Český vědec umí oživit mrtvá zvířata

25. ledna 2012, 06:01 - Dalibor Dostál
25. ledna 2012, 06:01

Nenápadná lednička v kanceláři v pražské Uhříněvsi rozhodně nevypadá na to, že by mohla ukrývat jeden z největších světových objevů v oblasti genetiky. Přitom změnila dějiny klonování.

 

Foto: Profimedia

Český vědec Josef Fulka mladší ve spolupráci s italskými kolegy dokázal jako první na světě naklonovat mrtvé zvíře. Zatímco počáteční vydařené pokusy provedl na zvířatech, která byla uhynulá jen krátkou chvíli, nyní dokáže oživit zvíře v podstatě z obyčejného kusu masa, které bylo bez větších úprav zmrazeno na minus 70 stupňů Celsia.

A při dodržení speciálního postupu dokonce vytvoří embrya i z tkáně uchované v mrazáku obyčejné lednice nebo z vysušeného materiálu položeného někde na polici. Obě metody se již používají pro uchování genů vzácných chovných kusů skotu a dalších hospodářských zvířat. Mohou také zachránit pro budoucnost mizející místní plemena domácích zvířat. „Pracujeme na vytvoření genové banky, aby tato hospodářská zvířata nevymizela,“ říká Josef Fulka z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky.

Objev, o kterém se psalo po celém světě, si přitom nedal patentovat. „Není to náš styl. Dáváme přednost publikaci výsledků našich výzkumů v nějakém prestižním vědeckém časopise,“ vysvětluje Fulka. Jeho metoda zvýšila naději, že se v budoucnu podaří díky klonování oživit i některé druhy zvířat vyhubené člověkem. Stačí mít pouze dobře zachovalou zmrzlou tkáň, což například u mamutů na Sibiři není velký problém. Japonci tak loni ohlásili, že se do pěti let pokusí vyhynulého srstnatého velikána oživit.

V přelomových objevech v oblasti genetiky pokračuje i dcera Josefa Fulky – Helena Fulková. Loni zveřejnila výsledky výzkumu zaměřeného na alternativní způsoby získávání kmenových buněk. Materiálu, s nímž jsou spojovány naděje na překonání řady neléčitelných nemocí. Její metoda nevyžaduje pro získání kmenových buněk lidské embryo, jehož používání je pro společnost z etických důvodů nepřijatelné. „Jako zdroj může sloužit materiál, který se na klinikách nevyužije při vytváření ,dětí ze zkumavky‘. Takže se nedostáváme do žádných etických problémů,“ upozorňuje Helena Fulková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít