Českým firmám chybějí obchodníci

28. října 2010, 13:56 - Anna Janečková
28. října 2010, 13:56

Nezaměstnaných v České republice mírně ubylo. Firmy inzerují stále více nových pozic, zájem mají především o obchodníky a prodejce. Podle odborníků se ovšem jedná jen o dočasný jev a v příštím roce bude lidí bez práce zase přibývat.

Foto: Photl.com

Pracovní portály i personální agentury hlásí v říjnu výrazný meziměsíční nárůst volných pracovních míst. Oproti stejnému období v loňském roce až o několik desítek procent. Zájem firem se soustředí na pracovníky v oblasti prodeje a obchodu. Trvalá poptávka přetrvává po kvalitních akvizičních obchodnících, obchodních zástupcích, ale i po klasických prodejcích. Například pracovní portál Agentka.cz evidoval podle jeho ředitele Petra Krále největší zájem o obchodní zástupce. Dalšími poptávanými pozicemi jsou obsluha, manažer, řidič, vedoucí, technik, elektrikář, číšník, dělník a kuchař.

Odvětví prodeje a obchodu tvoří u portálů Jobs.cz a Prace.cz skoro 16 procent všech poptávek po zaměstnancích. Se zhruba sedmi procenty následují strojírenství, administrativa a výroba a průmysl. „Zajímavým jevem je rostoucí zájem firem o uchazeče ve strojírenství. V letních měsících bylo strojírenství mezi obory s největší poptávkou zaměstnavatelů s pěti procenty až na pátém místě, nyní mu patří druhá příčka,“ přibližuje analytik portálů Ondřej Mysliveček.

Jobs.cz i Prace.cz na začátku října zaznamenaly ve srovnání s předchozím měsícem sedmiprocentní nárůst inzerovaných volných pozic na hlavní pracovní úvazek. V porovnání s totožným obdobím v minulém roce se počet těchto nabídek zvýšil o 26 procent. Stovky objednávek na vyhledání nových zaměstnanců jak do výrobních podniků, tak i do sektoru služeb eviduje i personální agentura Manpower. Podle jejího marketingového ředitele Jiřího Halbrštáta počet volných pracovních míst v průběhu října nadále roste. Přibývá také nabídek na práci pro absolventy a brigádníky.

Příští rok bude hůř

Nezaměstnanost v Česku je nyní nižší než před rokem. V jejím poklesu se podle analytiků odrazilo oživení české ekonomiky. Vyhlídky do budoucna ale podle nich příliš růžové nejsou, počet lidí bez práce by měl začít opět růst. V září pracovní úřady registrovaly 500 481 uchazečů o zaměstnání, což je o 1 013 méně než v srpnu. Počet nezaměstnaných poklesl meziročně o 331. Na jedno volné pracovní místo tak připadá v průměru 14,3 uchazeče. Největší nezaměstnanost byla v září v Ústeckém, Moravskoslezském a Olomouckém kraji, nejméně lidí bez zaměstnání bylo tradičně v Praze. Podle analytičky společnosti Raiffeisenbank Heleny Horské je situace na trhu práce sice lepší než na počátku roku, počet volných míst je ale stále velmi nízký na to, aby stlačil míru nezaměstnanosti výrazně níž. „V příštím roce počítáme s relativně vysokou nezaměstnaností, okolo 9,5 procenta. Za letošní rok předpokládáme průměrnou míru nezaměstnanosti kolem devíti procent,“ předpokládá analytička.

Technické obory nejsou v módě

Jednu z nejohroženějších skupin na trhu práce stále představují čerství absolventi škol. Na celkové nezaměstnanosti se podílejí 5,7 procenta. Ne že by firmy neměly o mladé lidi zájem. Jen se zatím stále nepotkává zaměření studovaných oborů s poptávkou zaměstnavatelů. Například energetický podnik ČEZ chce do roku 2020 přijmout až 12 tisíc absolventů škol. „Mnoho lidí, kteří pro nás pracují, bude odcházet do důchodu a my je postupně budeme muset nahradit,“ vysvětluje ředitelka divize personalistiky společnosti Hana Krbcová. Problémem je však podle ní malý zájem žáků a studentů o technické obory. „Studovat tyto obory chce pouze 15 procent z nich. Přitom jenom v oblasti energetiky odejde do roku 2020 zhruba 22 tisíc pracovníků,“ říká Krbcová.

Místa po propuštěných

Pesimistickým vyhlídkám odpovídá i nálada na tuzemském trhu. Více než polovina Čechů se v současné době bojí, že přijde o práci. Ukázal to aktuální průzkum pracovního portálu OnlinePráce. Celkem 51 procent dotázaných uvedlo, že práci dnes nemá jistou prakticky nikdo. Dalších devět procent lidí se o svoji práci bojí, protože jejich zaměstnavatel v poslední době propouštěl nebo se k takovému kroku chystá. „Vysoké procento lidí majících strach ze ztráty zaměstnání ukazuje, že dopady ekonomické krize na pracovní trh stále přetrvávají,“ konstatuje manažerka zákaznického servisu portálu Lea Kozáková. Podle ní řada firem stále pracuje na optimalizaci nákladů včetně mzdových a snižuje také počty zaměstnanců. Nová místa sice vznikají, stále ale poměrně omezeně. „Pokud firmy hledají nové zaměstnance, jedná se většinou o pozice, které opustili stávající zaměstnanci,“ míní Kozáková.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít