Český kůň je opět na olympiádě

23. srpna 2004, 00:00 - PAVEL ŠNAJDR
23. srpna 2004, 00:00

Kůň, který reprezentuje Českou republiku na nejnáročnější jezdecké disciplíně, se aténské olympiády účastní především díky soukromé IT firmě LogicaCMG.

Hnědák Kyrenejannalla´s Boy, který se narodil v Irsku, nyní reprezentuje Českou republiku na olympijských hrách. V Aténách tak máme zástupce v nejnáročnější jezdecké disciplíně všestranná způsobilost-Eventing, neboli Military. Již to je ohromný úspěch, jelikož podobná věc se stala naposledy před 44 lety. Tohoto úspěchu dosáhl LogicaCMG Dream Team s jezdcem Jaroslavem Hatlou. On sám koni říká Berry, protože „jeho původní jméno je strašně komplikované a nejde ani pořádně vyslovit.“ Na novou přezdívku Berry začal údajně okamžitě slyšet.

TRÉNINK V BRITÁNII Třináctiletý Berry musí zvládnout tři disciplíny, ze kterých se Military skládá - drezúru, cross country a parkur. Podle Hatly je hnědák Berry výborný především při krossu a ve skocích. Drezúra mu příliš nejde. Kvalifikačních závodů se Jaroslav Hatla zúčastnil po celé Evropě. Trénink absolvoval převážně ve Velké Británii, kde strávil celkem sedm měsíců. Po drezúře se LogicaCMG Dream Team umístil na 38. pozici, což bylo dobré východisko k tomu, aby v dalších fázích závodu postoupil mezi alespoň dvacet nejlepších. MEZIVÁLEČNÉ ÚSPĚCHY**

Soutěž Všestrannost-Eventing neboli Military vznikla původně z potřeb testovat způsobilost koní při náročných úkolech pro armádu. Historicky zaznamenávalo Československo na olympiádách úspěchy v disciplíně Jezdectví v období před II. světovou válkou, kdy bylo armádním sportem a dostávalo se mu zasloužené podpory. Zástupce drezurního ježdění Emanuel Thiel v roce 1924 obsadil šesté místo. V roce 1930 si z Amsterdamu zlatou medaili odvezl František Ventura s koněm Elliot. Českoslovenští jezdci se zúčastnili úspěšně iv roce 1936 olympijských her v Berlíně, kde tříčlenný tým ve všestrannosti vybojoval čtvrté místo. Po druhé světové válce se Československo zúčastnilo olympiády v Římě, kde reprezentovali jezdec Šembera a Hrúzik. Naposledy v roce 1992 prošel kvalifikačním limitem až do Barcelony Jiří Pecháček v disciplíně Skoky, z důvodu nemoci koně však z bojů odstoupil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Technologie
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít