Český export úspěšně roste

08. listopadu 2004, 00:00 - admin
08. listopadu 2004, 00:00

OBCHODNÍ BILANCEPřebytek obchodní bilance ve výši 3,2 miliardy korun je nejlepším výsledkem zahraničního obchodu za 10 let. Ve vývozu roste podíl technologií. Daří se zejména exportu do EU.

**OBCHODNÍ BILANCE

Přebytek obchodní bilance ve výši 3,2 miliardy korun je nejlepším výsledkem zahraničního obchodu za 10 let. Ve vývozu roste podíl technologií. Daří se zejména exportu do EU.

Úspěšný vývoj českého exportu pokračuje. Zářijová obchodní bilance skončila přebytkem ve výši 3,2 miliardy korun, což je nejlepší výsledek za posledních 10 let. V září loňského roku dosáhl přebytek 0,5 miliardy korun. „Tento závěr je o to cennější, že se do bilance zahraničního obchodu negativně promítá růst cen ropy na světových trzích. Meziroční růst ceny dovozu ropy do ČR se přibližuje 90 procentům,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. Celková obchodní bilance, sečtená za posledních 12 měsíců, dosahuje salda 48,5 miliardy korun. To je v meziročním porovnání zlepšení o 18,1 miliardy korun, tedy o více než čtvrtinu. „Celkový schodek od počátku roku činí pouhých 14,8 miliardy korun, nejméně od roku 1993,“ dodává generální ředitelka agentury CzechTrade Jitka Hanzlíčková.

Roste zejména vývoz do Evropské unie. „Přebytek se členskými zeměmi EU dosáhl od počátku roku do konce září 20,7 miliardy korun a kontrastuje s deficitem vůči třetím zemím ve výši 17,5 miliardy korun,“ uvádí Hanzlíčková. Vysoké tempo vývozu do EU je výsledkem odpadnutí bariér obchodu a snížených nákladů na export. „Důležité ale je, že ve vývozu pokračuje růst podílu technologií a výrobků s vysokou přidanou hodnotou, a to přesto, že růst západoevropské poptávky je jen pozvolný,“ dodává. Za zvýšením přebytku stojí především obchod se stroji a dopravními prostředky. Jejich vývoz meziročně vzrostl o 25 procent a přebytek dosáhl 15,8 miliardy korun. Silným růstem prochází český vývoz do Společenství nezávislých států, zejména Ruska. Ten při meziročním srovnání za leden až září vzrostl o 41,4 procenta, zatímco dovozy, v nichž převažují strategické suroviny, z Ruska vzrostly o 7,4 procenta. „V ýborné výsledky exportu se promítnou do tempa růstu hrubého domácího produktu. Export se tak stává silným tahounem růstu české ekonomiky,“ je přesvědčen Martin Tlapa. Stávajícímu tempu exportu pomáhají také dřívější přímé investice ze zahraničí, které přinášejí v současné době vývozní efekt. A jak se projevuje oslabování dolaru? Jistě z něj nemají radost čeští vývozci, kterým ztěžuje export do USA. Pro celkovou obchodní bilanci je však tlumícím faktorem růstu cen dovážené ropy a plynu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít