Českou armádu čekají horší časy

22. dubna 2011, 10:58 - Adéla Cicvárková
22. dubna 2011, 10:58

Kvůli rozpočtovým škrtům a nesystémovým investicím vnitřní dluh české armády dosahuje až na 90 miliard korun. Kromě toho armáda stárne. Ministr obrany Alexandr Vondra už vládě představil Bílou knihu o obraně, kde je nastíněno řešení nejen těchto problémů.

Foto: Profimedia.cz

Stínový ministr obrany Petr Hulínský upozornil na to, že Sociální demokracie na krizový vývoj v armádě dlouhodobě upozorňovala a již před loňskými volbami měla vypracovánu Oranžovou knihu o obranné politice, která analyzovala příčiny krizového stavu armády a stanovovala konkrétní kroky a postupy, jak tuto krizi překonat.

V Oranžové knize jsme například upozorňovali na to, že resortu schází promyšlená finanční strategie a že jsou zde stále přítomny systémové předpoklady pro vysokou míru korupce a s tím spojeného klientelismu. Bílá kniha ministra Vondry řeší tyto problémy teprve nyní,“ uvedl Petr Hulínský.

Ministerstvo nyní operuje se třemi variantami vývoje rozpočtu. Pokud by byl dále krácen, zbude z armády jen torzo. „Budeme moci maximálně udržet současný stav schopností, dosažení plných operačních schopností by se však odložilo na neurčito.“ S růstovým scénářem, který by si vyžádal radikální zvýšení rozpočtu, Vondra nepočítá. „Bylo by to hezké, ale nerealistické,“ míní ministr Vondra.

Dalším problémem je stárnutí sboru. Plánovaný stav 26 200 vojáků tak nebude dosažen, protože je málo rekrutů. Navíc se dá očekávat odchod vojáků, kteří už mají odslouženo. Jsou tu ale i další potíže. Bílá kniha neřeší vážný problém takzvané hodnostní pyramidy v AČR, tedy výrazný nepoměr počtu generálů a vysokých důstojníků k řadovým vojákům.

V současné době je tabulkový stav 1 generál na 591 vojáků, 1 plukovník na 87 vojáků, 1 podplukovník na 29 vojáků,“ upřesnil Hulínský.

Podle Hulínského Bílá kniha obsahuje další zarážející věci, a to například mapu s prostorovým vymezením možného operačního nasazení našich ozbrojených sil. „Sice se vymezujeme vůči Arktidě a Antarktidě, ale připouštíme nasazení třeba v tropech – to však naše armáda neumí a ani nikdy umět nebude. Vymezit se Bílá kniha měla i vůči námořním a námořním výsadkovým operacím, pro které české ozbrojené síly také použity být nemohou,“ říká stínový ministr.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít