Article, show

Česko přilákalo rekordní investice

29. září 2003, 00:00 - Dvoustranu připravila DANA RYBÁKOVÁ
29. září 2003, 00:00

TUZEMSKÉ HOSPODÁŘSTVÍ JE STÁLE VÍCE ZÁVISLÉ NA FIRMÁCH SE ZAHRANIČNÍ MAJETKOVOU ÚČASTÍ. CIZÍ INVESTOŘI STEJNĚ JAKO ČESKÉ FIRMY SICE VYJADŘUJÍ NESPOKOJENOST S NĚKTERÝMI NEGATIVNÍMI JEVY V NAŠEM PODNIKA TELSKÉM PROSTŘEDÍ, ALE OCEŇUJÍ KVALIFIKOVANOU A ZATÍM JEŠTĚ RELATIVNĚ LACINOU PRACOVNÍ SÍLU.

Musíme počítat s odlivem některých výrob založených na levné práci

TUZEMSKÉ HOSPODÁŘSTVÍ JE STÁLE VÍCE ZÁVISLÉ NA FIRMÁCH SE ZAHRANIČNÍ MAJETKOVOU ÚČASTÍ. CIZÍ INVESTOŘI STEJNĚ JAKO ČESKÉ FIRMY SICE VYJADŘUJÍ NESPOKOJENOST S NĚKTERÝMI NEGATIVNÍMI JEVY V NAŠEM PODNIKA TELSKÉM PROSTŘEDÍ, ALE OCEŇUJÍ KVALIFIKOVANOU A ZATÍM JEŠTĚ RELATIVNĚ LACINOU PRACOVNÍ SÍLU.

Téměř třetina z rekordního přílivu přímých zahraničních investic do střední a východní Evropy skončila v České republice. Investoři nasměrovali do regionu 29 miliard USD, z nichž se 9,3 miliardy (zhruba 280 miliard korun) usadily v tuzemsku. Vyplývá to ze Světové zprávy o investicích, kterou vydala Konference OSN o obchodu a rozvoji. Investice do regionu stouply oproti roku 2001 (25 miliard dolarů) o patnáct procent. V České republice se vloni příliv zahraničních investic zvýšil o více než šedesát procent oproti roku 2001, kdy představoval 5,6 miliardy dolarů. V přepočtu přímých zahraničních investic na obyvatele Česko ve střední a východní Evropě vede od roku 2000 a prvenství si zřejmě ještě nějakou dobu podrží.

PODSTATNÉ JSOU PRACOVNÍ SÍLY

S loňskou výší přímých zahraničních investic se však už patrně nedá počítat. Letos se podle generálního ředitele agentury CzechInvest Martina Jahna čeká pokles na čtyři až pět miliard dolarů. „Struktura přímých zahraničních investic přicházejících do Česka se začíná podstatně měnit. Po letech významných investic do zpracovatelského průmyslu se nám daří získávat stále více projektů z oblasti výzkumu, vývoje a strategických služeb,“ uvedl Jahn. Podle jeho slov tak do České republiky přichází nový typ ekonomiky, která není založená na zpracování surovin jako dosud, ale na znalostech lidí. „Pokud si však chceme současnou vedoucí pozici v přílivu přímých zahraničních investic udržet, musíme zásadně zlepšit naše podnikatelské prostředí,“ dodal Jahn. Největší kritika se přitom snáší na staré známé nedostatky: dlouhé lhůty pro zápis do obchodního rejstříku, zpoždění úpadkového zákona, vysoká nemocnost, byrokracie apod. Podle Jahna není problém výše zdanění práce, ale mnohem zásadnější je podpora technickému školství. „Pokud nejsou k dispozici pracovní síly, tak investor nepřijde. Často zmiňované Irsko nabídlo investorům nejen příznivou sazbu zdanění, ale také dalo velké množství peněz do vysokého školství, aby získalo kvalifikovanou pracovní sílu,“ připomněl Jahn.

RECESE NA ZÁPADĚ NUTÍ INVESTOVAT NA VÝCHODĚ

Za úspěšným lákáním zahraničních investorů do Česka vidí Jahn kromě kvalifikovaných pracovních sil i náš očekávaný vstup do Evropské unie, který přivádí hlavně americké a japonské investory. Dalším faktorem je recese v západní Evropě. „Těžíme z ekonomických problémů zemí Evropské unie. Ty přiměly řadu tamních společností, aby expandovaly do jiných zemí,“ konstatoval Jahn. Kromě Polska a Maďarska, které se budou pravděpodobně snažit získat v přílivu zahraničních investic dominanci, je tu i nová konkurence. Slovensko a Slovinsko zlepšují podmínky pro cizí investory. Privatizační potenciál České republiky se vyčerpává a v příštích letech bude příliv přímých zahraničních investic klesat. Odborníci však předpokládají, že si Česko udrží prvenství v zahraničních investicích na obyvatele. „Tuzemská ekonomika je stále více závislá na firmách se zahraniční majetkovou účastí,“ řekl Jahn. Tyto firmy se v Česku podílejí na zaměstnanosti třiceti procenty, na hrubém domácím produktu padesáti procenty a na exportu 70 procenty. Je nutné počítat i s odlivem zahraničních investic. Odejdou zřejmě některé výroby závislé na levné pracovní síle. Podstatné je, zda je nahradí sofistikovanější výroba. Podle CzechInvestu se to zatím daří. „Větší problém pro českou ekonomiku bude vyrovnat se s restrukturalizací těžby uhlí a hutnictví než s odlivem zahraničních investic,“ konstatoval Jahn.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít