Český vědec umí oživit mrtvá zvířata

25. ledna 2012, 06:01 - Dalibor Dostál
25. ledna 2012, 06:01

Nenápadná lednička v kanceláři v pražské Uhříněvsi rozhodně nevypadá na to, že by mohla ukrývat jeden z největších světových objevů v oblasti genetiky. Přitom změnila dějiny klonování.

 

Foto: Profimedia

Český vědec Josef Fulka mladší ve spolupráci s italskými kolegy dokázal jako první na světě naklonovat mrtvé zvíře. Zatímco počáteční vydařené pokusy provedl na zvířatech, která byla uhynulá jen krátkou chvíli, nyní dokáže oživit zvíře v podstatě z obyčejného kusu masa, které bylo bez větších úprav zmrazeno na minus 70 stupňů Celsia.

A při dodržení speciálního postupu dokonce vytvoří embrya i z tkáně uchované v mrazáku obyčejné lednice nebo z vysušeného materiálu položeného někde na polici. Obě metody se již používají pro uchování genů vzácných chovných kusů skotu a dalších hospodářských zvířat. Mohou také zachránit pro budoucnost mizející místní plemena domácích zvířat. „Pracujeme na vytvoření genové banky, aby tato hospodářská zvířata nevymizela,“ říká Josef Fulka z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky.

Objev, o kterém se psalo po celém světě, si přitom nedal patentovat. „Není to náš styl. Dáváme přednost publikaci výsledků našich výzkumů v nějakém prestižním vědeckém časopise,“ vysvětluje Fulka. Jeho metoda zvýšila naději, že se v budoucnu podaří díky klonování oživit i některé druhy zvířat vyhubené člověkem. Stačí mít pouze dobře zachovalou zmrzlou tkáň, což například u mamutů na Sibiři není velký problém. Japonci tak loni ohlásili, že se do pěti let pokusí vyhynulého srstnatého velikána oživit.

V přelomových objevech v oblasti genetiky pokračuje i dcera Josefa Fulky – Helena Fulková. Loni zveřejnila výsledky výzkumu zaměřeného na alternativní způsoby získávání kmenových buněk. Materiálu, s nímž jsou spojovány naděje na překonání řady neléčitelných nemocí. Její metoda nevyžaduje pro získání kmenových buněk lidské embryo, jehož používání je pro společnost z etických důvodů nepřijatelné. „Jako zdroj může sloužit materiál, který se na klinikách nevyužije při vytváření ,dětí ze zkumavky‘. Takže se nedostáváme do žádných etických problémů,“ upozorňuje Helena Fulková.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít