Český patron na Dunaji

24. května 2012, 13:36 - Pavel Hanslíček
24. května 2012, 13:36

Rakouské společnosti investují do vzácných kulturních památek spojených s Českem. Důkazem byla i výstava věnovaná svatému Václavovi.

Jednou z nejvýznamnějších loňských událostí českého kulturního života byla unikátní výstava Kníže Václav – světec a panovník. Expozici, která soustředila umělecké a historické skvosty z několika zdrojů, uspořádalo Národní muzeum ve spolupráci s Rakouskou národní knihovnou za finanční podpory pojišťovacího koncernu UNIQA Group. Historickou výstavu bylo možné zhlédnout jak v Praze, tak i ve Vídni. Hlavní město ČR tak poprvé hostilo například rukopisy vypůjčené z Rakouské národní knihovny. Její sbírky ukrývají řadu cenných knih, pocházejících z českých zemí.

Poprvé v Praze

„Výstava nebyla velká rozsahem, ale unikátní obsahem. Tolik vzácných rukopisů na jedné výstavě představovalo mimořádnou příležitost k prohlídce nejcennějších skvostů se svatováclavskou tematikou, která se jen tak nebude opakovat,“ řekl novinářům ředitel Národního muzea Michal Lukeš. „Pojistná hodnota exponátů zapůjčených z Rakouské národní knihovny a instalovaných v nasvícených bezpečnostních vitrínách činila několik desítek milionů korun,“ doplnil Martin Žáček, generální ředitel české pobočky pojišťovny UNIQA, která výstavu finančně podpořila. Nejcennějším vystaveným exponátem byl iluminovaný kodex Vita Venceslai – Život a utrpení sv. Václava z roku 1585. Jedná se o jeden z nejkrásněji iluminovaných svatováclavských rukopisů, který byl s největší pravděpodobností určen císaři Rudolfu II. „V Národním muzeu byl tento rukopis představen české veřejnosti vůbec poprvé,“ upozornil Lukeš. Rukopis byl dlouhá léta považován za nenávratně ztracený, teprve v roce 2004 se objevil na dražbě v Hamburku, kde jej zakoupila UNIQA.

Mimořádný zájem

Kromě kodexu Vita Venceslai byla na výstavě k vidění řada dalších unikátních předmětů. Jednalo se například o skvostně iluminovaný Házmburský rukopis, který pořídil šlechtic Jan z Házmburka pro českého krále Ferdinanda I. Iluminace tohoto díla zachycují fresky s portréty českých panovníků, které zničil v roce 1541 požár Pražského hradu. Dalším zajímavým exponátem byl relikviář v podobě busty svatého Václava z pozlaceného stříbra, který svatovítské katedrále na přelomu 15. a 16. století věnoval král Vladislav Jagellonský. Unikátnímu charakteru vystavených předmětů odpovídal i zájem veřejnosti – v Praze výstavu za šest týdnů zhlédlo asi 120 tisíc lidí a ve Vídni počet návštěvníků přesáhl 40 tisíc. Význam výstavy dokazují i osobnosti, které se zahájení zúčastnily – v Praze výstavu zahájil prezident Václav Klaus, ve Vídni zase rakouský prezident Heinz Fischer a českých ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Za moře a zpět

Údaje o tom, kdy rukopis Vita Venceslai opustil české země, neexistují. První ověřené zprávy o kodexu, jenž obsahuje 23 miniatur pojednávajících o životě sv. Václava, pochází z období po 1. světové válce, kdy se dílo objevilo ve Spojených státech. V kronice ovšem chyběly některé části. Dlouhá léta rukopis vlastnil americký bankéř a filantrop Robert Lehman (1891–1969). Po jeho smrti se kodex stal majetkem Metropolitního muzea v New Yorku. V roce 2004 byl spolu se sbírkou miniatur a písemností nabídnut k prodeji v Hamburku a následně jej zakoupil rakouský pojišťovací koncern UNIQA. „Vedení koncernu si uvědomovalo, jakou mimořádnou historickou a kulturní hodnotu pro český národ tato památka má. Koupí rukopisu se tak UNIQA jednoznačně přihlásila k odpovědnosti, kterou neseme nejen v přímém ekonomickém slova smyslu, nýbrž i ve smyslu ochrany nenahraditelných památek a upevňování kulturní společnosti, jež si váží odkazu svých předků,“ vysvětlil generální ředitel české pobočky UNIQA pojišťovny Martin Žáček.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít