Cesta k penězům

03. února 2009, 16:55 - Michal Baštář
03. února 2009, 16:55

Pracovní kapitál lze vylepšit úpravou procesních či finančních neefektivností společnosti

Mnoho publikací se dnes věnuje myšlence „profit is good, cash is king“ (zisk je dobrý, ale hotovost je králem). Peněžní prostředky nelze ovlivnit účetními přístupy či změnou stavu výrobků nebo rezerv jako v případě zisku. Všechno jde, jsou-li peníze. Co když jich však začne být nedostatek? Nebo co když začnou současné externí zdroje vysychat? Pak je nutné hledat nové prameny, novou studnici „královské hotovosti“.

Specifický řetězec

Hotovost lze v podniku zvýšit mnoha způsoby – například prodejem aktiv, emisí cenných papírů, zvýšením prodejů, krácením nákladů či zmrazením investic, případně jejich kombinací. Významným zdrojem vázaných peněžních prostředků může být i konkrétní firemní oblast – takzvaný pracovní kapitál.
V rámci oběžných složek majetku a financování firmy existuje jejich specifický řetězec „života“. Tyto složky mohou být více či méně podmíněné a lze najít přístup k řízení pohledávek, závazků a zásob až na úroveň jejich dílčích aktivit. Důležité však je komplexní vnímání jejich souvislostí a řízení vztahů mezi nimi včetně procesních návazností.
Za ekonomické krize je třeba používat k řízení pracovního kapitálu jiné nástroje, než na které byly firmy zvyklé. Nastane-li totiž situace, že zákazníci odmítají platit a firma se teprve chystá nastavit či revidovat úvěrové limity nebo způsob stanovení záloh vůči nim, je již pozdě. Jak se tedy projeví finanční krize spojená se zpomalením ekonomického růstu?
Banky jsou nyní stále méně ochotné půjčovat prostředky na podnikání. Centrální banky sice úrokové sazby snižují, ale ty běžné po posledních zkušenostech, kdy se vystavily rizikovým aktivům, financování podnikatelského prostředí omezují. Dodavatelé požadují kratší dobu splatnosti, případně platbu záloh. Odběratelé se opožďují s platbami a objednávky na následující období klesají.
Společnosti většinou reagují podobně a odkládají platbu. Vyžadují však i zálohy, případně dřívější platby. Stranou toho bohužel zůstává důležitý fakt, který je oproti zmíněným lépe ovlivnitelný – většina pracovního kapitálu je totiž vázaná v interních cyklech. Úpravou procesních či finančních neefektivností lze pracovní kapitál vylepšit více než dohadováním se se zákazníky o době splatnosti. Nástroji, které lze dnes použít k rychlému uvolnění peněžních prostředků z procesů nebo k jejich získání z jiných zdrojů, mohou být zastavení nerentabilních investic, investice do racionalizace výrobkových programů, prodej dlouhodobých nevýdělečných aktiv, prodej nebo zpětný leasing, pronájem místo nákupu a další.

Přístup manažerů

V červnu 2008 byl uskutečněn mezinárodní průzkum, kterého se zúčastnilo přes 550 vrcholných manažerů z celé Evropy. Mimo jiné z něj vyplývá, že mezi priority společností patří řešení ztížené dostupnosti externího financování, přehodnocování či omezování investic a tlaku investorů na zvýšení likvidity firmy. Pro téměř čtvrtinu respondentů je prioritou hotovostní management (u 61 procent dokonce tou nejvyšší).
Jaké trendy lze za dnešní krize pozorovat v přístupu firem k řízení peněžních prostředků? Kritériem hodnocení výkonu managementu jsou ukazatele pracovního kapitálu, například dynamika či podíl na tržbách. Jeho řízení se stává součástí takřka každodenního rozhodování manažerů, například při posouzení skont nebo velkoobjemových nákupů. Podniky se zaměřují na posuzování rizik a při hodnocení investic na metody diskontovaného cash flow. Důraz kladou na prognózy peněžních prostředků, které dosud spíše selhávaly. Jedním ze strategických cílů společností se stalo řízení pracovního kapitálu.

Aktivní řízení

Ve výrobních společnostech je situace složitější než v obchodních. Většina pracovního kapitálu je vázaná v zásobách a jejich výše a optimalizace se liší dle odvětví podnikání společnosti. Obecně lze říci, že k prvním krokům společnosti by mělo patřit sjednocení plánu výroby s objednávkami, prodej nadbytečných zásob a přehodnocení výše těch pojistných, frekvence objednávání a velikosti dodávek. I v případě sladěných plánů firmy však lze najít prostor, jak peníze vázané ve výrobě uvolnit nebo zefektivnit proces výroby. Současným trendem je koncept štíhlé výroby, takzvaný lean management, který se zaměřuje na řešení jejích úzkých míst odstraňováním prostojů, vytížeností strojů, kvalitou dodávky a podobně.
Co tedy mohou firmy aktivním a strategickým řízením pracovního kapitálu získat? Mezi hlavní přínosy aktivního řízení pracovního kapitálu patří zejména zvýšení likvidity v absolutním měřítku, snížení závislosti na externím financování, nalezení interních zdrojů pro udržení či zvýšení investičních výdajů, umoření dluhů nebo financování nových aktivit bez zadlužení či zkvalitnění interních procesů a produktivity. A také financování expanze společnosti.

Diagram (má Pepa Blaho):
Vázané finanční prostředky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít