Article, show

Český vědec umí oživit mrtvá zvířata

25. ledna 2012, 06:01 - Dalibor Dostál
25. ledna 2012, 06:01

Nenápadná lednička v kanceláři v pražské Uhříněvsi rozhodně nevypadá na to, že by mohla ukrývat jeden z největších světových objevů v oblasti genetiky. Přitom změnila dějiny klonování.

 

Foto: Profimedia

Český vědec Josef Fulka mladší ve spolupráci s italskými kolegy dokázal jako první na světě naklonovat mrtvé zvíře. Zatímco počáteční vydařené pokusy provedl na zvířatech, která byla uhynulá jen krátkou chvíli, nyní dokáže oživit zvíře v podstatě z obyčejného kusu masa, které bylo bez větších úprav zmrazeno na minus 70 stupňů Celsia.

A při dodržení speciálního postupu dokonce vytvoří embrya i z tkáně uchované v mrazáku obyčejné lednice nebo z vysušeného materiálu položeného někde na polici. Obě metody se již používají pro uchování genů vzácných chovných kusů skotu a dalších hospodářských zvířat. Mohou také zachránit pro budoucnost mizející místní plemena domácích zvířat. „Pracujeme na vytvoření genové banky, aby tato hospodářská zvířata nevymizela,“ říká Josef Fulka z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky.

Objev, o kterém se psalo po celém světě, si přitom nedal patentovat. „Není to náš styl. Dáváme přednost publikaci výsledků našich výzkumů v nějakém prestižním vědeckém časopise,“ vysvětluje Fulka. Jeho metoda zvýšila naději, že se v budoucnu podaří díky klonování oživit i některé druhy zvířat vyhubené člověkem. Stačí mít pouze dobře zachovalou zmrzlou tkáň, což například u mamutů na Sibiři není velký problém. Japonci tak loni ohlásili, že se do pěti let pokusí vyhynulého srstnatého velikána oživit.

V přelomových objevech v oblasti genetiky pokračuje i dcera Josefa Fulky – Helena Fulková. Loni zveřejnila výsledky výzkumu zaměřeného na alternativní způsoby získávání kmenových buněk. Materiálu, s nímž jsou spojovány naděje na překonání řady neléčitelných nemocí. Její metoda nevyžaduje pro získání kmenových buněk lidské embryo, jehož používání je pro společnost z etických důvodů nepřijatelné. „Jako zdroj může sloužit materiál, který se na klinikách nevyužije při vytváření ,dětí ze zkumavky‘. Takže se nedostáváme do žádných etických problémů,“ upozorňuje Helena Fulková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít