Čeští podnikatelé mají v EU své zástupce

30. září 2002, 00:00 - Dušan Šrámek
30. září 2002, 00:00

CEBRE s předstihem zjistí, co se v bruselské kuchyni chystá Nároky na znalost evropské legislativy jsou už dnes poměrně vysoké. A což teprve až do EU vstoupíme? K tomu, aby se již dnes dokázali podnikatelé řádně orientovat ve změti nejrůznějších norem, chce dopomáhat i naše podnikatelské zastoupení v Bruselu.

CEBRE s předstihem zjistí, co se v bruselské kuchyni chystá

Nároky na znalost evropské legislativy jsou už dnes poměrně vysoké. A což teprve až do EU vstoupíme? K tomu, aby se již dnes dokázali podnikatelé řádně orientovat ve změti nejrůznějších norem, chce dopomáhat i naše podnikatelské zastoupení v Bruselu.

Českou podnikatelskou reprezentaci při Evropské unii - CEBRE - vytvořily společně Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR za podpory ministerstva průmyslu a obchodu a jeho agentury CzechTrade. Důvodem vzniku zastoupení je lepší ochrana a zastupování zájmů českých podnikatelů na trzích EU. Podnikatelům se tak dostává jednotného a společného zastoupení, ale zároveň i zastoupení jednotlivých podnikatelských a zaměstnavatelských organizací u jejich partnerských organizací v Bruselu. CEBRE (Czech Business Representation) rovněž prosazuje zájmy českých podnikatelů u evropských institucí a poskytuje podnikatelům a jejich organizacím informace a služby, které by jim měly usnadnit integraci do jednotného trhu EU.

Včasná varování

Mezi služby, které CEBRE nabízí, patří například cílený monitoring nové legislativy, rozhodnutí a iniciativ EU a zároveň přehled stanovisek evropských podnikatelských federací k těmto legislativně administrativním opatřením. Jelikož pro podnikatele je neméně důležité dozvědět se včas i o tom, co se v bruselské kuchyni chystá, zajišťuje CEBRE i „včasná varování“ zahrnující legislativní návrhy, ochranná opatření EU, ale také výběrová řízení, aby se mohly i naše podnikatelské subjekty zúčastnit nejrůznějších soutěží o veřejné zakázky. Vedle těchto spíše institucionálních úkolů si CEBRE klade za úkol poskytovat i řadu individuálních služeb. Mezi ně patří například vyhledávání kontaktů v institucích EU a jejich využití pro firemní prezentace a projekty, individuální vzdělávací stáže v Bruselu pro české manažery a podnikatele, informační podpora financování firemních projektů z programů a fondů EU a rovněž prezentace a zastupování zájmů individuálních členů před institucemi EU a evropskými podnikatelskými federacemi. Rozsáhlost služeb, které CEBRE poskytuje, nejlépe dokumentuje monitoring oborových aktualit, který obsahuje celkem patnáct témat. Jsou to: daně, ochrana životního prostředí, pracovní právo a bezpečnost práce, ochrana hospodářské soutěže, podpora podnikání a státní pomoc v EU, zahraniční obchod EU, podpůrné programy EU, věda a výzkum, těžba, hutnictví, energetika, zpracovatelský průmysl, doprava, stavebnictví, vnitřní obchod EU, malé a střední podniky a řemesla, ochrana spotřebitele.

Příklady konkrétní pomoci

A na závěr dva příklady toho, jak se podařilo CEBRE pomoci našim podnikatelům. V květnu zahájila Evropská komise konzultace s veřejností o zpřísnění systému registrace chemikálií. Komise pod tlakem ekologů navrhuje, aby v budoucnu nepodléhaly režimu povinné registrace a autorizace pouze chemikálie vyráběné v objemu nižším než jedna tuna za rok. Chemický průmysl nynějších států EU by musel do nového systému registrace a autorizace investovat možná až 210 miliard korun, další miliardy by byly utraceny průmyslem kandidátských zemí, včetně České republiky. Pouze díky včasnému zachycení této novinky je možné reagovat a ve spojení s příslušným odvětvovým svazem na národní a posléze evropské úrovni přimět Evropskou komisi k pozměnění návrhu tak, aby nebyl pro menší chemické firmy likvidační. Příklad druhý: V pracovní skupině Evropského normalizačního výboru (CEN) pověřeného vypracováním norem pro náplně do chladicích a klimatizačních zařízení převládli výrobci pracující s HFC plyny. Nyní reálně hrozí, že nová úprava bude v podstatě likvidační pro výrobce propanu a butanu. Opět pouze díky včasnému zachycení této informace a následné akci přes národní a celoevropský odvětvový svaz je šance na zvrácení fatálního rozhodnutí normalizačního výboru.

Jak mi CEBRE pomůže vyřešit konkrétní podnikatelský problém?

Užitečnost služeb Czech Business Representation pro podnikatele vám ukáže následující minitest:

Víte, jak se vstup ČR do EU promítne do technických, pracovně-právních, daňových, ekologických a dalších podnikatelských předpisů, jimiž se musí vaše firma řídit?

Víte, jak bude moci vaše firma využívat práva Evropské unie k obraně proti škodlivým rozhodnutím domácích nebo zahraničních orgánů státní a veřejné správy?

Víte, jaké možnosti se vstupem ČR do EU před vaší firmou otevřou v oblasti vývozu, přeshraniční spolupráce, čerpání úvěrů, získávání prostředků z podpůrných fondů EU?

Máte ve firmě manažera, který umí tyto eurošance vyhledávat a využívat?

Víte, jaké nové předpisy nyní Evropská unie chystá pro váš obor či pro podnikání obecně?

Pokud jste na některou otázku odpověděli záporně, CEBRE má pro vás odpověď.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít