Český lev získává fazónu

10. března 2011, 14:25 - Alena Prokopová
10. března 2011, 14:25

Akademie se přesto ještě nevymanila z oceňování za zásluhy

O držitelích domácích filmových cen je rozhodnuto. Po lednových Cenách české filmové kritiky, jež se letos udělovaly poprvé, se první březnovou sobotu rozdávala nejznámější tuzemská ocenění – Čeští lvi.
Podle očekávání si nejvíce lvů odneslo psychologické drama z éry normalizace Pouta. Ze třinácti nominací proměnilo pět: za nejlepší film, režii (Radim Špaček), scénář (Ondřej Štindl), kameru (Jaromír Kačer) a mužský herecký výkon v hlavní roli (Ondřej Malý). Překvapením bylo naopak selhání původně favorizovaného, ale příliš líbivého Občanského průkazu režiséra Ondřeje Trojana. S počtem jedenácti nominací vyšel naprázdno a v dosavadní, osmnáctileté historii Českých lvů vytvořil nezáviděníhodný rekord. Neúspěch, byť relativní, zaznamenalo loutkové dobrodružství Jana Svěráka Kuky se vrací, které sice sedm nominací zúročilo třikrát, ale jen ve „vedlejších“ kategoriích (zvuk, střih a hudba). Svěrákova rodina se proto ve lvím klání udržela ve světlech reflektorů hlavně díky režisérovu otci Zdeňkovi, který získal Cenu za mimořádný přínos české kinematografii. Nedílnou součástí Českých lvů je v očích veřejnosti podoba slavnostního ceremoniálu pojatého jako zábavní show, kterou vysílá živě Česká televize. Hodnotu dvojité podívané (nominační a hlavní večer) ovšem v posledních letech snižovala úporná záliba jejího pořadatele Petra Vachlera v pokleslé estrádě a ujetém humoru. Udílení cen české filmové a televizní akademie totiž měnila – na úkor oceňovaných tvůrců a filmů – v samoúčelnou exhibici moderátorů a účelová defilé sponzorů, a dokonce politiků. Po loňské kritice se letošní osmnáctý ročník Českých lvů odehrál ve snaze najít ztracenou důstojnost. Lví show získala pevnější koncepci a jistil ji sebejistý moderátor Jan Budař. Ke změnám došlo i ve struktuře cen, i když ne vždy k lepšímu. Přínosem je nová Cena Magnesia za nejlepší studentský film, nepovedlo se však obnovit ocenění pro nejlepší nerealizovaný scénář.
Největší pochybnosti nadále provázejí Vachlerovu „kritickou cenu“ udílenou v rámci nominačního večera. Právě pochyby o hodnocení Českého lva totiž vyprovokovaly vznik Cen české filmové kritiky, který iniciovala Česká filmová komora.
K této nezávislé ceně zpod tlap Českého lva přešla většina renomovaných publicistů. Společnost VAC musela narychlo navýšit počet hlasujících oslovenými filmovými teoretiky. Nakonec pro obě ceny hlasoval obdobný počet odborníků (přibližně padesát), jen zhruba pětina jmen hlasujících však byla shodná.
Protože vachlerovští kritici a teoretici hlasují jen o nejlepší film, je nová kritická cena udělovaná v jedenácti kategoriích srovnatelná spíše s hlavním hlasováním Českého lva (které má o dvě kategorie víc). Souboj kritici versus filmoví profesionálové (tvořící většinu Vachlerovy akademické obce) nabízí zajímavé srovnání, třebaže i kritici ocenili pětkrát Pouta (nejlepší film, režie, scénář, mužský herecký výkon a herecký objev roku – Ondřej Malý) a s akademiky se shodli také v názoru na nejlepší dokument (Katka Heleny Třeštíkové),
jinde však porotci Cen české filmové kritiky projevili větší přísnost. Rozporuplnému Kukymu přiřkli jen cenu za kameru a v hereckých kategoriích preferovali rozum před setrvačností a sentimentem. Kde akademici ocenili zemřelého Vladimíra Dlouhého za mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Kajínek), tam se kritici sjednotili na Karlu Rodenovi (Habermannův mlýn). A zatímco akademie nadělila lvy Zuzaně Bydžovské (k padesátinám) a Elišce Balzerové (za zásluhy), kritická obec sáhla po zajímavější dvojici Simona Babčáková (Mamas & Papas) a Kristýna Liška Boková (Občanský průkaz).
Jak členové České filmové a televizní akademie, tak filmoví psavci se ovšem zachovali konzervativně ve vztahu k filmům, které ze zavedených škatulek vybočovaly až příliš. Příkladem může být surrealistické podobenství Davida Jařaba Hlava-ruce-srdce. Nejoriginálnější film loňského roku jako by z hlediska udílečů cen vůbec neexistoval.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít