Českým firmám se aktivita vyplatí

16. srpna 2004, 00:00 - admin
16. srpna 2004, 00:00

IRÁK Předminulý týden se v P řerově uskutečnil odborný seminář o obchodních možnostech pro české firmy v Iráku. Garantem akce byla Hospodářská komora okresu Přerov.

Dělníci a inženýři se snaží zprovoznit přečerpávací stanici nedaleko ropných polí v iráckém Kirkúku.

IRÁK Předminulý týden se v P řerově uskutečnil odborný seminář o obchodních možnostech pro české firmy v Iráku. Garantem akce byla Hospodářská komora okresu Přerov.

Zástupci bývalé koaliční prozatímní vlády v Iráku Jaroslav Reif a František Fuksa informovali podnikatele o aktuálním stavu v jižním Iráku v oblasti podnikání. Investice směřují především do oblasti energetiky, vodního hospodářství a zpracovatelského průmyslu. Je zde imožnost subdodávek. „První seminář jsme společně zorganizovali již v lednu letošního roku. Z řad podnikatelů byl i přes obavy z tohoto teritoria o obchodní informace velký zájem. Proto jsme nabídku obou pánů přivítali,“ informovala Jitka Palková, ředitelka Hospodářské komory okresu Přerov.

ŠANCE JE V ENERGETICE „Teď přichází období, kdy se českým firmám angažmá v Iráku vyplatí,“ tvrdí František Fuksa, který po dvanáct měsíců řídil obnovu energetiky ve čtyřech provinciích na jihu Iráku jako člen dočasné americké správy. V březnu totiž byly podepsány kontrakty na dlouhodobé zakázky související s rekonstrukcí. Mezi subdodavatele se postupně rozpustí 18 miliard dolarů americké pomoci, pět miliard dolarů od Japonska, britské dvě miliardy liber a 2,5 miliardy dolarů, které loni ušetřila OSN. „Představitelé OSN museli z Iráku odjet kvůli nebezpečí únosů, sedí v Kuvajtu a hledají projekty, na které by mohli udělat kontrakty,“ tvrdí Fuksa. Podle jeho názoru právě české firmy umějí rekonstrukce energetických zařízení navrhnout a zorganizovat. Nemusí být přitom ani na místě. „Dozoruji stavbu jedné elektrárny, vyhráli ji Američané. Jejich dva představitelé si v Kuvajtu najali pancéřované auto, ochranku, za dva dny v Iráku zjistili, co potřebovali, najali irácké subdodavatele a odjeli. Takhle mohou pracovat i české firmy,“ míní Fuksa. V energetice přitom hodlá Irák ztrojnásobit kapacitu na 18 tisíc MW. N apříklad americká společnost Perini Incorporation má k dispozici půl miliardy dolarů pro obnovu elektrických rozvodných sítí na jihu Iráku. Nyní hledá dodavatele projektů i prací. ZDROJE KONTROLUJÍ AMERIČANÉ

Důležité je jednat s iráckými zástupci a zjišťovat, co potřebují. Proto je šest iráckých ropných inženýrů nyní v Česku a podílejí se na vypracování dvou studií rekonstrukce rafinerií ropy. Obě studie, každá za 4,5 milionu dolarů, financuje česká vláda z prostředků na podporu vstupu firem na irácký trh.Studie však ještě neznamenají konkrétní zakázky. Zda budou české firmy rekonstrukce rafinerií v Iráku provádět, to závisí na uvolnění peněz za iráckou ropu. Dosud tyto zdroje kontrolují Američané. „Stačí, když česká vláda vyšle do Iráku člověka s diplomatickým pasem, který by měl přístup na jednání, mohl navazovat kontakty a podílet se na přípravě projektů. Pro přímý podnikatelský vstup není bezpečnostní situace v zemi ještě zralá. Budoucích šest měsíců ale rozhodne o ziscích na několik příštích let,“ je přesvědčen František Fuksa.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít