Česko patří k zakládajícím členům Mezinárodního energetického fóra

22. února 2011, 12:21 - Profit, TZ
22. února 2011, 12:21

Ministr Kocourek v Rijádu připojil český podpis k nové Chartě Mezinárodního energetického fóra, která po dvaceti letech formalizuje fungování této organizace.

Foto: Profimedia

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek dnes v saúdskoarabském Rijádu za Českou republiku podepsal novou Chartu Mezinárodního energetického fóra. To sdružuje největší světové producenty a spotřebitele ropy a zemního plynu. Dnešní podpis Charty oficiálně formalizuje založení Mezinárodního energetického fóra, které začalo pracovat už před dvacet lety.

Stabilní a příznivé ceny ropy jsou jedním z klíčových témat pro energetickou bezpečnost České republiky. Proto jsme se aktivně podíleli na vyjednávání o nové podobě Charty Mezinárodního energetického fóra, která mu umožní spolehlivěji dohlížet na stabilitu mezinárodních energetických trhů,“ vysvětluje ministr Kocourek.

Členství v Mezinárodním energetickém fóru nám otevírá přístup k aktuálním informacím o fungování energetických trhů a o případné tvorbě nových kontrolních mechanismů. Můžeme tak ovlivňovat dění na mezinárodních energetických trzích,“ dodává k podpisu Charty ministr Kocourek.

Ministerské konference Mezinárodního energetického fóra se v saúdskoarabském Rijádu zúčastní delegace bezmála stovky zemí světa. K hlavním tématům patří transparentnost trhu a regulace. Organizátoři konference se chlubí tím, že pravidelně pořádají největší setkání energetických ministrů světa.

Ministr Kocourek se už v pondělí zúčastnil podnikatelského fóra pro české firmy v Rijádu, zítra je na programu obdobné fórum v Džiddě. Ministra totiž během jeho návštěvy v Saúdské Arábii doprovází třicetičlenná mise českých podnikatelů. Kromě toho má ministr Kocourek na programu také dvoustranná jednání se saúdskoarabskými resortními partnery, včetně setkání s ministrem ropy a minerálních zdrojů a ministrem obchodu a průmyslu.

Mezinárodní energetické fórum (IEF) spojuje největší světové producenty a spotřebitele ropy a zemního plynu. Členy jsou především země OPEC a OECD, záběr fóra je ale podstatně širší. IEF vzniklo v roce 1991 jako reakce na obavy největších světových producentů a spotřebitelů o stabilitu světových ropných trhů vyvolané válkou v Perském zálivu. Z rostoucí aktivity fóra pak vyplynula potřeba vypracovat a projednat Chartu IEF, která usnadní fungování fóra a přemění ho v efektivní platformu pro dialog o mechanismech na regulaci světových cen ropy. Charta byla zpracována a projednána během roku 2010. ČR se stala členem IEF v roce 2002.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít