Česko patří k zakládajícím členům Mezinárodního energetického fóra

22. února 2011, 12:21 - Profit, TZ
22. února 2011, 12:21

Ministr Kocourek v Rijádu připojil český podpis k nové Chartě Mezinárodního energetického fóra, která po dvaceti letech formalizuje fungování této organizace.

Foto: Profimedia

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dnes v saúdskoarabském Rijádu za Českou republiku podepsal novou Chartu Mezinárodního energetického fóra. To sdružuje největší světové producenty a spotřebitele ropy a zemního plynu. Dnešní podpis Charty oficiálně formalizuje založení Mezinárodního energetického fóra, které začalo pracovat už před dvacet lety.

Stabilní a příznivé ceny ropy jsou jedním z klíčových témat pro energetickou bezpečnost České republiky. Proto jsme se aktivně podíleli na vyjednávání o nové podobě Charty Mezinárodního energetického fóra, která mu umožní spolehlivěji dohlížet na stabilitu mezinárodních energetických trhů,“ vysvětluje ministr Kocourek.

Členství v Mezinárodním energetickém fóru nám otevírá přístup k aktuálním informacím o fungování energetických trhů a o případné tvorbě nových kontrolních mechanismů. Můžeme tak ovlivňovat dění na mezinárodních energetických trzích,“ dodává k podpisu Charty ministr Kocourek.

Ministerské konference Mezinárodního energetického fóra se v saúdskoarabském Rijádu zúčastní delegace bezmála stovky zemí světa. K hlavním tématům patří transparentnost trhu a regulace. Organizátoři konference se chlubí tím, že pravidelně pořádají největší setkání energetických ministrů světa.

Ministr Kocourek se už v pondělí zúčastnil podnikatelského fóra pro české firmy v Rijádu, zítra je na programu obdobné fórum v Džiddě. Ministra totiž během jeho návštěvy v Saúdské Arábii doprovází třicetičlenná mise českých podnikatelů. Kromě toho má ministr Kocourek na programu také dvoustranná jednání se saúdskoarabskými resortními partnery, včetně setkání s ministrem ropy a minerálních zdrojů a ministrem obchodu a průmyslu.

Mezinárodní energetické fórum (IEF) spojuje největší světové producenty a spotřebitele ropy a zemního plynu. Členy jsou především země OPEC a OECD, záběr fóra je ale podstatně širší. IEF vzniklo v roce 1991 jako reakce na obavy největších světových producentů a spotřebitelů o stabilitu světových ropných trhů vyvolané válkou v Perském zálivu. Z rostoucí aktivity fóra pak vyplynula potřeba vypracovat a projednat Chartu IEF, která usnadní fungování fóra a přemění ho v efektivní platformu pro dialog o mechanismech na regulaci světových cen ropy. Charta byla zpracována a projednána během roku 2010. ČR se stala členem IEF v roce 2002.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez…
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za držák nápojů si připlatíte
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Technologie
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít