Cesta do duše „pařana“

20. října 2010, 19:05 - David Kasl
20. října 2010, 19:05

Jaký je český fanoušek počítačových her?

Jaký je český fanoušek počítačových her? Společná anketa společnosti Intel a herního portálu GamePark ukázala, že typický „pařan“ hraje většinou na stolním počítači a preferuje on-line hry. Průzkum naboural obecně sdílený předsudek, že vyznavači počítačových her obývají spíše virtuální světy. Ukázalo se totiž, že více než dvě třetiny dotázaných plánovali, že půjdou volit.
Ojedinělé mapování duše českého pařana, jehož se zúčastnilo téměř šest tisíc lidí, probíhalo dva měsíce. Cílem bylo zjistit, o čem hráči sní, co dělají ve volném čase či jaké hry a jak dlouho hrají. „Ukázalo se, že hráči jsou normální mladí lidé, kteří nejsou fixováni pouze na své PC, čas tráví aktivně a nijak výrazně se kromě své záliby neodlišují od vrstevníků,“ hodnotí výsledky průzkumu PR manažer společnosti Intel Pavel Svoboda. Následující závěry se mohou hodit nejen vývojářům a herním marketérům.
Český pařan je z 98 procent muž mezi 13 a 25 lety. Hraní pro něj představuje pouze alternativní příležitost k odreagování, zábavě a relaxaci. „Zábava a relaxace motivačně zcela odpovídají jakékoli hře, a to se i od her očekává. Hra jako taková je tou nejlepší ,mozkovou přípravou‘ na reálné činnosti,“ říká psycholog Jiří Šimonek ze společnosti DAP Services.
Pařani stráví hraním her v průměru tři hodiny denně (39 procent respondentů), 76 procent z nich hraje nejraději on-line společně s dalšími kamarády a spoluhráči. „Činností spojených s počítačem a internetem se účastní lidé, kteří jsou v kontaktu s lidmi a mají více aktivit než ostatní,“ dodává sociolog a proděkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Petr Soukup. Typický pařan se s většinou svých „onlinových“ přátel zná ze skutečného života a více než třikrát týdně vyráží s kamarády za zábavou (52 procent respondentů).
A jak je to s obecnou představou o nebezpečí závislosti na hraní? „Na čemkoli, co děláme, často vzniká aktivní psychická závislost. Jen tak se můžeme v dané oblasti rozvíjet,“ říká psycholog Šimonek. A dodává, že do formy patologické závislosti nedojde více hráčů než třeba lidí závislých na čokoládě nebo hamburgerech.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít