Article, show

Cesta do pekel

12. září 2007, 17:46 - Naděžda Kubalíková
12. září 2007, 17:46

(EURO 32-33/2007)

Jednou z nejzávažnějších a nejproblematičtějších oblastí, která zajímá každého občana tohoto státu, je bydlení. Bydlení je základní lidskou potřebou a je povinností státu v této oblasti občany chránit. V roce 1990, při zásadní změně společenského režimu v ČR, bylo postupováno – podle mého mínění - i v bytové politice uváženě, protože nedocházelo k nepokojům a sociálním otřesům, což zažívaly ekonomiky jiných zemí Evropy, které byly v podobné situaci.
V roce 1990 jsme měli bydlení nájemní, družstevní, vlastnické. Nyní se někteří státní úředníci snaží vycházet ze srovnání bydlení se západními zeměmi a z tohoto porovnání vypracovávají podklady pro řešení bytové situace v Česku. Ptám se, je možné srovnávat tuto oblast v zemi, která přechází od „plánovaného“ hospodářství do tržního, se zeměmi rozvinuté tržní ekonomiky se stoletou nepřetržitou tradicí tržního hospodářství? Zde je nutno podotknout, že i v rozvinutých tržních ekonomikách je nájemní bydlení státem řízeno, chcete-li regulováno. Jsou stanovena přísná pravidla pro úpravy nájemného tak, jak tomu bylo v ČSR za první republiky.
Každý rozumný občan ví, že každá forma bydlení má své výhody či nevýhody. Vlastnické bydlení je výhodné, ale nemovitost (lepší výraz mají Slováci „nehnutelnosť“) jaksi s tržním hospodářstvím příliš nekomunikuje. Tržní hospodářství potřebuje pohyblivou, variabilní pracovní sílu. V tržním hospodářství má svoji nezastupitelnou cenu nájemní a družstevní bydlení. Nájemní bydlení bylo téměř zlikvidováno, bohatí občané si nastavěli domy s masivní státní pomocí a nájemníci, převážně předdůchodoví a důchodoví jedinci, kteří již v roce 1990 na žádné hypotéky nedosáhli, se tetelí obavami, zda budou na bydlení po deregulaci mít, protože se nejedná o deregulaci jako takovou, ale o náklady na bydlení celkem, a ty se každoročně zvyšují velkým tempem. Pan JUDr. Miroslav Duda považuje současnou situaci v bydlení za cestu do pekel. Já si myslím, že pokud chce mít stát spokojené občany, měl by dělat něco pro to, aby mohli slušně a spokojeně žít. O řešení současné bytové situace občanů tohoto státu se to říci nedá.

Leopold Hančík, Brno

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít