Česko už ochraňuje duševní vlastnictví

10. června 2010, 02:00 - Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR
10. června 2010, 02:00

Česká republika již nefiguruje v letošní zprávě Úřadu nejvyššího obchodního zmocněnce USA (USTR) o ochraně a vymáhání práv k duševnímu vlastnictví ve světě. Tato zpráva je jednoznačně nová a pozitivní pro investory, kteří zvažují vstup do české ekonomiky.

Americké úřady každoročně hodnotí na základě podnětů od podnikatelů, neziskových organizací i veřejné sféry situaci v jednotlivých zemích a označují země s nedostatečnou ochranou práv k duševnímu vlastnictví na tzv. „Watch List“ či ve výjimečných případech tzv. „Priority Watch List“.

Česká republika byla v roce 2008 zařazena právě na seznam „Watch List“. Americké úřady reagovaly především na opakované stížnosti zástupců hudebního a filmového průmyslu na masivní prodej nelegálních hudebních a filmových nosičů na českých tržištích na hranicích s Německem a Rakouskem.

V několika posledních letech však Česká republika vykonala mnoho úspěšných kroků ke zlepšení situace a právě vyjmutí ze seznamu „Watch List“ je toho důkazem. Svědčí o tom jak změny v legislativě, osvětová činnost, tak především skutečnost, že díky pokračující intenzivní kontrolní činnosti na tržnicích a tržištích v problematických regionech včetně trvalého monitoringu některých tržnic kleslo významným způsobem množství nabízeného zboží porušující práva k duševnímu vlastnictví. Je tedy možné říci, že Česká republika již není vnímána americkými úřady jako země, která připouští porušování práv k duševnímu vlastnictví, nezaručuje jejich adekvátní ochranu a nedosahuje v této oblasti žádného pokroku, což je jistě dobré vodítko pro zahraniční investory a vylepšuje to image naší země.

Základním stavebním kamenem v boji proti porušování práv k duševnímu vlastnictví se stal v roce 2007 Akční plán vlády. Nejen na základě tohoto Akčního plánu následovala řada aktivit jednotlivých resortů i aktivit vycházejících ze spolupráce resortů mezi sebou i s podnikatelskou a neziskovou sférou. Ministerstvo průmyslu a obchodu hraje v tomto procesu velmi důležitou roli jak odbornou, tak koordinační. Letos ve spolupráci s dalšími dokázalo americkým úřadům, že došlo k výraznému zlepšení v oblasti boje proti porušování práv duševního vlastnictví.

Samotný akt odstranění České republiky ze seznamu „Watch List“ je nejen záležitostí image, ale může pomoci i české ekonomice. Odstranění naší země z tzv. Watch Listu představuje především pozitivní signál pro potenciální investory. Jedná se především o firmy s vysokým výzkumným a inovačním potenciálem. Situace v oblasti ochrany práv k duševnímu vlastnictví se však neustále mění a je nutné na nové skutečnosti reagovat a udržovat vysoký standard ochrany a vymáhání práv.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít