Český patron na Dunaji

24. května 2012, 13:36 - Pavel Hanslíček
24. května 2012, 13:36

Rakouské společnosti investují do vzácných kulturních památek spojených s Českem. Důkazem byla i výstava věnovaná svatému Václavovi.

Jednou z nejvýznamnějších loňských událostí českého kulturního života byla unikátní výstava Kníže Václav – světec a panovník. Expozici, která soustředila umělecké a historické skvosty z několika zdrojů, uspořádalo Národní muzeum ve spolupráci s Rakouskou národní knihovnou za finanční podpory pojišťovacího koncernu UNIQA Group. Historickou výstavu bylo možné zhlédnout jak v Praze, tak i ve Vídni. Hlavní město ČR tak poprvé hostilo například rukopisy vypůjčené z Rakouské národní knihovny. Její sbírky ukrývají řadu cenných knih, pocházejících z českých zemí.

Poprvé v Praze

„Výstava nebyla velká rozsahem, ale unikátní obsahem. Tolik vzácných rukopisů na jedné výstavě představovalo mimořádnou příležitost k prohlídce nejcennějších skvostů se svatováclavskou tematikou, která se jen tak nebude opakovat,“ řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš. „Pojistná hodnota exponátů zapůjčených z Rakouské národní knihovny a instalovaných v nasvícených bezpečnostních vitrínách činila několik desítek milionů korun,“ doplnil Martin Žáček, generální ředitel české pobočky pojišťovny UNIQA, která výstavu finančně podpořila. Nejcennějším vystaveným exponátem byl iluminovaný kodex Vita Venceslai – Život a utrpení sv. Václava z roku 1585. Jedná se o jeden z nejkrásněji iluminovaných svatováclavských rukopisů, který byl s největší pravděpodobností určen císaři Rudolfu II. „V Národním muzeu byl tento rukopis představen české veřejnosti vůbec poprvé,“ upozornil Lukeš. Rukopis byl dlouhá léta považován za nenávratně ztracený, teprve v roce 2004 se objevil na dražbě v Hamburku, kde jej zakoupila UNIQA.

Mimořádný zájem

Kromě kodexu Vita Venceslai byla na výstavě k vidění řada dalších unikátních předmětů. Jednalo se například o skvostně iluminovaný Házmburský rukopis, který pořídil šlechtic Jan z Házmburka pro českého krále Ferdinanda I. Iluminace tohoto díla zachycují fresky s portréty českých panovníků, které zničil v roce 1541 požár Pražského hradu. Dalším zajímavým exponátem byl relikviář v podobě busty svatého Václava z pozlaceného stříbra, který svatovítské katedrále na přelomu 15. a 16. století věnoval král Vladislav Jagellonský. Unikátnímu charakteru vystavených předmětů odpovídal i zájem veřejnosti – v Praze výstavu za šest týdnů zhlédlo asi 120 tisíc lidí a ve Vídni počet návštěvníků přesáhl 40 tisíc. Význam výstavy dokazují i osobnosti, které se zahájení zúčastnily – v Praze výstavu zahájil prezident Václav Klaus, ve Vídni zase rakouský prezident Heinz Fischer a českých ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Za moře a zpět

Údaje o tom, kdy rukopis Vita Venceslai opustil české země, neexistují. První ověřené zprávy o kodexu, jenž obsahuje 23 miniatur pojednávajících o životě sv. Václava, pochází z období po 1. světové válce, kdy se dílo objevilo ve Spojených státech. V kronice ovšem chyběly některé části. Dlouhá léta rukopis vlastnil americký bankéř a filantrop Robert Lehman (1891–1969). Po jeho smrti se kodex stal majetkem Metropolitního muzea v New Yorku. V roce 2004 byl spolu se sbírkou miniatur a písemností nabídnut k prodeji v Hamburku a následně jej zakoupil rakouský pojišťovací koncern UNIQA. „Vedení koncernu si uvědomovalo, jakou mimořádnou historickou a kulturní hodnotu pro český národ tato památka má. Koupí rukopisu se tak UNIQA jednoznačně přihlásila k odpovědnosti, kterou neseme nejen v přímém ekonomickém slova smyslu, nýbrž i ve smyslu ochrany nenahraditelných památek a upevňování kulturní společnosti, jež si váží odkazu svých předků,“ vysvětlil generální ředitel české pobočky UNIQA pojišťovny Martin Žáček.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít