Český venkov zavalí hromady hnijících odpadů. Kvůli nové dotaci

15. prosince 2011, 09:43 - Dalibor Dostál
15. prosince 2011, 09:43

Máte oblíbené místo v české krajině, kam chodíte na procházky nebo vyjížďky na kole? Pak byste si ho měli co nejvíce užít, dokud to jde. Nová dotace na podporu biometanu, kterou před časem schválili poslanci, totiž tuzemský venkov promění k nepoznání. Malebnou českou krajinu pokryjí tuny hnijících odpadů.

 

Foto: Profimedia.cz

Takové důsledky by dotace měla podle předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové. Na rozdíl od bioplynových stanic, které jsou přínosné pro tuzemské zemědělce, je výroba biometanu v centru zájmu velkých developerů. „Technologie pro výrobu biometanu jsou tak finančně náročné, že jsou rentabilní jen při velkém objemu produkce,“ vysvětluje Alena Vitásková.

Podpora biometanu, kterou poslanci schválili, tak podle ní povede k mohutnému dovozu hnijícího odpadu ze zahraničí do Česka. Kromě toho, že kamiony zahltí malé silnice na venkově, vzniknou po celém Česku obří skládky hnijícího odpadu. To bude mít podle Vitáskové velmi závažné důsledky. „Hnilobný zápach vznikající při skladování surovin i výrobě biometanu tu budeme dýchat každý den 365 dní v roce,“ říká předsedkyně ERÚ.

Varuje také před možnými zdravotními riziky. „Je to především vznik bakterií a hrozba neznámých epidemií,“ říká Vitásková. Podpora biometanu tak podle ní povede k celkovém zhoršení životního prostředí v České republice. Již nyní jsou přitom některé regiony hodnoceny jako nejhorší v celé Evropské unii.

Štědré dotace ve výši až čtyři tisíce korun za MegaWatt hodinu navíc v době krize vytáhnou další miliardy z veřejných rozpočtů. Zemní plyn, který se těží v náročných podmínkách Sibiře nebo Severního moře, je přitom i přes astronomické náklady na dobývání až čtyřikrát levnější než biometan.

Dotace na biometan by měly podle odborníků pro Česko mnohem horší důsledky než někdejší podpora fotovoltaiky. Zákon mohou odmítnout senátoři. ERÚ je proto požádal, aby vyřadili biometan ze seznamu podporovaných zdrojů energie.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít