Česko je pro investory atraktivní

29. března 2005, 00:00 - (pb)
29. března 2005, 00:00

KOMERČNÍ NEMOVITOSTI V loňském roce se v Česku prodaly komerční nemovitosti za 1,1 miliardy eur. Vedle administrativních a obchodních objektů je velký zájem také o průmyslové areály. Zájem investorů v oblasti komerčních nemovitostí přitahují především administrativní a obchodní objekty.

KOMERČNÍ NEMOVITOSTI

V loňském roce se v Česku prodaly komerční nemovitosti za 1,1 miliardy eur. Vedle administrativních a obchodních objektů je velký zájem také o průmyslové areály.

Zájem investorů v oblasti komerčních nemovitostí přitahují především administrativní a obchodní objekty. Jak ale vyplývá ze studie zpracované realitní společností CB Richard Ellis (CBRE). Podporuje ho mimo jiné slabá nabídka v jiných segmentech trhu. Například průmyslové nemovitosti se totiž až dosud stavěly víceméně výhradně na objednávku (jedná se hlavně o logistické parky), takže příležitostí k investičnímu nákupu bylo minimálně.

Podle Coryho Hrnčiříka z CBRE už ale developeři reagují na poptávku a začínají realizovat první projekty spekulativního charakteru. Zájem o ně bude nejspíš značný - slabá nabídka zatím tlačí ceny nájmů v průmyslových objektech silně vzhůru. Například měsíc pronájmu jednoho metru čtverečního skladové plochy stojí v Česku zhruba pět eur, zatímco v Maďarsku čtyři eura a v Polsku 3,2 eur.

Oproti tomu na českém trhu administrativních budov lze sledovat jisté přehřátí, které už úroveň nájmů v poslední době snižuje. V Praze se sice za metr plochy měsíčně podle nabídek pronajímatelů platí 18,5 eur, ale reálné sazby jsou nižší, podle některých odhadů až o 10 až 15 procent. Vysoká konkurence totiž nutí majitelé lákat nájemce na různé výhody, včetně krátkodobých nájemních prázdnin, příspěvků na stěhování a podobně.

Investiční trh realit je u nás stejně jako jinde omezen jen na objekty nejvyšší kvality, což představuje nové či kompletně rekonstruované budovy.

V Česku je zatím doménou zahraničních investorů. Mezi nimi jsou nejagilnější německé firmy (zejména Sachsen Fonds), výrazně se u nás prosazují rovněž Irové. V loňském roce se v Česku prodaly komerční nemovitosti za 1,1 miliardy eur. Dynamický růst realitních investic u nás koresponduje s aktivitou investorů v celém regionu střední a východní Evropy. Loni se v něm za komerční objekty utratilo 3,9 miliardy eur, což představovalo meziroční nárůst o 62 procent. Největšími investory jsou nemovitostní fondy.

Na celkových investicích do nákupu realit v regionu střední a východní Evropy se Česko podílelo 28 procenty. Vedle Česka byly až donedávna hlavním favoritem investorů především Polsko a Maďarsko, loni už ale začal být větší zájem také o komerční reality v Moskvě, Sofii a Bukurešti.

Ani zmíněný „východní“ boom se ale stále nedá srovnávat s poměry v původních patnácti zemích Evropské unie, kde loňské investice dosáhly takřka astronomických 103 miliard eur. Východní a západní část kontinentu přitom dělí nejen hluboký rozdíl v investovaných částkách, ale i tržní podíly domácích a zahraničních investorů. V rámci jednotlivých zemí západní Evropy totiž vždy převládají ti tuzemští (v roce 2004 na ně připadly zhruba dvě třetiny hodnoty všech transakcí), zatímco ve východní Evropě zatím domácí investoři takřka neexistují. To je důsledkem nejen nedostatku volného kapitálu, ale i existující legislativy, která omezuje (nebo vůbec vylučuje z trhu) třeba penzijní fondy.

„V letošním roce by hodnota investic do komerčních nemovitostí v Česku mohla stoupnout na 1,5 miliard eur,“ říká Cory Hrnčiřík z CBRE. Jejich příliv bude záviset na vývoji nabídky. Ta zatím pokulhává za poptávkou - například o naposled prodávanou budovu v pražském BB Centru usilovalo celkem čtrnáct investorů. „Je tady příliš mnoho kapitálu na relativně malé množství vhodných příležitostí,“ dodává Hrnčiřík. Odborníci se shodují, že to už nyní vede ke zvyšování cen nemovitostí a následně tedy ke snižování výnosů z pronájmu.

Foto popis| Jedno z nejnovějších obchodních center vyrostlo v pražských Nových Butovicích.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít