Česku chybí kvalifikovaní euroúředníci. My je dodáme

06. října 2003, 00:00 - ANDREA ARNOULOVÁ
06. října 2003, 00:00

JAKO JEDINÁ V ČESKÉ REPUBLICE SE STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA PRO ADMINISTRATIVU EVROPSKÉ UNIE SPECIALIZUJE NA VÝCHOVU ÚŘEDNÍKŮ EU ČI ODBORNÉHO ZÁZEMÍ PRO DIPLOMATICKÉ SLUŽBY. ŘEDITELKOU JE BÝVALÁ POSLANKYNĚ SNĚMOVNY ZA ČSSD JANA VOLFOVÁ.

říká Jana Volfová, ředitelka školy pro administrativu EU

JAKO JEDINÁ V ČESKÉ REPUBLICE SE STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA PRO ADMINISTRATIVU EVROPSKÉ UNIE SPECIALIZUJE NA VÝCHOVU ÚŘEDNÍKŮ EU ČI ODBORNÉHO ZÁZEMÍ PRO DIPLOMATICKÉ SLUŽBY. ŘEDITELKOU JE BÝVALÁ POSLANKYNĚ SNĚMOVNY ZA ČSSD JANA VOLFOVÁ.

* Jak jste se k téhle práci dostala?

Jsem původním povoláním učitelka, na této škole, resp. její předchůdkyni, jsem učila češtinu. I v době, kdy jsem byla poslankyní. Tehdy jsem si uvědomila, že Česku bude chybět zázemí pro diplomatické služby. Přihlásila jsem se do konkurzu na ředitele a vyhrála jsem jej. Pak jsem upravila zaměření školy.

* A co se tedy u vás teď studuje?

České republice chybí lidi, kteří bravurně ovládají světové jazyky, umějí účetnictví, znají diplomatický protokol a jsou schopni kupříkladu i naservírovat oběd diplomatovi. Zkrátka takový „Ferda mravenec - práce všeho druhu“, ovšem na velmi vysoké úrovni. Asistenti manažerů velkých zahraničních firem, odborné zázemí pro vrcholný management. Náš obor, který se jmenuje Provoz diplomatických služeb, má za cíl vyplnit mezeru, která u nás zeje mezi manažerem a sekretářkou.

* To ale nestačí. Nabízíte ještě něco?

Jelikož u nás naprosto chybějí odborníci, kteří budou schopni „sáhnout si“ na strukturální fondy EU, vytvořili jsme obor Právo a administrativa Evropské unie. Celá Evropa totiž stojí na projektech a grantech, na což jsme my vůbec nebyli zvyklí. Měli jsme peníze ze státních dotací, o které jsme si požádali nebo si je nějak sehnali. Byly nám dány státním rozpočtem. Nikdy jsme však nebyli zvyklí o cokoli požádat systémem grantů - vytvořit projekt, ekonomicky ho zdůvodnit, nezapomenout na demografické návaznosti. Úředníky, kteří toto ovládají, tu zkrátka nemáme. Chybí nám odborníci, jež jsou zvyklí slaďovat české právo s právem EU nebo pracovat v cizích jazycích. Třetím stěžejním oborem je Veřejná správa. Ten je zaměřen na legislativu EU a vůbec na úředníky pro vstup do EU. Snažíme se dát studentům základ, aby byli schopni pracovat buď ve strukturách EU, nebo být žádanými úředníky v Česku, kteří budou schopni s Evropskou unií, především pak s Evropskou komisí, kvalifikovaně komunikovat. Tyto obory v současnosti studuje přibližně tři sta studentů.

* Zanedlouho opustí školu první absolventi. Pomůžete jim nějak při uplatnění v praxi?

Už naše školní praxe se snaží o to, aby si studenti nacházeli místa, aby v případě, že nepůjdou na vysokou školu, uplatnění měli. Máme dvě třídy Veřejné správy, které obsahují celkem 58 studentů, a každý z nich ve skutečné veřejné správě praxi má. Všechny se nám podařilo na čas dostat na zastupitelstva městských či místních částí, na finanční úřady, na ministerstva. Zkrátka všude tam, kde se státní správa vykonává. U Provozu diplomatických služeb zase počítáme s tím, že by studenti měli v létě na tři neděle odjet na stáže do různých zahraničních firem. V současné době probíhají jednání s některými významnými zahraničními společnostmi, které mají v České republice své pobočky. Jelikož jsme státní školou, uvítali bychom i spolupráci s ministerstvem zahraničí. Bylo by skvělé, kdyby mělo zájem poslat naše studenty na stáže na ambasády. S bývalým ministrem zahraničních věcí jsme v tomto smyslu už jednání vedli, teď je musíme obnovit i s ministrem současným.

* Jaký je zájem o studium?

Obrovský. Kupříkladu v minulém roce naše kapacity umožnily pokrýt pouhou polovinu z celkového počtu zájemců. Už teď máme avíza, že ani napříště nebudeme patřit mezi školy, které nenaberou studenty. Na Provoz diplomatických služeb jsme přijímali děti, jejichž průměr na základní škole činil maximálně 1,3. Tento obor je opravdu velmi náročný. Studovat tři světové jazyky a minimálně ze dvou složit státní závěrečnou zkoušku (a k tomu zvládnout plno dalších věcí, kupříkladu povinné taneční) vyžaduje skutečné umění studovat.

* Které jazyky vyučujete?

Studenti nastupují do tříd podle svých znalostí. Po přijímacích zkouškách si pozveme všechny přijaté a uděláme jim jazykový test. Povinná je angličtina, další dva jazyky záleží na výběru studenta. Nabízíme francouzštinu, němčinu, ruštinu a španělštinu. Ve třetím ročníku pak nepovinnou arabistiku.

* Mají o vaši školu větší zájem chlapci, nebo dívky?

Samozřejmě dívky, protože se jedná spíše o humanitní vzdělání. Studují však u nás i chlapci, čemuž jsem velmi ráda. Chlapce neupřednostňujeme, ale motivujeme. Upřednostnit je ani nemůžeme, protože všechny naše přijímací pohovory a zkoušky jsou vedeny anonymně pod čísly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít