Cesta k penězům

03. února 2009, 16:55 - Michal Baštář
03. února 2009, 16:55

Pracovní kapitál lze vylepšit úpravou procesních či finančních neefektivností společnosti

Mnoho publikací se dnes věnuje myšlence „profit is good, cash is king“ (zisk je dobrý, ale hotovost je králem). Peněžní prostředky nelze ovlivnit účetními přístupy či změnou stavu výrobků nebo rezerv jako v případě zisku. Všechno jde, jsou-li peníze. Co když jich však začne být nedostatek? Nebo co když začnou současné externí zdroje vysychat? Pak je nutné hledat nové prameny, novou studnici „královské hotovosti“.

Specifický řetězec

Hotovost lze v podniku zvýšit mnoha způsoby – například prodejem aktiv, emisí cenných papírů, zvýšením prodejů, krácením nákladů či zmrazením investic, případně jejich kombinací. Významným zdrojem vázaných peněžních prostředků může být i konkrétní firemní oblast – takzvaný pracovní kapitál.
V rámci oběžných složek majetku a financování firmy existuje jejich specifický řetězec „života“. Tyto složky mohou být více či méně podmíněné a lze najít přístup k řízení pohledávek, závazků a zásob až na úroveň jejich dílčích aktivit. Důležité však je komplexní vnímání jejich souvislostí a řízení vztahů mezi nimi včetně procesních návazností.
Za ekonomické krize je třeba používat k řízení pracovního kapitálu jiné nástroje, než na které byly firmy zvyklé. Nastane-li totiž situace, že zákazníci odmítají platit a firma se teprve chystá nastavit či revidovat úvěrové limity nebo způsob stanovení záloh vůči nim, je již pozdě. Jak se tedy projeví finanční krize spojená se zpomalením ekonomického růstu?
Banky jsou nyní stále méně ochotné půjčovat prostředky na podnikání. Centrální banky sice úrokové sazby snižují, ale ty běžné po posledních zkušenostech, kdy se vystavily rizikovým aktivům, financování podnikatelského prostředí omezují. Dodavatelé požadují kratší dobu splatnosti, případně platbu záloh. Odběratelé se opožďují s platbami a objednávky na následující období klesají.
Společnosti většinou reagují podobně a odkládají platbu. Vyžadují však i zálohy, případně dřívější platby. Stranou toho bohužel zůstává důležitý fakt, který je oproti zmíněným lépe ovlivnitelný – většina pracovního kapitálu je totiž vázaná v interních cyklech. Úpravou procesních či finančních neefektivností lze pracovní kapitál vylepšit více než dohadováním se se zákazníky o době splatnosti. Nástroji, které lze dnes použít k rychlému uvolnění peněžních prostředků z procesů nebo k jejich získání z jiných zdrojů, mohou být zastavení nerentabilních investic, investice do racionalizace výrobkových programů, prodej dlouhodobých nevýdělečných aktiv, prodej nebo zpětný leasing, pronájem místo nákupu a další.

Přístup manažerů

V červnu 2008 byl uskutečněn mezinárodní průzkum, kterého se zúčastnilo přes 550 vrcholných manažerů z celé Evropy. Mimo jiné z něj vyplývá, že mezi priority společností patří řešení ztížené dostupnosti externího financování, přehodnocování či omezování investic a tlaku investorů na zvýšení likvidity firmy. Pro téměř čtvrtinu respondentů je prioritou hotovostní management (u 61 procent dokonce tou nejvyšší).
Jaké trendy lze za dnešní krize pozorovat v přístupu firem k řízení peněžních prostředků? Kritériem hodnocení výkonu managementu jsou ukazatele pracovního kapitálu, například dynamika či podíl na tržbách. Jeho řízení se stává součástí takřka každodenního rozhodování manažerů, například při posouzení skont nebo velkoobjemových nákupů. Podniky se zaměřují na posuzování rizik a při hodnocení investic na metody diskontovaného cash flow. Důraz kladou na prognózy peněžních prostředků, které dosud spíše selhávaly. Jedním ze strategických cílů společností se stalo řízení pracovního kapitálu.

Aktivní řízení

Ve výrobních společnostech je situace složitější než v obchodních. Většina pracovního kapitálu je vázaná v zásobách a jejich výše a optimalizace se liší dle odvětví podnikání společnosti. Obecně lze říci, že k prvním krokům společnosti by mělo patřit sjednocení plánu výroby s objednávkami, prodej nadbytečných zásob a přehodnocení výše těch pojistných, frekvence objednávání a velikosti dodávek. I v případě sladěných plánů firmy však lze najít prostor, jak peníze vázané ve výrobě uvolnit nebo zefektivnit proces výroby. Současným trendem je koncept štíhlé výroby, takzvaný lean management, který se zaměřuje na řešení jejích úzkých míst odstraňováním prostojů, vytížeností strojů, kvalitou dodávky a podobně.
Co tedy mohou firmy aktivním a strategickým řízením pracovního kapitálu získat? Mezi hlavní přínosy aktivního řízení pracovního kapitálu patří zejména zvýšení likvidity v absolutním měřítku, snížení závislosti na externím financování, nalezení interních zdrojů pro udržení či zvýšení investičních výdajů, umoření dluhů nebo financování nových aktivit bez zadlužení či zkvalitnění interních procesů a produktivity. A také financování expanze společnosti.

Diagram (má Pepa Blaho):
Vázané finanční prostředky

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít