Česko patří k zakládajícím členům Mezinárodního energetického fóra

22. února 2011, 12:21 - Profit, TZ
22. února 2011, 12:21

Ministr Kocourek v Rijádu připojil český podpis k nové Chartě Mezinárodního energetického fóra, která po dvaceti letech formalizuje fungování této organizace.

Foto: Profimedia

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dnes v saúdskoarabském Rijádu za Českou republiku podepsal novou Chartu Mezinárodního energetického fóra. To sdružuje největší světové producenty a spotřebitele ropy a zemního plynu. Dnešní podpis Charty oficiálně formalizuje založení Mezinárodního energetického fóra, které začalo pracovat už před dvacet lety.

Stabilní a příznivé ceny ropy jsou jedním z klíčových témat pro energetickou bezpečnost České republiky. Proto jsme se aktivně podíleli na vyjednávání o nové podobě Charty Mezinárodního energetického fóra, která mu umožní spolehlivěji dohlížet na stabilitu mezinárodních energetických trhů,“ vysvětluje ministr Kocourek.

Členství v Mezinárodním energetickém fóru nám otevírá přístup k aktuálním informacím o fungování energetických trhů a o případné tvorbě nových kontrolních mechanismů. Můžeme tak ovlivňovat dění na mezinárodních energetických trzích,“ dodává k podpisu Charty ministr Kocourek.

Ministerské konference Mezinárodního energetického fóra se v saúdskoarabském Rijádu zúčastní delegace bezmála stovky zemí světa. K hlavním tématům patří transparentnost trhu a regulace. Organizátoři konference se chlubí tím, že pravidelně pořádají největší setkání energetických ministrů světa.

Ministr Kocourek se už v pondělí zúčastnil podnikatelského fóra pro české firmy v Rijádu, zítra je na programu obdobné fórum v Džiddě. Ministra totiž během jeho návštěvy v Saúdské Arábii doprovází třicetičlenná mise českých podnikatelů. Kromě toho má ministr Kocourek na programu také dvoustranná jednání se saúdskoarabskými resortními partnery, včetně setkání s ministrem ropy a minerálních zdrojů a ministrem obchodu a průmyslu.

Mezinárodní energetické fórum (IEF) spojuje největší světové producenty a spotřebitele ropy a zemního plynu. Členy jsou především země OPEC a OECD, záběr fóra je ale podstatně širší. IEF vzniklo v roce 1991 jako reakce na obavy největších světových producentů a spotřebitelů o stabilitu světových ropných trhů vyvolané válkou v Perském zálivu. Z rostoucí aktivity fóra pak vyplynula potřeba vypracovat a projednat Chartu IEF, která usnadní fungování fóra a přemění ho v efektivní platformu pro dialog o mechanismech na regulaci světových cen ropy. Charta byla zpracována a projednána během roku 2010. ČR se stala členem IEF v roce 2002.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít