Českou republiku zřejmě čeká další arbitráž

24. února 2011, 11:12 - Profit, TZ
24. února 2011, 11:12

Společnost WIC bude pravděpodobně po ČR vymáhat další miliardy korun. Investiční společnost The Washington Investment Company LLC v tuto chvíli vyčísluje konkrétní výši dalšího odškodného, kterého se bude domáhat po České republice v mezinárodní arbitráži za zmařené investice v ČR.

Foto: Profimedia

V pořadí již druhý arbitrážní spor mezi WIC a ČR vznikl v souvislosti s postupem Finančního úřadu pro Prahu 4, který podle WIC dlouhodobě opakovaně protiprávně zadržuje finanční prostředky firmám skupiny WIC group a její nové dceřinné skupiny Sei group. Postupuje tak v rozporu s evropským právem a ustálenou judikaturou Evropského soudního dvora. Tím podle WIC znemožňuje pokračování jejích dalších investičních projektů v České republice. Požadovaná náhrada by se mohla vyšplhat až ke dvěma miliardám korun.

Naši experti v tuto chvíli vyčíslují přesnou výši odškodného, kterého se budeme domáhat po České republice v druhé mezinárodní arbitráži. Předběžný odhad dle expertního posudku, který vypracoval nezávislý znalec ustanovený českým soudem, je téměř dvě miliardy korun,“ sdělil Miroslav Slaný, tiskový mluvčí WIC.

Notifikace o existenci sporu, která je nedílnou formální součástí procesu mezinárodní arbitráže, byla doručena Ministerstvu financí na počátku letošního roku společně s první kauzou, ve které se WIC proti českému státu již domáhá dvanácti miliard korun. K těm nyní přibudou pravděpodobně další. „Mezinárodní arbitráž je už posledním krokem, ke kterému jsme po mnoha neúspěšných pokusech o smírné řešení museli přistoupit. Investor je rozčarován. Přišel do ČR investovat a po složitém potýkání se s opakovaným protiprávním jednáním českého státu je výsledkem nejen znehodnocení jeho investic, ušlý zisk, systematické znemožňování dokončení jeho započatých investičních projektů, ale navíc ještě poškozování jeho dobrého jména. Za to všechno nyní požaduje náhradu z titulu odpovědnosti za škodu způsobenou protiprávním jednáním státu,“ komentoval Jan Dvořáček, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti Sei group a.s.

WIC je americká mezinárodní investiční společnost, která spravuje švýcarský privátní kapitál. Působí v USA, ve střední a východní Evropě a na Dálném východě. V ČR připravovala například projekt průmyslové a logistické zóny u Kolína nebo rozsáhlý investiční portál, který má za cíl přivádět investory z USA a Číny do ČR a EU a následně jim poskytovat komplexní servis spojený s jejich působením na českém a evropském trhu. Dalším projektem WIC v ČR je vývoj unikátní suché technologie výstavby rodinných domků v extrémních podmínkách. V ČR již stojí několik testovacích staveb. Stavět by se měly i v Rusku, Mongolsku nebo Číně, ale také v zemích EU.

V tuto chvíli vede WIC s ČR dva rozdílné na sobě nezávislé spory o ochranu svých investic na území České republiky. První spor vznikl již v roce 2007 v souvislosti s protiprávním postupem státního podniku Lesy ČR, který po změně svého vedení nestandardně a protiprávním způsobem ukončil nasmlouvané zakázky na dodávky informačních technologií a služeb s firmami Aventic International a.s. a A-Services&Networks, s.r.o., patřících v té době WIC, aniž by řádně vypověděl platné smlouvy a neuhradil smluvně zakotvené, objednané, řádně odvedené a doložené práce. Obě firmy jsou nyní v nucené likvidaci. WIC si v této kauze nárokuje až 12 miliard korun jako odškodné za zmařené investice, ušlý zisk a prokazatelné poškození dobrého jména jak bývalé skupiny A-Group, tak samotného investora.

Druhý spor vede WIC s ČR v souvislosti s dlouhodobým a opakovaným protiprávním zadržováním finančních prostředků několika firmám skupiny WIC group a Sei group (dceřinná skupina WIC) státními orgány na úseku daňové správy a opakovaným šikanózním postupem Finančního úřadu pro Prahu 4, který pravidelně otevíral každý měsíc kolem deseti nových kontrol a vytýkacích daňových řízení vůči dceřinným firmám WIC.

Česká republika je v mezinárodních arbitrážích v pořadí třetím nejčastěji žalovaným státem na světě a ke dnešnímu dni český stát prohrál v mezinárodních arbitrážích více než dvacet miliard korun. Další dvě miliardy ke dnešnímu dni už český stát zaplatil za služby právníkům v mezinárodních arbitrážích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat…
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Nové BMW M5 s pohonem xDrive prozrazeno. Oficiálně se představí brzy
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5 vyladěná na 425 koní a 550 Nm
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Technologie
Google dnes představí Android O. Stylově na zatmění Slunce v USA
Intel vydává nové Atomy pro servery. 16 jader, spotřeba do 30 W a 10 Gb/s síťovky k tomu
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít