Česko nechce jednotný daňový základ pro firmy podnikající v EU

02. února 2011, 09:29 - stu
02. února 2011, 09:29

Česko má výhrady vůči plánu Evropské komise začít s harmonizací daňového základu u firem působících v EU. Bojí se, že tento krok povede k budoucímu sjednocování přímých daní.

Foto: archiv

Dotáhnout do konce jednotný evropský patent, zlepšit obchodování se službami v Evropské unii a odbourat bariéry při přeshraničním obchodování v rámci EU. To je odpověď Česka na otázku Evropské komise, která z padesáti vylepšení unijního vnitřního trhu navržených Komisí by měla do roku 2012 spatřit světlo světa.

Naopak pod stůl by měla Komise zamést nápad na vytvoření konsolidovaného daňového základu pro firmy. „Daně by měly zůstat v pravomoci národních států. Když se o tomto nápadu začalo před několika lety hovořit, jsme říkali, že přímé daně mají být nástrojem soutěže mezi členskými státy,“ tvrdí Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu. Existuje obava, že harmonizace daňového základu, která by nyní podle Komise pomohla hlavně nadnárodním firmám, by časem mohla vést až ke sjednocení daňové politiky.

Padesát návrhů na vylepšení vnitřního trhu zpracovala Komise loni na podzim. Do konce února se k nim mohou vyjádřit nejen členské státy, ale také zástupci podnikatelů, odborů či spotřebitelů. „Na základě této veřejné konzultace Komise vybere deset priorit, které se pokusí uskutečnit do roku 2012, kdy uplyne dvacet let od vytvoření vnitřního trhu,“ vysvětluje Jan Michal, vedoucí zastoupení Evropské unie v Praze.

Boj o vytvoření evropského patentu, který by byl snadno srozumitelný a levný, se v EU vede už mnoho let. Zatím je systém pro firmy nákladný. Mimo jiné proto, že všechny patenty se musí překládat do oficiálních jazyků členských zemí. Loni na podzim jednání opět ztroskotala na odporu některých zemí, aby se patenty na příště překládaly pouze do angličtiny. Proto se část států rozhodla využít institutu posílené spolupráce a hodlá si pravidla pro jednotný patent vytvořit sama.

Dotažení evropského patentu podporuje i český Svaz průmyslu a dopravy, i když českým firmám pomůže jinak, než by se mohlo zdát. „Bojujeme za zjednodušení patentové ochrany v EU, přestože české firmy si patenty v EU moc neregistrují. Nicméně pro podnikatele je důležité i to, aby snadno a rychle zjistil, co už je v EU patentováno, pokud hodlá vyrábět nový výrobek,“ říká Vladimíra Drbalová, ředitelka pro vztahy s EU a mezinárodními organizacemi Svazu průmyslu a dopravy.

Na trhu služeb jde Česku zejména o to, aby směrnice o službách, která podnikání v tomto oboru na vnitřním trhu výrazně usnadnila, platila stejně ve všech členských zemích. Zatím se čeští podnikatelé v některých státech stále potýkají s překážkami, které měla směrnice odstranit. Na tyto nedostatky se hodlá zaměřit i Komise, která bude letos a příští rok zkoumat, kde přetrvávají největší problémy. Údajně také připravuje proti osmi zemím řízení kvůli špatnému převzetí směrnice do svých právních řádů.

Dořešit je třeba také standardizaci služeb, aby je firmy mohly nabízet v ostatních státech. Původně měli podnikatelé dostat právo poskytovat služby za hranicemi, pokud služby odpovídají tuzemským předpisům. Z konečného znění směrnice však tento princip země původu vypadl. „Teď Komise připravuje celounijní systém standardizace pro služby. Ale to je zbytečné, pokud na národní úrovni už standardy, které říkají, jak mají dané služby vypadat, fungují. Navíc v řadě oborů si trh ani žádné standardy nežádá,“ dodává Drbalová. Ideální by podle ní bylo, kdyby se do hry opět vrátilo pravidlo země původu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
YotaPhone 3: Rusové znovu přidali e-ink displej na záda telefonu
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít