Český venkov zavalí hromady hnijících odpadů. Kvůli nové dotaci

15. prosince 2011, 09:43 - Dalibor Dostál
15. prosince 2011, 09:43

Máte oblíbené místo v české krajině, kam chodíte na procházky nebo vyjížďky na kole? Pak byste si ho měli co nejvíce užít, dokud to jde. Nová dotace na podporu biometanu, kterou před časem schválili poslanci, totiž tuzemský venkov promění k nepoznání. Malebnou českou krajinu pokryjí tuny hnijících odpadů.

 

Foto: Profimedia.cz

Takové důsledky by dotace měla podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové. Na rozdíl od bioplynových stanic, které jsou přínosné pro tuzemské zemědělce, je výroba biometanu v centru zájmu velkých developerů. „Technologie pro výrobu biometanu jsou tak finančně náročné, že jsou rentabilní jen při velkém objemu produkce,“ vysvětluje Alena Vitásková.

Podpora biometanu, kterou poslanci schválili, tak podle ní povede k mohutnému dovozu hnijícího odpadu ze zahraničí do Česka. Kromě toho, že kamiony zahltí malé silnice na venkově, vzniknou po celém Česku obří skládky hnijícího odpadu. To bude mít podle Vitáskové velmi závažné důsledky. „Hnilobný zápach vznikající při skladování surovin i výrobě biometanu tu budeme dýchat každý den 365 dní v roce,“ říká předsedkyně ERÚ.

Varuje také před možnými zdravotními riziky. „Je to především vznik bakterií a hrozba neznámých epidemií,“ říká Vitásková. Podpora biometanu tak podle ní povede k celkovém zhoršení životního prostředí v České republice. Již nyní jsou přitom některé regiony hodnoceny jako nejhorší v celé Evropské unii.

Štědré dotace ve výši až čtyři tisíce korun za MegaWatt hodinu navíc v době krize vytáhnou další miliardy z veřejných rozpočtů. Zemní plyn, který se těží v náročných podmínkách Sibiře nebo Severního moře, je přitom i přes astronomické náklady na dobývání až čtyřikrát levnější než biometan.

Dotace na biometan by měly podle odborníků pro Česko mnohem horší důsledky než někdejší podpora fotovoltaiky. Zákon mohou odmítnout senátoři. ERÚ je proto požádal, aby vyřadili biometan ze seznamu podporovaných zdrojů energie.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít