Article, show

Česko je z hlediska jaderné bezpečnosti třetí nejlépe hodnocenou zemí světa

12. ledna 2012, 11:27 - MediaFax
12. ledna 2012, 11:27

Česká republika je z hlediska jaderné bezpečnosti třetí nejlépe hodnocenou zemí ze států, které disponují jaderným materiálem. Nejbezpečnější je Austrálie, nejméně bezpečná je Severní Korea, informala o tom agentura AFP s odvoláním na americkou organizaci Iniciativa o jaderném ohrožení.

Foto: Profimedia.cz

Iniciativa je projektem, který vede bývalý americký senátor Sam Nunn, a zpravodajské oddělení týdeníku Economist. Jeho cílem je pomocí indexu bezpečnosti upozorňovat na opatření, kterými jednotlivé státy s jaderným materiálem nebo atomovými zbraněmi mohou zajistit jejich bezpečnost. Z 32 zemí, které mají nejméně jeden kilogram jaderného materiálu, z něhož by šla vyrobit atomová zbraň, je Austrálie hodnocena jako nejbezpečnější. Za ní skončila čtveřice evropských zemí – Maďarsko, Česká republika, Švýcarsko a Rakousko.

Z druhé strany žebříčku za Severní Koreou skončily Pákistán, Írán, Vietnam a Indie. Iniciativa země hodnotila v rámci stobodové škály a těchto pět zemí nepřekročilo hranici 50 bodů. Německo se s Británií a Kanadou dělí o desáté místo žebříčku. Francie je s Mexikem a Jihoafrickou republikou devatenáctá. Japonsko bylo na 23. místě, Rusko skončilo na 24. pozici. Spojené státy jsou s Belgií třinácté.

Ze zemí, které vlastní jadernou zbraň, se nejlépe umístila na desáté příčce Británie následovaná o tři místa horšími Spojenými státy. “Není to o poblahopřání některým zemím a trestání jiných. Upozorňujeme na celkovou odpovědnost států na zajištění nejnebezpečnějších materiálů na světě,“ řekl Nunn, demokrat, který v letech 1972 až 1997 zastupoval v americkém Senátu stát Georgie. Nunn zároveň varoval, že současná situace - dostatek zásob jaderného materiálu vhodného pro výrobu jaderných hlavic a teroristé toužící se jich zmocnit - je „dokonalou bouří“. “Víme, že aby získali materiál, který potřebují, teroristé se obrátí na země, kde je nejzranitelnější. Globální jaderná bezpečnost je jen tak silná jako je její nejslabší článek,“ varoval Nunn.

Iniciativa vydala index před březnovým summitem o jaderné bezpečnosti, který bude hostit Jižní Korea. Při této příležitosti také vyzvala jednotlivé země, aby zveřejnily svá bezpečnostní opatření a přestaly zvyšovat zásoby jaderného materiálu, z něhož lze vyrábět zbraně. Současně Iniciativa vydala také žebříček 144 zemí, které nemají dostatek jaderného materiálu. V tomto hodnocení jaderné bezpečnosti se nejhůře umístilo Somálsko, ve spodní části skončila také Republika Kongo, Zimbabwe, Eritrea a Čad. Naopak nejlépe si vedlo Finsko, v těsném závěsu za ním pak Dánsko, Španělsko, Estonsko, Slovinsko a Rumunsko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít