Čeští hoteliéři se nemusejí Evropské unie bát

19. ledna 2004, 00:00 - JAN KRUPKA
19. ledna 2004, 00:00

OD KVĚTNA LETOŠNÍHO ROKU BUDE ČESKÁ REPUBLIKA ŘÁDNÝM ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. POSLANCI PŘIJALI ŘADU ZÁKONŮ, KTERÉ JSOU V SOULADU S UNIJNÍ LEGISLATIVOU. NEJDE VŠAK JEN O ZÁKONY. JE TŘEBA ZMĚNIT SPOUSTU ŠPATNÝCH PRACOVNÍCH NÁVYKŮ. O TOM, CO ČEKÁ ČESKÉ GASTRONOMY V EU, HOVOŘÍ PROFIT S HOTELIÉREM LUBOMÍREM HLAVÁČEM, KTERÝ MÁ ZKUŠENOSTI ZE SOUSEDNÍHO RAKOUSKA.

* Dochází ke sjednocování všech pravidel, včetně těch platných pro gastronomické provozy. Jsou rozdíly v podnikání v Rakousku a v České republice velké? Rozdíly jsou značné. Nejmarkantněji je to vidět na přístupu úřadů, konkrétně živnostenského úřadu a státní obchodní inspekce. V Rakousku magistrát a živnostenský úřad živnostníkům pomáhají. Je to vlastně druh servisu. V Česku je to naopak. Uvedu příklad. Měl jsem kontrolu ze státní obchodní inspekce. Nejprve převážila všechna jídla, a když zjistila, že je všude o něco více, tak se soustředila na pět kusů plyšových panáčků, které v recepci dáváme zdarma. Kontrola požadovala dodací list a certifikát, zda-li se tento výrobek smí distribuovat v Česku. Ačkoliv jsem vše doložil, dostal jsem za plyšové panáčky pokutu tisíc korun. Takovýto zlovolný přístup úřadů v Rakousku je naprosto nemyslitelný. * Instituce jako naše státní obchodní inspekce v Rakousku neexistuje. Přesto tam magistrát provádí přísné kontroly na hygienu.

Ano, ale kontrola je založena na něčem jiném. Přijde nečekaně, úředníci se legitimují a postupně odeberou vzorky z kuchyně, lokálu, chodeb, toalet a šaten. Seškrábnou nečistoty ze sporáků, dřezů, toalet a kachliček, vše se zapečetí do lahviček a já uzávěry lahviček podepíši. V případě nedostatků následuje pokuta. Kontroly jsou častější u nově otvíraných provozoven, a to i několikrát do roka. Když však kontroloři zjistí, že provozovna nemění majitele a personál, tak postupně četnost kontrol slábne. * Je rozdíl v přístupu zaměstnanců k zaměstnavateli a k podniku?

Ten přístup je značně rozdílný. Srovnávám svých čtyřicet zaměstnanců v Česku s dvaceti v Rakousku. Rakouský zaměstnanec se hned od začátku identifikuje se svým zaměstnavatelem, je od začátku loajální, solidní, diskrétní a iniciativní. To mu vštěpuje odmalička škola. Český zaměstnanec si od samotného nástupu snaží nějak přilepšit. Samozřejmě na úkor podniku. Já se snažím své pracovníky motivovat finančně tak, jak je to obvyklé v Rakousku. Platím jim dovolenou, třináctý a čtrnáctý plat, dostávají dárky. Bohužel to lidi dostatečně nemotivuje. Stále mám případy okrádání. S tím souvisí další typický český fenomén, a to je tzv. nemocnost. V Rakousku po nástupu neschopnosti dostane každý již třetí den předvolání k reviznímu lékaři. Nemocnost je tam velmi nízká.

* Euroskeptici varují, že po vstupu do EU se bude muset řada gastronomických provozů zavřít, protože nevyhoví přísným normám, jako jsou například speciální mrazáky a podobně. Jste na tyto nové předpisy připraven? Situace v Evropské unii je taková, že nejen v Rakousku, ale třeba i v Německu jsou tisíce provozů bez požadovaných nových vybavení. Ten, kdo jednou dostal licenci, tak podle této licence funguje. Nikdo mu ji nezmění. I kdyby neměl bezdotykové kohoutky třeba dalších dvacet let. Jiná otázka je u nově budovaných provozů, přestaveb a rekonstrukcí. Tam je už potřeba se do nových předpisů vejít. * Co si nejvíce slibujete od vstupu České republiky do EU? Vymahatelnost práva a také lepší práci policie. Dám příklad. V hotelu Macocha jsem měl ubytovaného hosta z Anglie. Po jednom měsíci jsem ho požádal, zda-li by mohl uhradit část pobytu. Slíbil, ale nic nezaplatil. Jeho pobyt se protáhl na další měsíc a jednoho dne zmizel. Obrátil jsem se na policii, ale ta nereagovala. Tak jsem si Angličana našel sám, byl ubytován v jiném hotelu. Policie jej sice předvedla k výslechu, ale to bylo všechno. Protože moje škoda přesáhla padesát tisíc korun, žádal jsem na policii, abych si mohl ponechat něco z jeho věcí, což policie nedovolila. Poradili mě, abych se obrátil na anglickou ambasádu v Praze. Udělal jsem to, strávil u nich celý den, vše se sepsalo, ale výsledek žádný. Nikdo mě už nikdy nekontaktoval. Toto se stát v Rakousku, tak mu policie zabaví jednak cenné věci a samosoudce ho dá do vězení. Zkuste v Rakousku dopravnímu policistovi nezaplatit na místě pokutu. Pokud nemáte peníze, tak mu musíte dát hodinky nebo autorádio. To si potom můžete vyzvednout, až peníze seženete. To je prostě vymahatelnost práva v Evropské unii. * Motorest Černá studánka jste prodal. Jaké byly důvody prodeje motorestu, do kterého jste předtím investoval řadu milionů korun?

Tady vznikl problém, který by se v Evropské unii nemohl nikdy stát. V EU existuje zákon, který vás jako provozovatele uchraňuje před nekalou konkurencí. V konkrétním případě šlo o to, že jsem měl s ředitelstvím dálnic uzavřenou smlouvu za nemalý poplatek, která mě ochraňovala podle platného zákona před tím, aby v délce čtyřiceti kilometrů před a za mým motorestem nebylo vydáno povolení pro stavbu dalších motorestů. V tomto smyslu má ČR i vlastní zákon. Přesto v průběhu šesti let vznikly přede mnou dva nové motoresty a za mnou jeden. Naše dálnice tolik motorestů prostě neuživí.

* Existuje něco, v čem má Česká republika přednost nebo výhodu vůči Rakousku? Ano, je to v prvé řadě otvírací doba obchodů, restaurací, hospod, bister, večerek, supermarketů, nákupních center a podobně. V Rakousku je velmi přísná tzv. policejní hodina. To se musí prostě lokál zavřít a přetažení této doby v rámci minut je už trestáno pokutou, která není malá. Nevím, jestli se v tomto bodě Evropská unie přizpůsobí České republice, nebo obráceně. * Jak se prosazujete na inzertním trhu? Dneska vládne doba internetu. Většinu objednávek přijímáme přes internet, a to i ze zahraničí. Inzerujeme v turistických publikacích, nabízíme se cestovním a dopravním kancelářím, ale i podnikům formou různých prospektů a akčních nabídek. GASTRONOM LUBOMÍR HLAVÁČ** (53) pracoval od svého vyučení jako číšník v různých provozovnách v okolí Brna. V roce 1981 odešel do Rakouska, kde začínal ve Štýrsku a Tyrolích jako pomocná síla v kuchyni. Postupně se vypracoval na vedoucího kuchaře sportovního hotelu Alpina v Tyrolích. Odešel do Vídně, kde si nejprve otevřel ve středu města espreso, následovala první vlastní restaurace, poté druhá s pizzerií. Od roku 1997 podniká v České republice. Dnes vlastní hotel Macocha v Blansku a manažerský hotel Annahof na dálnici D1.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít