. Jelikož pro podnikatele je neméně důležité dozvědět se včas i o tom, co se v bruselské kuchyni chystá, zajišťuje CEBRE i „včasná varování“ zahrnující legislativní návrhy, ochranná opatření EU, ale také výběrová řízení, aby se mohly i naše podnikatelské subjekty zúčastnit nejrůznějších soutěží o veřejné zakázky. Vedle těchto spíše institucionálních úkolů si CEBRE klade za úkol poskytovat i řadu individuálních služeb. Mezi ně patří například vyhledávání kontaktů v institucích EU a jejich využití pro firemní prezentace a projekty, individuální vzdělávací stáže v Bruselu pro české manažery a podnikatele, informační podpora financování firemních projektů z programů a fondů EU a rovněž prezentace a zastupování zájmů individuálních členů před institucemi EU a evropskými podnikatelskými federacemi. Rozsáhlost služeb, které CEBRE poskytuje, nejlépe dokumentuje monitoring oborových aktualit, který obsahuje celkem patnáct témat. Jsou to: daně, ochrana životního prostředí, pracovní právo a bezpečnost práce, ochrana hospodářské soutěže, podpora podnikání a státní pomoc v EU, zahraniční obchod EU, podpůrné programy EU, věda a výzkum, těžba, hutnictví, energetika, zpracovatelský průmysl, doprava, stavebnictví, vnitřní obchod EU, malé a střední podniky a řemesla, ochrana spotřebitele.

Příklady konkrétní pomoci

A na závěr dva příklady toho, jak se podařilo CEBRE pomoci našim podnikatelům. V květnu zahájila Evropská komise konzultace s veřejností o zpřísnění systému registrace chemikálií. Komise pod tlakem ekologů navrhuje, aby v budoucnu nepodléhaly režimu povinné registrace a autorizace pouze chemikálie vyráběné v objemu nižším než jedna tuna za rok. Chemický průmysl nynějších států EU by musel do nového systému registrace a autorizace investovat možná až 210 miliard korun, další miliardy by byly utraceny průmyslem kandidátských zemí, včetně České republiky. Pouze díky včasnému zachycení této novinky je možné reagovat a ve spojení s příslušným odvětvovým svazem na národní a posléze evropské úrovni přimět Evropskou komisi k pozměnění návrhu tak, aby nebyl pro menší chemické firmy likvidační. Příklad druhý: V pracovní skupině Evropského normalizačního výboru (CEN) pověřeného vypracováním norem pro náplně do chladicích a klimatizačních zařízení převládli výrobci pracující s HFC plyny. Nyní reálně hrozí, že nová úprava bude v podstatě likvidační pro výrobce propanu a butanu. Opět pouze díky včasnému zachycení této informace a následné akci přes národní a celoevropský odvětvový svaz je šance na zvrácení fatálního rozhodnutí normalizačního výboru.

Jak mi CEBRE pomůže vyřešit konkrétní podnikatelský problém?

Užitečnost služeb Czech Business Representation pro podnikatele vám ukáže následující minitest:

Víte, jak se vstup ČR do EU promítne do technických, pracovně-právních, daňových, ekologických a dalších podnikatelských předpisů, jimiž se musí vaše firma řídit?

Víte, jak bude moci vaše firma využívat práva Evropské unie k obraně proti škodlivým rozhodnutím domácích nebo zahraničních orgánů státní a veřejné správy?

Víte, jaké možnosti se vstupem ČR do EU před vaší firmou otevřou v oblasti vývozu, přeshraniční spolupráce, čerpání úvěrů, získávání prostředků z podpůrných fondů EU?

Máte ve firmě manažera, který umí tyto eurošance vyhledávat a využívat?

Víte, jaké nové předpisy nyní Evropská unie chystá pro váš obor či pro podnikání obecně?

Pokud jste na některou otázku odpověděli záporně, CEBRE má pro vás odpověď.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
OneDrive rozšiřuje zálohování starších verzí na všechny typy souborů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít