Český export úspěšně roste

08. listopadu 2004, 00:00 - admin
08. listopadu 2004, 00:00

OBCHODNÍ BILANCEPřebytek obchodní bilance ve výši 3,2 miliardy korun je nejlepším výsledkem zahraničního obchodu za 10 let. Ve vývozu roste podíl technologií. Daří se zejména exportu do EU.

**OBCHODNÍ BILANCE

Přebytek obchodní bilance ve výši 3,2 miliardy korun je nejlepším výsledkem zahraničního obchodu za 10 let. Ve vývozu roste podíl technologií. Daří se zejména exportu do EU.

Úspěšný vývoj českého exportu pokračuje. Zářijová obchodní bilance skončila přebytkem ve výši 3,2 miliardy korun, což je nejlepší výsledek za posledních 10 let. V září loňského roku dosáhl přebytek 0,5 miliardy korun. „Tento závěr je o to cennější, že se do bilance zahraničního obchodu negativně promítá růst cen ropy na světových trzích. Meziroční růst ceny dovozu ropy do ČR se přibližuje 90 procentům,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. Celková obchodní bilance, sečtená za posledních 12 měsíců, dosahuje salda 48,5 miliardy korun. To je v meziročním porovnání zlepšení o 18,1 miliardy korun, tedy o více než čtvrtinu. „Celkový schodek od počátku roku činí pouhých 14,8 miliardy korun, nejméně od roku 1993,“ dodává generální ředitelka agentury CzechTrade Jitka Hanzlíčková.

Roste zejména vývoz do Evropské unie. „Přebytek se členskými zeměmi EU dosáhl od počátku roku do konce září 20,7 miliardy korun a kontrastuje s deficitem vůči třetím zemím ve výši 17,5 miliardy korun,“ uvádí Hanzlíčková. Vysoké tempo vývozu do EU je výsledkem odpadnutí bariér obchodu a snížených nákladů na export. „Důležité ale je, že ve vývozu pokračuje růst podílu technologií a výrobků s vysokou přidanou hodnotou, a to přesto, že růst západoevropské poptávky je jen pozvolný,“ dodává. Za zvýšením přebytku stojí především obchod se stroji a dopravními prostředky. Jejich vývoz meziročně vzrostl o 25 procent a přebytek dosáhl 15,8 miliardy korun. Silným růstem prochází český vývoz do Společenství nezávislých států, zejména Ruska. Ten při meziročním srovnání za leden až září vzrostl o 41,4 procenta, zatímco dovozy, v nichž převažují strategické suroviny, z Ruska vzrostly o 7,4 procenta. „V ýborné výsledky exportu se promítnou do tempa růstu hrubého domácího produktu. Export se tak stává silným tahounem růstu české ekonomiky,“ je přesvědčen Martin Tlapa. Stávajícímu tempu exportu pomáhají také dřívější přímé investice ze zahraničí, které přinášejí v současné době vývozní efekt. A jak se projevuje oslabování dolaru? Jistě z něj nemají radost čeští vývozci, kterým ztěžuje export do USA. Pro celkovou obchodní bilanci je však tlumícím faktorem růstu cen dovážené ropy a plynu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít