Cesta MMS k podnikatelům bude ještě dlouhá

13. ledna 2003, 00:00 - Dvoustranu připravil Aleš Vokál vokal@profit.cz
13. ledna 2003, 00:00

Čeští byznysmeni nadstandardních služeb mobilních operátorů zatím příliš nevyužívají Operátoři připouštějí, že služby jako GPRS nebo MMS mnohým podnikatelům zatím nic neříkají. To by se ale mělo v brzké době změnit, neskrývají optimizmus. Mnoha živnostníkům v České republice stačí k podnikání telefonování a služba krátkých textových zpráv - SMS.

Čeští byznysmeni nadstandardních služeb mobilních operátorů zatím příliš nevyužívají

Operátoři připouštějí, že služby jako GPRS nebo MMS mnohým podnikatelům zatím nic neříkají. To by se ale mělo v brzké době změnit, neskrývají optimizmus.

Mnoha živnostníkům v České republice stačí k podnikání telefonování a služba krátkých textových zpráv - SMS.

Málo zákazníků, malý výběr mobilů

Podle současných informací má například v síti Eurotelu aktivovány služby MMS zpráv zhruba jen dvacet tisíc zákazníků. Podle vyjádření tiskového mluvčího Jana Kučmáše je tento stav zapříčiněn především malým počtem telefonů s podporou MMS na trhu - v době před Vánoci to byly prakticky dostupné pouze tři telefony, a to Nokia 7650 a 3510 a Ericsson T68 v obou svých verzích (T68m a T68i).

Příliš drahé

Jednou z dalších brzd rozvoje využívání MMS je také jejich cena - jedna MMS u obou operátorů, kteří je podporují, tedy Eurotelu a T-Mobilu, vyjde na 10 Kč včetně DPH, což je za jednu odeslanou zprávu skutečně mnoho. Zvláště pak, pokud se přenos koná přes GPRS kanál, který sám o sobě umožňuje odeslat relativně velké množství dat za relativně nízkou cenu.

Větší firmy, větší zájem

Využití ostatních nabízených služeb záleží především na velikosti firmy. Například ze statistik poskytnutých jednotlivými operátory vyplývá, že komplexních služeb pro vzdálený přístup k informacím využívají spíše velcí firemní zákazníci nebo obecně zákazníci, kteří mají vlastní IT oddělení. Ke zprovoznění těchto datových služeb pro přístup do firemních sítí je potřeba silná technická podpora vzhledem k tomu, že naprostou většinu typických uživatelů tvoří manažeři bez větších znalostí IT. Mezi nejpoužívanější datové služby ve velkých firmách patří bezesporu přístup k e-mailu a do firemních databází. Virtuální privátní sítě tvoří spíše menší procento využití, protože pro mnoho firem jsou zbytečné ve chvíli, kdy mají zaměstnanci přístup k elektronické poště.

Důležité jsou znalosti, jak s technikou zacházet

Současným cílem operátorů je pomoci menším klientům s používáním přístupu k informacím. Problémem zřejmě nejsou notebooky, jejichž cena překračuje cenu srovnatelného PC jen zhruba o 10 až 20 procent, a další mobilní zařízení typu PDA a MDA, ale je to právě neznalost možností jejich využití. Například T-Mobile nabízel před Vánoci v rámci své kampaně na podporu rozvoje využívání MMS služeb telefon podporující MMS za 10 000 korun, což je oproti běžným cenám vcelku pozitivní krok, který by mu mohl přinést své ovoce v podobě zvýšeného využívání možností, jež MMS zprávy nabízejí.

Datové služby nejvíce využívají IT firmy

Zřejmě největší skupinu uživatelů datových služeb mezi malými zákazníky tvoří IT firmy s několika málo zaměstnanci, kteří ovšem využívají možností poskytovaných služeb na maximum. Například u Eurotelu je situace taková, že velcí zákazníci, typicky s více než dvěma sty zaměstnanci, využívají celý soubor služeb počínaje samotnými hlasovými službami využívanými za pomoci mobilních telefonů přes datové služby na cestách až po komplexní řešení komunikace s pobočkovou ústřednou napojenou přímo na ústřednu a linky operátora.

Zdravý trend je již zde

Podle slov manažera pro styk s veřejností společnosti Český Mobil Romana Frkouse vykazuje aktivní používání Oskarových datových služeb dlouhodobý růst průměrně o patnáct procent měsíčně. To potvrzuje i tiskový mluvčí T-Mobilu. Jak se podle všeho zdá, jedná se o velmi zdravý trend. Datové služby používané přes mobilní telefony tedy mají své stálé zákazníky, kteří dokáží ocenit výhody, jež se jim nabízejí - prakticky kdekoliv se připojit k internetu a e-mailu, případně k dalším službám. Podle dostupných informací tvoří nehlasový provoz přibližně 18 procent výnosů českého T-Mobilu, a to včetně SMS. Je tedy zřejmé, že hlasové služby budou stále tvořit největší část provozu.

_

Co je MMS

MMS (Multimedia Messaging Service): Jde o nový standard, pomocí kterého je možné jako zprávy posílat z mobilu na mobil video a audionahrávky. Zprávy se na rozdíl od klasických SMS přenášejí pomocí technologie GPRS.

Co je GPRS

GPRS (General Packet Radio Services): Služba sítě GSM nabízející rychlejší datový přenos a nový systémú čtování. Neplatí se za čas, po který jste byli připojeni k internetu nebo WAPu, ale za objem přenášených dat.

_

Přehled dostupných informačních MMS služeb v jednotlivých sítích:

Eurotel:

Dopravní zpravodajství, hory, zprávy, sport, počasí, zábava, pohlednice, erotika.

T-Mobile:

Informační služby v podobě MMS nejsou k dispozici.

Oskar:

MMS zprávy nejsou k dispozici.

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít